Kvk. III. 37. 237/2006/2. szám

Az Országos Választási Bizottság
218/2006. (IV. 13.) határozata

Az Országos Választási Bizottság a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 90/A. § (4) bekezdésének e) pontjában megállapított hatáskörében eljárva a dr. J. Z. fellebbezése tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Országos Választási Bizottság a fellebbezést elutasítja és a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Területi Választási Bizottság 22/2006. (IV. 9.) számú határozatát helybenhagyja.

A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet az Országos Választási Bizottságnál benyújtani. A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2006. április 16-án 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági felülvizsgálati eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat.

Indokolás

I.

dr. J. Z. kifogásában sérelmezte, hogy az „Új Néplap” 2006. április 7-én megjelent számában a FIDESZ - Magyar Polgári Szövetség jászapáti választókerületi szervezete fizetett politikai hirdetést tett közzé „Szekeres Imre fél!” címmel. A beadvány szerint a hirdetés valótlan tartalmú állításaival alkalmas arra, hogy a kiadvány olvasóját megtévesszék és a választópolgárok véleményét az MSZP, valamint dr. Szekeres Imre országgyűlési képviselőjelölt számára hátrányosan befolyásolják. A bejelentő szerint e magatartás beleütközik több, a Ve. 3. §-ában nevesített alapelvbe, így különösen a választás tisztaságának megóvására vonatkozó, valamint a rendeltetésszerű és jóhiszemű joggyakorlást előíró, valamint a jelöltek és a jelölő szervezetek közötti esélyegyenlőséget előíró alapelvbe.

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei TVB 22/2006. (IV. 9.) számú határozatával a kifogást elutasította. Indokolása szerint a politikai hirdetések valóságtartalmát a választási szervek nem vizsgálhatják. Megállapítása szerint kétségtelen tény, hogy az érintett politikai hirdetés az MSZP jelöltjére negatív megállapításokat tartalmaz, azonban az abban foglaltak minősítésébe a TVB nem bocsátkozhat. A TVB megítélése szerint a közzétett politikai hirdetés nem sérti a kifogásban hivatkozott választási alapelveket. Amennyiben a tényállítások az érintett személyiségi jogait sértik, úgy egyéb jogi eszközökkel érvényesítheti az ezzel kapcsolatos igényeit.

dr. J. Z. 2006. április 12-én fellebbezést terjesztett elő a TVB határozata ellen, melyben fenntartja a kifogásban foglaltakat. Előadja továbbá, hogy megítélése szerint ugyan az érintettnek valóban rendelkezésére állnak mindazok a jogi eszközök is, amelyeket a személyiségi jogok megsértése esetén igénybe lehet venni, azonban e jogok tudatos megsértése megvalósítja a Ve. alapelveinek sérelmét is. Erre tekintettel pedig indokolt, hogy ilyen esetben is igénybe lehessen venni a Ve. által biztosított jogorvoslati lehetőségeket az ott meghatározott módon.

II.

Az Országos Választási Bizottság megállapította, hogy a Ve. rendelkezései alapján a választási bizottságok a politikai hirdetések, egyéb kampányanyagok valóságtartalmát – összhangban a Legfelsőbb Bíróság Kvk.III.37.211/2006/3. számú végzésével – csak abban az esetben ítélhetik meg, ha ezek bizonyítottan valótlan tényt állapítanak meg. A vélemények, feltevések, minősítések, értékítéletek nem bizonyítható tartalmát a választási bizottságok nem értékelhetik. A fentiekre tekintettel az Országos Választási Bizottság a fellebbezést elutasította és a területi választási bizottság határozatát – indokolásának részbeni megváltoztatásával – helybenhagyta.

III.

A határozat a Ve. 90/A. §-án, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. §-ának (1) bekezdésén, 83. §-ának (1), (2) és (7) bekezdésein, valamint 84. §-ának (1) bekezdésén alapul.


Budapest, 2006. április 13.


Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke