Kvk. IV. 37. 496/2006/3. szám

Az Országos Választási Bizottság
544/2006. (X. 13.) határozata

Az Országos Választási Bizottság a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 105/A. § (4) bekezdésének b) pontjában megállapított hatáskörében eljárva a Cs. E., P.-né dr. N. J., Sz. M. és dr. Sz. T. által benyújtott kifogás tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Országos Választási Bizottság a kifogást érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.

A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet az Országos Választási Bizottságnál (1094 Budapest, Balázs B. u. 35.) benyújtani. A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2006. október 16-án 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági felülvizsgálati eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat.

Indokolás

I.

A beadványozók 2006. október 10-én fordultak az Országos Választási Bizottsághoz. Kifogásukban a Fővárosi Választási Bizottság eljárását sérelmezik az alábbi indokokra hivatkozva. A Fővárosi Választási Bizottság 2006. október 5-6-án tartott ülésén 282/2006. (X. 5.) FVB határozatával elrendelte a Budapest VII. kerület, 04. sz. egyéni választókerülete 11., 12., és 13. számú szavazókörei szavazóurnáinak és szállítódobozainak - megvizsgálás és a szavazólapok megtekintése céljából történő - beszállítását a testület következő ülésére. Az ülés végén a szokásos eljárástól eltérően nem került megjelölésre a soron következő ülés időpontja, és a kifogástevők kérésre is csak olyan tájékoztatást kaptak, hogy a „szokásos módon” értesíteni fogják a bizottság tagjait.

Ezt követően a 2006. október 7-én a Fővárosi Választási Bizottság meghozta 291/2006. (X. 7.) FVB határozatát, a megbízott tagok értesítése nélkül, 3 választott tag részvételével, 3 igen szavazattal. A beadványozók az FVB határozata ellen 2006. október 9-én a Ve. 82. §-ának (1) bekezdése alapján bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet nyújtottak be.

Ezzel egyidejűleg kifogással fordultak az OVB-hez is, melyben azt sérelmezték, hogy a Fővárosi Választási Bizottság - mivel a megbízott tagokat nem hívták meg az ülésre és ezért azon nem is tudtak részt venni - nem volt határozatképes a határozata meghozatalakor.

A beadványozók álláspontja szerint az FVB ezzel megsértette a Ve. 6., 21. és 29. §-ait. Sérelmezték továbbá, hogy a beadványban megjelölt két ülés jegyzőkönyveit többszöri kérelmük ellenére sem kapták meg.

II.

Az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a kifogásolt körülmény olyan eljárási kérdés, mely csak az érdemi döntés elleni jogorvoslati eljárásban vizsgálható, mert a Ve. egyetlen eljárási kérdésben sem biztosít önálló jogorvoslati jogot. A választási szervek határozatai - akár anyagi jogi, akár eljárási jogszabálysértésre alapozva - kötött jogorvoslati rendben, a Ve. 79-83. §-ai alapján támadhatók meg, az elsőfokú határozatok ellen benyújtható fellebbezéssel, illetőleg a másodfokú határozatok ellen igénybe vehető bírósági felülvizsgálati kérelemmel.

Jelen ügyben a beadványozók éltek a másodfokú FVB döntés ellen a Ve. 82. § (1) bekezdésében biztosított bírósági felülvizsgálati kérelem iránti jogukkal. Felülvizsgálati kérelmüket a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező Fővárosi Bíróság elbírálta, és végzésével jogerősen helyben hagyta a FVB határozatát. A bíróság az indokolásában külön, részletesen kitért a Fővárosi Választási Bizottság határozatképességének kérdésére.

A Ve. egyetlen választási szervnek, így az OVB-nek sem biztosítja azt a jogot, hogy a bíróság által hozott jogerős végzést felülvizsgálja. Ezért a kifogást - hatáskör hiányában - érdemi vizsgálat nélkül el kellett utasítani.

A nyilvánosság elvének sérelmére vonatkozóan az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a választási bizottság üléseiről készített jegyzőkönyvek elkészítésére és kiadására a jogszabály határidőt nem állapít meg. Ennek hiányában az Országos Választási Bizottságnak nincs hatásköre annak megítélése, mi az ésszerű és jogszerű határideje a jegyzőkönyv elkészítésének, illetve a jegyzőkönyv hiánya mennyiben befolyásolja a jogorvoslathoz való jog érvényesítését.

III.

A határozat a Ve. 77. §-án, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. §-ának (1) bekezdésén, 83. §-ának (1), (2) és (7) bekezdésein, valamint 84. §-ának (1) bekezdésén alapul.

Budapest, 2006. október 13.

Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke