Részablakban is megjelenítheti
Megtekinthetok az országgyulési képviselo választás elso fordulójának eredményei és azok elemzései.
Az országgyűlési képviselők száma összesen 386.
176 országgyűlési képviselőt egyéni választókerületben, 152-t megyei, fővárosi választókerületben (továbbiakban: területi választókerületben) listán választanak. Az egyéni és területi választókerületben mandátumot el nem ért, országosan összesített szavazatok alapján a pártok országos listájáról további 58 kompenzációs mandátum kerül betöltésre.
Az országgyűlési választás 2 fordulós. Az első fordulót 1998. május 10-én, a második fordulót 2 héttel később 1998. május 24-én tartják.
Egyéni
választókerületben
- érvényes és eredményes a választási forduló,
ha a szavazáson a választásra jogosult választópolgároknak
több mint a fele (a második fordulóban több mint az
egynegyede) szavazott, és az egyik jelölt megkapta a
szavazatoknak több mint a felét (második fordulóban van olyan
jelölt, amelyik a legtöbb szavazatot kapta ).
- érvényes és eredménytelen a választási forduló, ha a szavazáson a választásra jogosult választópolgároknak több mint a fele (második fordulóban több mint az egynegyede) szavazott, és az egyik jelölt sem kapta meg a szavazatoknak több mint a felét (második fordulóban az első helyen végzett a jelöltek azonos számú szavazatot kaptak),
- érvénytelen a választási forduló, ha a szavazáson a választásra jogosultak fele, vagy ennél kevesebb (második fordulóban egynegyede, vagy ennél kevesebb) választópolgár szavazott.
Az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság a szavazatszámláló bizottságok jegyzőkönyvei alapján összesíti a szavazatokat és megállapítja a választás választókerületi eredményét, amelyet jegyzőkönyvben rögzít.
Az egyéni választókerületben az adott fordulóban az a jelölt lesz országgyűlési képviselő, aki megkapta az érvényes szavazatoknak több mint a felét, illetve a legtöbb érvényes szavazatot kapta.
Területi
választókerületben
- érvényes a
választási forduló, ha a szavazáson a választásra
jogosult választópolgároknak több mint a fele (a második
fordulóban több mint az egynegyede) szavazott,
- érvénytelen az első választási forduló, ha a szavazáson a választásra jogosultak fele, vagy ennél kevesebb (második fordulóban egynegyede, vagy ennél kevesebb) választópolgár szavazott.
Az Országos Választási bizottság a területi választási bizottságok jegyzőkönyvei alapján megállapítja a mandátumjutáshoz szükségesen elérendő százalékos határt és azt, hogy mely területi listák juthatnak mandátumhoz. A területi választási bizottságok ezt felhasználva megállapítják a területi választókerületi választás eredményét, amelyet jegyzőkönyvben rögzítenek.
A területi választókerületben a pártok listáinak jelöltjei a leadott szavazatok arányában a listán szereplő sorrendben jutnak mandátumhoz.
Központi szinten
Központi szinten az Országos Választási
Bizottság az egyéni választókerületi és a területi listák
jegyzőkönyvei alapján összesíti az egyéni
választókerületi jelöltekre és a listákra leadott
töredékszavazatokat. Megállapítja, hogy ezek alapján az országos
listák jelöltjei közül kik jutottak mandátumhoz.
Az országos listákon a jelöltek az országosan összesített töredékszavazatok arányában, a bejelentés sorrendjében jutnak mandátumhoz.
Elnyert mandátumok megoszlása 1990-ben | Elnyert mandátumok megoszlása 1994-ben