OSCE
Election Observation Mission
Hungary 1998
Közös előzetes nyilatkozat - második forduló
1998. május 25.
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Választásmegfigyelő Küldöttsége jelentést tesz a magyar parlamenti választások május 24-én tartott második fordulójáról. A jelentést a hivatalos eredmények közzététele előtt hozzuk nyilvánosságra.
Ez a nyilatkozat az első forduló után, május 11-én kiadott nyilatkozatot e
gészíti ki: Az EBESZ Emberi Jogok és Demokratikus Szervezetek Intézménye (EJDSZI) a végleges nyilatkozatot júniusban teszi közzé, ez az egész választási folyamat részletesebb elemzését tartalmazza, amely az EJDSZI megfigyelésein alapul.Az EBESZ Választásmegfigyelő Küldöttsége ismét köszönetet mond az Országos Választási Iroda vezetőjének és munkatársainak a megfigyelések folyamán tőlük kapott további jelentős segítségért.
A kővetkeztetések összefoglalása
Az EBESZ Választásmegfgyel8 Küldöttsége az első fordulóhoz hasonlóan ismételten megállapítja, hogy a magyarországi parlamenti választások magas szakmai színvonalon és átlátható módon zajlottak, megnyerve mind a politikai pártok, mind a választók bizalmát.
A politikai pártok széles körben hozzáfértek a tőmegtájékoztatási eszközökhöz és a média, mindent összevetve teljes és egyenletes szereplési lehetőséget biztosított a politikai pártoknak.
A szavazás napját ismét a szavazókörök jólszervezettsége és a szavazók nyugodt, fegyelmezett magatartása jellemezte. Hangsúlyozzuk, hogy a politikai pártok részvétele a szavazatszámláló bizottságokban nagyon kedvező, hiszen ezáltal is növeli a választási folyamatba vetett hitet és a folyamat átláthatóságát.
A második fordulón való viszonylag magas részvételi arány kedvező fejleménynek mondható.
A Választásmegfigyelő Küldöttség első nyilatkozatában javasolta a választási törvény néhány módosítását. Ezen technikai kérdések ellenére a magyar választási rendszer teljes mértékben biztosítja a szabad választásokat, ahol a pártok egyenlő esélyekkel vehetnek részt.
Az EBESZ Választásmegfigyelő Küldöttsége megállapítja, hogy az 1998-as magyarországi parlamenti választás az EBESZ által előírt normákkal teljes összhangban zajlott.
Választási rendszer és folyamat
Megfontolás tárgyát kell, hogy képezze az egyéni választókerületek jelöltjeinek két forduló közötti visszalépését szabályozó hatályos intézkedés. A jelenlegi szabályozás lehetővé teszi, hogy a jelölt csak az utolsó pillanatban lépjen vissza, így nevét a szavazólapról ki kell húzni és ez messze nem tökéletes megoldás. Ki kell tűzni egy határidőt, ami elég időt ad a politikai pártoknak, hogy döntsenek jelöltállítási prioritásaikról, de egyúttal elegendő időt biztosít a szavazólapok kinyomtatására is.
Vita tárgyát képezte, hogy a választási hatóságoknak írásban kell-e értesíteniük a szavazókat a második fordulóról. A választási törvény nem kőtelezi őket erre, így elismerést illeti őket azért, hogy ezt megtették. Mivel a magyar választási rendszerben igen valószínű a második forduló, a választók értesítésének bevett eljárásnak kellene lennie, kiváltképpen mert a második forduló érvényessége a részvételi aránytól függ.
Választási kampány és a média
Az Országos Választási Bizottsághoz panasz érkezett két, a második forduló előtt megjelenő óriásplakátot. illetően. Ezen kívül a Bizottság megállapította, hogy az egyik párt nem kapott megfelelő szereplési időt a tőmegtájékoztatási eszközökben.
Ez a két ügy rávilágít arra, hogy az Országos Választási Bizottság időben és megfelelő módon válaszolt a panaszokra. Azonban arra is rávilágít, hogy a törvénynek elő kell írnia a törvénysértésekre vonatkozó büntetéseket, amelyeket egy megfelelő szervnek jogában ál) kiszabni és a döntéseket árvényre juttatni.
A két forduló közti sajtóvisszhang az országos nagy pártok iránti természetes érdeklődést tükrözi. A pártok médiabeli szereplése kisebb mértékben változott, de túlnyomó részt ismét kiegyensúlyozott és elfogulatlan volt.
Erősebb bizonytalanságot figyelhettünk meg a médiában a kampánycsend alatti közvetítés mértékének engedélyezettségét illetően. Helyénvaló lenne, hogy a választási törvény. pontosan megszabja a kampánycsend alatti politikai jellegű hírközlés korlátozásait. ˇ
Szavazási és szavazatszámlálási módszerek
A megfigyelők jelentései alapján a szavazatszámlálást és választás menetét igen magas színvonalon bonyolították le, valamint az első forduló alatt megfigyelt szakértelem és hatékonyság jellemezte a második fordulót is.
A számítástechnika használata minden szinten megkönnyítette a választási hatóságok munkáját, valamint lehetővé tette, hogy a megfigyelők, a sajtó munkatársai és a politikai pártok gyorsan információhoz jussanak, ezzel is növelve a választási folyamat magas szakmai színvonalát és átláthatóságát.
Megfigyelőink némi következetlenséget tapasztaltak a szavazókörökben az igazolással - bejelentett lakóhelytől távol - történő szavazásra vonatkozó rendelkezés alkalmazását illetően. Annak a szabálynak kellene következetesen érvényesülnie, amely - tekintettel az egyéni választókerületeken alapuló választási rendszerre - abból az elvből indul ki, hogy a második fordulóban ugyanazon a helyen kell leadni a szavazatot, mint az első fordulóban.
A magyarországi parlamenti választások első és második fordulójának megfigyelése alapján az EBESZ Választásmegfigyelő Küldöttsége maradéktalanul meggyőződött arról, hogy Magyarország teljesíti az EBESZ felé vállalt demokratikus választásokra vonatkozó kötelezettségeket.
Az Emberi Jogok és Demokratikus Szervezetek Intézménye Mark Power Stevenst nevezte ki a Választásmegfigyelő Küldöttség helyi megbízottjának. Gabor Dzsingiszt, az EBESZ Parlament holland delegációjának vezetőjét nevezte ki az EBESZ hivatalban lévő elnöke a Választásmegfigyelő Küldöttség különleges megbízottjának. A jelentés az EBESZ Emberi Jogok és Demokratikus Szervezetek Intézményének április 10-e óta Magyarországon tartózkodó, nyolc főből álló hosszútávú megfigyelő küld6ttségéńek megállapításain alapul. Ezen túlmenően magában foglalja a választás napján az Emberi Jogok és Demokratikus Szervezetek módszertana alapján megfigyeléseket végző, és Magyarország 20 megyéjéből 11-et ellenőrző 36 megfigyelő észrevételeit is. A nemzetközi megfigyelők 13 EBESZ tagállamot képviseltek
További információ:
EBESZ/EJDSZI Választásmegfigyelő Küldöttség
EBESZ Parlament
EJDSZI
Mark Power Stevens, helyszíni verető
Tel.: (361) 314 68 76Fax: (361) 314 68 78
Eric Rudenshiold, Programvezető
Tel.: +45 3332 9400/
Fax: +45 3332 5505
Gerald Mitchell, Választási részleg vezetője
Tel.: +48 22 625 7040
Fax: +48 22 628 6967