Az Országos Választási Bizottság
16/2002. (IV. 10.) OVB állásfoglalása
a lakcímet változtató választópolgárok névjegyzékbevételéről


Az O
rszágos Választási Bizottság a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 34. § (2) bekezdésének a) pontjában írt hatáskörében eljárva az alábbi 

állásfoglalást

adja ki:

A Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény 71. § (1) bekezdése szerint „az országgyűlési képviselőket … a választópolgárok általános és egyenlő választójog alapján, közvetlen és titkos szavazással választják.”

Az országgyűlési képviselők választásáról szóló 1989. évi XXXIV. törvény 1. §-a szerint „a választójog általános és egyenlő, a szavazás közvetlen és titkos.”

A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 3. § a) és d) pontja szerint „a választási eljárás szabályainak alkalmazása során a választásban érintett résztvevőknek érvényre kell juttatniuk az alábbi alapelveket:

a)      a választás tisztaságának megóvása, a választási csalás megakadályozása,

d)      jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás. 

A Ve. 16. §-ának (1) és (2) bekezdése szerint:

„(1) Ha a választópolgár a lakcímét a névjegyzék elkészítése után megváltoztatta, az új lakcím szerint illetékes helyi választási iroda vezetője – a bejelentkezéssel egyidejűleg – felveszi a névjegyzékbe, és erről értesítő átadásával tájékoztatja.

(2) A helyi választási iroda vezetője haladéktalanul értesíti a korábbi lakcím szerint illetékes

helyi választási iroda vezetőjét a névjegyzékből való törlés érdekében. A korábbi lakcím szerint illetékes helyi választási iroda vezetője hivatalból tájékoztatja az új lakcím szerint illetékes helyi választási iroda vezetőjét arról, hogy a polgár

a)      a névjegyzékben szerepelt, vagy

b)      a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartásában szerepelt, továbbá annak okáról, vagy

c)      a 89. § vagy a 104. § szerinti igazolást kapott, vagy

d)      sem a névjegyzékben, sem a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartásában nem szerepelt.”

A Ve. 89. §-ának (1) bekezdése szerint „az a választópolgár, aki a szavazás napján lakcímétől távol van, a lakcíme szerint illetékes helyi választási iroda vezetőjétől kért igazolással azon település helyi választási irodájának vezetőjétől – vagy a szavazás napján szavazatszámláló bizottságától – kérheti a névjegyzékbe való felvételét, ahol a szavazás napján tartózkodik. Az igazolás alapján a választópolgár azon a településen szavazhat, ahol tartózkodik.”

A választójog egyenlőségének elvéből következik, hogy minden választópolgár csak egy egyéni választókerületi képviselő megválasztásában vehet részt.

Ha a választópolgár a két választási forduló között úgy változtat lakcímet, hogy egy olyan választókerületből, amelyben a választás első fordulója érvényes és eredményes volt, olyan választókerületben létesít lakcímet, ahol második fordulót tartanak, nem vehető fel a névjegyzékbe.

Ha a választópolgár az első fordulóban igazolással szavazott, vizsgálni kell, hogy abban a választókerületben, ahová az igazolás szól, a választás érvényes és eredményes volt-e.

 Budapest, 2002. április 10.


Dr. Ficzere Lajos
az Országos Választási Bizottság
elnöke