4. AZ ORSZÁGGYŰLÉSI VÁLASZTÁSI KAMPÁNY PÉNZÜGYI HÁTTERE

A választási kampány során a jelöltek, jelölő szervezetek politikai nézeteiket, programjaikat népszerűsítik, ismertetik a választópolgárokkal. A jelöltek, jelölő szervezetek a költségvetési támogatáson túl egyéb, saját forrásokból fedezik a választási kampány költségeit.
A Ve. 91-92. §-a az esélyegyenlőség elvének érvényesülése mentén szabályozza a költségvetési támogatás felosztását, korlátozza az egyéb források igénybevételének nagyságát, a jelöltek és jelölő szervezetek számára beszámolási és nyilvánosságra hozatali kötelezettséget ír elő a pénzek átlátható felhasználása érdekében, valamint meghatározza az ellenőrzés rendjét.

4.1. Költségvetési támogatás a választási kampányhoz

Minden jelölő szervezet, amely a választásokon jelöltet állít, a jelöltállítással arányos központi költségvetési támogatásra jogosult. A független jelöltek a jelölő szervezetek jelöltjeivel azonos mértékű költségvetési támogatásban részesülnek.
Az egy jelöltre jutó támogatás meghatározásánál az egyéni választókerületi jelöltek számát, területi listán pártonként a jelöltek, de legfeljebb a megszerezhető mandátumszámmal azonos számú jelöltek számát, valamint az országos listákon ténylegesen induló, de pártonként legfeljebb 58 jelölt számát kell alapul venni. Az egyéni választókerületben és listán, illetőleg területi és országos listán is jelölt személyt a jelölések számának megfelelően kell figyelembe venni.
A jelöltajánlást követően - a figyelembe vehető jelöltek számának összesítése után - az Országos Választási Bizottság határozatban állapítja meg az egy jelölt után járó költségvetési támogatás összegét.
A költségvetési támogatást - az Országos Választási Bizottság döntése alapján az azt követő 5 napon belül - a Pénzügyminisztérium vagy az általa kijelölt pénzintézet kiutalja a pártok, független jelöltek részére, arra a bankszámlára, melyet bejelentkezésükkor a választási bizottsággal közöltek.
A pártok jelöltjeinek támogatására szánt összeget a jelölő szervezet által a P1 nyomtatványon megadott bankszámlára egy összegben, független jelöltek esetében az E1 nyomtatványon megadott számra utalják át.
A választási eljárási törvény szerint, amennyiben több jelölő szervezet közösen állít jelöltet, a továbbiakban - a választás szempontjából - egy jelölő szervezetnek számítanak. A közös lista állításával egyidejűleg be kell jelenteni, hogy az egyes jelölteket melyik jelölő szervezet állította [Ve. 95. § (4)].
Az OVB 2/2002. (II.1.) állásfoglalásában kiemeli, hogy az OVB a költségvetési és a párttörvényben foglaltaknak megfelelően a választási eredményekre épülő, a pártok költségvetési támogatásának meghatározásához szükséges helyes elosztási arányokat csak akkor tudja megállapítani, ha a közös egyéni választókerületi jelölteket állító szervezetek - a Ve. 95. § (4) bekezdésében foglaltakkal analóg módon - hivatalos bejelentést tesznek arról, hogy a közös egyéni választókerületi jelölt melyik jelölő szervezethez (párthoz) tartozik. A közös jelöltekre, illetve közös listákra leadott szavazatok a közösen jelölő, illetve listát állító pártok és az azokhoz tartozó jelöltek közötti - az első érvényes fordulóra vonatkozó - megoszlási arányának meghatározása a Ve. 95. § (4) bekezdésében foglalt, illetve az ezen állásfoglalás szerinti bejelentés alapján lehetséges.
A közösen jelöltet, listát állító jelölő szervezeteknek a P2 bizonylaton együttesen kell megjelölniük azt a bankszámla számot, amelyre a költségvetési támogatás kiutalását kérik.
A közösen jelöltet, listát állító jelölő szervezeteknek megállapodásban kell rögzíteniük a kampányszervezés és finanszírozás költségmegosztás kérdéseit, a kampány költségeinek nyilvántartását, a kampányelszámolás, a beszámolási kötelezettség és a nyilvánosságra hozatal módját.
A választási kampányban a költségvetési támogatás kizárólag dologi költségek fedezetére szolgál. A támogatás felhasználásáról a jelölő szervezeteknek és a független jelölteknek a választást követő 30 napon belül el kell számolniuk a kifizető helyen.

4.2. A pártok saját és egyéb pénzeszközeinek felhasználása a választási kampányban

A független jelöltek, illetőleg a jelölő szervezetek a választásra a költségvetési támogatáson felül jelöltenként legfeljebb egymillió forintot fordíthatnak. A figyelembe vehető jelöltek számát a fentiek szerint kell megállapítani.
Az a jelölt, illetőleg jelölő szervezet aki/amely ezt az összeget túllépte, köteles a túllépés értékének kétszeresét 15 napon belül a központi költségvetés részére befizetni. Késedelem esetén a tartozást adók módjára kell behajtani.
A pártok működéséről és gazdálkodásáról szóló 1989. évi XXXIII. törvény részletesen szabályozza a választási kampányra fordítható pénzeszközök lehetséges forrásait. A jogszabály 4. § (2) és (3) bekezdésében korlátokat határoz meg a vagyoni hozzájárulások, adományok elfogadhatóságát illetően.
Minden jelölő szervezetnek és független jelöltnek a választás második fordulóját követő 60 napon belül a Magyar Közlönyben nyilvánosságra kell hoznia a választásra fordított állami és más pénzeszközök, anyagi támogatások összegét, forrását és felhasználásának módját.