21/2006. (VII. 4.) OVB állásfoglalás
a passzív választójogról a települési kisebbségi önkormányzati választáson

Az Országos Választási Bizottság a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 105/A. § (4) bekezdésének a) pontjában és 115/I. §-a (8) bekezdésének a) pontjában írt hatáskörében eljárva a passzív választójogról a települési kisebbségi önkormányzati választáson az alábbi

állásfoglalást

adja ki.

A kisebbségi önkormányzati képviselők választásáról, valamint a nemzeti és etnikai kisebbségekre vonatkozó egyes törvények módosításáról szóló 2005. évi CXIV. törvény 2. §-a szerint:
„(1) A települési kisebbségi önkormányzati választásokon választó és választható (a továbbiakban: kisebbségi választópolgár), aki
a) a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvényben meghatározott kisebbséghez tartozik, és a kisebbséghez tartozását vállalja és kinyilvánítja,
b) magyar állampolgár,
c) a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán választójoggal rendelkezik, és
d) a kisebbségi választói jegyzékben szerepel.
(2) A kisebbségi választópolgár a szavazás jogát szabad elhatározása alapján, a lakóhelye szerinti településen gyakorolhatja.
(3) A kisebbségi választópolgár a választhatóság jogát szabad elhatározása alapján gyakorolhatja.”

A Ve. 115/J. §-a szerint:
„(4) A jelölt választójogát a helyi választási bizottság a jelölt lakóhelye szerint illetékes helyi választási iroda vezetőjének megkeresése útján ellenőrzi, aki tájékoztatja a helyi választási bizottságot, hogy a jelöltként bejelentett személy szerepel-e a kisebbségi választói jegyzékben.”

Az Országos Választási Bizottság álláspontja szerint a választópolgárok által benyújtott (a Ve. 11. számú melléklete szerinti) kisebbségi választói jegyzékbe vétel iránti kérelmek alapján – a kérelmek elbírálási sorrendjének megfelelően – vezetett jegyzék kisebbségi választói jegyzék, függetlenül attól, hogy az azon szereplő választópolgárok száma megalapozza-e a települési kisebbségi önkormányzati választás kitűzését.
Ennek megfelelően passzív választójoggal rendelkezik – azaz kisebbségi képviselővé választható – az, akit felvettek a kisebbségi választói jegyzékre, tekintet nélkül arra, hogy a lakóhelye szerinti településen sor kerül-e települési kisebbségi önkormányzati választás kitűzésére, illetve megtartására. A jelölt választójogának ellenőrzésére a lakóhelye szerinti kisebbségi választói jegyzék ad lehetőséget.

Budapest, 2006. július 4.

Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke