A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA

Kvk.V.37.567/2002/2.szám
 
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága B. Gy. kérelmezőnek a R. E. által képviselt Országos Választási Bizottság (1450 Budapest, Pf. 81.) eljárásával szemben benyújtott: kifogása tárgyában az alulírott napon meghozta az alábbi

 végzést:

 A Legfelsőbb Bíróság a kérelmező kifogását érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.

E végzés ellen további jogorvoslatnak nincs helye.

Indokolás

A kérelmező az Országos Választási Bizottsághoz (a továbbiakban: OVB) és a Legfelsőbb Bírósághoz is beadott beadványában „a választási törvényben kódolt és ellenőrzést igénylő, visszaélési lehetőségek, – a szavazó-nyilvántartó lapon aláírással igazolt szavazók számának és a szavazó cédulák darabszámának” megvizsgálását kérte.

A panasza tárgyában hozott OVB-határozatot nem csatolt, annak ügyiratszámát sem jelölte meg, beadványát személyesen eljárva nyújtotta be, és kifogásolta a jogi képviselet szükségességét is.

A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 77. §-a értelmében: 
(1) A választási törvények megsértésére hivatkozva a jelölt, a jelölő szervezet és az érintett választópolgár, illetőleg jogi személy panaszt nyújthat be.
(2) A választási bizottság panaszt elbíráló és egyéb döntése ellen kifogást lehet benyújtani.
(3) A panaszt és a szavazatszámláló bizottság döntése elleni kifogást az annak elbírálására jogosult választási bizottsághoz kell benyújtani. Az egyéb kifogást a sérelmezett döntést hozó választási bizottsághoz kell benyújtani, amely azt az iratokkal együtt legkésőbb a beérkezését követő napon felterjeszti az elbírálására jogosult választási bizottsághoz, illetőleg bírósághoz.

A Ve. 78. § (1) bekezdése szerint a panaszt és a kifogást (a továbbiakban együtt: kifogás) úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb a sérelmezett tevékenységtől, illetőleg döntés meghozatalától számított 3 napon belül megérkezzen.

A (2) bekezdés kimondja, hogy a kifogásnak tartalmaznia kell a törvénysértés bizonyítékainak megjelölését és a kifogás benyújtójának értesítési címét. A hiányosan benyújtott kifogást – érdemi vizsgálat nélkül – el kell utasítani.

A (4) bekezdés alapján a bíróság a kifogásró1 nemperes eljárásban, három hivatásos bíróból ál1ó tanácsban határoz. A bírósági eljárásban a jogi képviselet kötelező.

Ezen törvényi előírásokkal összevetve a Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a kérelmező a sérelmezett OVB-döntést nem nevezte meg, így törvénysértését és annak bizonyítékait sem jelölhette meg.

A kérelmező a Ve. 78. § (4) bekezdésében foglalt kogens rendelkezés ellenére – amelyről egyébként beadványa szerint tudomása is volt – kifogását személyesen eljárva, a kötelező jogi képviselet nélkül nyújtotta be.

Erre való tekintettel a kérelmező beadványa – tartalmi és formai hiányosságai miatt – nem volt szabályszerűen előterjesztettnek tekinthető, és így érdemi elbírálásra alkalmatlannak minősült.

Minderre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a Ve. 78. § (2) és (4) bekezdésében, továbbá a 80. § (4) bekezdésében foglaltak alapján eljárva a kérelmező kifogását érdemi vizsgálat nélkül elutasította.

A további jogorvoslat kizártságára vonatkozó rendelkezés a Ve. 79. § (2) bekezdésén alapul.


Budapest, 2002. április 26.


Dr. Buzinkay Zoltán sk. tanácselnök, 

Dr. Fekete Ildikó sk. előadó bíró, 

Lénártné dr. Márton Gizella sk. bíró