6. számú melléklet a 9/1998. (II. 20.) BM rendelethez


A végleges szavazatösszesítés

 


1. A választások eredménye


A választási eredmények megállapítása két, egymástól elkülönülő szakaszból áll:
- a szavazóköri jegyzőkönyvek számítógéppel támogatott összesítése a szavazást követő nap 16.00 óráig, az eredmény megállapítása 18.00 óráig,
- az országos eredmények megállapítása, a jogorvoslati eredmények figyelembevételével a forduló/választás jogerős eredményének megállapítása.
A választás hiteles eredményének megállapításában az OVB-t, a TVB-t és az OEVB-t a mellettük működő választási irodák (OVI, TVI, OEVI) az országos számítógépes választási rendszer működtetésével támogatják. Ennek érdekében valamennyi szavazóköri és választókerületi összesítő jegyzőkönyvet számítógéppel kétszer, kontrollrögzítéssel fel kell dolgozni.
A HVI-ket a helyi szinten működő, az adatlap, jegyzőkönyv számszaki ellenőrzését segítő szoftver támogatja.
Az OEVB-k, a TVB-k és az OVB által kiállított hiteles jegyzőkönyvek alapján - a jogorvoslati határidők elteltével, a kifogások jogerős elbírálását követően - kialakuló végleges eredmény adatköre a következő:
- a választók nyilvántartásával kapcsolatos adatok,
- a szavazó választópolgárok száma,
- a szavazatok megszámlálásával kapcsolatos adatok,
- a forduló, illetve a választás eredményadatai,
- a jogorvoslati eljárások eredménye.

2. Szervezési, ügyviteli feladatok

2.1. A jegyzőkönyvek előállítása, eljuttatásuk a szavazókörökbe

A jegyzőkönyvek központi előállítású nyomtatványok, melyeket a HVI-k - szavazókörönként, típusonként 3-3 példányban - a központi szállítódobozban kapnak meg a szavazás napját megelőző héten. A szavazóköri jegyzőkönyveken a megye neve és az országgyűlési egyéni választókerület sorszáma, a jelöltek és listák nevei és azonosítói nyomdailag előnyomottak. A nyomdából a TVI-kbe történő szállításért az OVI vezetője, a TVI-ből a HVI-khez történő szállításért, a jegyzőkönyvek tartalmi ellenőrzéséért a TVI vezetője felelős.

Ellenőrzési szempontok:

- a szállítódobozban a szavazókörnek megfelelő jegyzőkönyvek vannak-e,
- a jegyzőkönyvek darabszáma,
- az előnyomott adatok egyezősége.


2.2. A jegyzőkönyvek továbbításának, feldolgozásának megszervezése

A jegyzőkönyvek továbbítását és feldolgozását a helyi adottságokra figyelemmel kell megszervezni.
- A jegyzőkönyvek beszállítását a szavazókörökből - a többi választási irattal együtt - a HVI-k vezetője szervezi meg. A HVI vezetője dönt az adatlap, jegyzőkönyv számszaki ellenőrzését segítő szoftver használatáról.
- Az OEVI vezetője szervezi meg - a TVI vezetőjének döntésére is figyelemmel - az egyéni választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvek ellenőrzését, feldolgozását és az OEVI-hez való beszállítását.
- A TVI vezetője szervezi meg a területi választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvek ellenőrzését, feldolgozását és székhelyére való beszállítását, valamint az illetékességi területén keletkezett valamennyi, az OVI-hoz felküldendő jegyzőkönyv továbbítását.

Az egyes munkafázisokat úgy kell ütemezni, hogy a szavazást követő nap 18.00 óráig befejeződjék
- a szavazóköri jegyzőkönyvek jogi ellenőrzése,
- a szavazóköri jegyzőkönyvek számítógépes feldolgozása,
- a hibás szavazóköri jegyzőkönyvek javítása.

Biztosítani kell, hogy az említett 18.00 órás határidőig
- az illetékes választási bizottság igénye szerint a szavazóköri jegyzőkönyveken szereplő és a számítógépes rendszer által feldolgozott adatok összevetésére sor kerülhessen,
- az illetékes választási bizottság megállapíthassa a választókerületi eredményt,
- elkészülhessen a választási eredményt tartalmazó jegyzőkönyv az összes alaki követelményével együtt,
- az összesítő jegyzőkönyvet az illetékes választási iroda számítógépen feldolgozhassa.

A TVI és az OEVI vezetője megszervezi a szavazóköri jegyzőkönyvek fogadását, jogi ellenőrzését, számítógépes feldolgozását, a jogi vagy számszaki okból hibás jegyzőkönyvek javíttatását az SZSZB-kkel.

A jegyzőkönyveket és más bizonylatokat kísérőjegyzékkel együtt kell szállítani és átvételi elismervénnyel átvenni.

Valamennyi egyéni választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvet a székhelyén működő számítógépes rendszerrel az OEVI dolgozza fel.

Az OEVI vezetője az OEVB-vel előzetesen egyezteti, hogy az OEVB milyen időpontban kívánja megállapítani a választókerületi eredményt, s a feldolgozási, adattovábbítási módokat és határidőket ezzel összhangban alakítja ki. A kidolgozott ütemtervet a TVI-vel egyezteti az egyéni és listás szavazóköri jegyzőkönyvek szállításának összehangolása céljából.

A TVI vezetője a területi választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvek feldolgozását, továbbítását két fő módszer szerint határozhatja meg:
- A listás szavazóköri jegyzőkönyvek feldolgozását az egyéni választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvek feldolgozásával analóg módon szervezi meg, tehát az adatbevitelt az OEVK-kban működő rendszerekkel végezteti el. A szavazóköri jegyzőkönyvek szállítását ennek megfelelően szabályozza. A szavazást követő második naptól a TVI végez el minden további adatfeldolgozást.
- A területi választókerületi szavazóköri jegyzőkönyveket székhelyére szállíttatja olyan ütemezésben, hogy a TVI az előírt határidőig valamennyi szavazóköri jegyzőkönyvet jogilag ellenőrizhessen, a rendelkezésére álló technikai háttér igénybevételével számítógéppel fel tudjon dolgozni, a hibásnak bizonyult jegyzőkönyveket az SZSZB-kkel javíttatni tudja. A területi választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvek TVI-hez szállítását a helyi adottságokra figyelemmel az OEVK-n keresztül vagy közvetlenül is meg lehet szervezni.

A TVI vezetője az TVB-vel előzetesen egyezteti, hogy a TVB milyen időpontban kívánja a választókerületi eredményt megállapítani, s a feldolgozási, adattovábbítási módokat és határidőket ezzel összhangban alakítja ki.

A TVI vezetője szervezi meg a szavazóköri és összesítő jegyzőkönyvek OVI-hoz történő szállítását.

A választáson induló jelöltek, listák körében beálló változásokat (pl. kiesés), a választókerületi összesítő jegyzőkönyveket az illetékes választási iroda a helyszínen haladéktalanul feldolgozza.

3. A választási irodák feladatai 

3.1. A HVI feladatai

3.1.1. A szavazás napja előtt

Ellenőrzi a megkapott szavazólapok és szavazóköri jegyzőkönyvek, adatlapok tartalmának egyezőségét. A jegyzőkönyvekre (és adatlapokra) felvezeti a szavazóköri azonosítókat. 

Megszervezi a szavazóköri szállítódobozok biztonságos őrzését. 

3.1.2. A szavazás napján és azt követően:

Jogi és számszaki szempontból ellenőrzi a beérkezett szavazóköri jegyzőkönyvek rovatainak és a jegyzékeknek pontos kitöltését. A hibás jegyzőkönyveket javításra visszaadja az SZSZB-nek.

A HVI az előírt ütemtervnek megfelelően beszállítja a jegyzőkönyvek 1. és 2. példányait az OEVI és a TVI vezetőjének rendelkezése szerinti feldolgozási helyre.

A HVI vezetője a szavazóköri jegyzőkönyvek 3. példányait 90 nap, illetve kifogás esetén - a 90 napot követően - az ügy jogerős lezárása után a többi választási irattal együtt megsemmisíti.

3.2. Az OEVI feladatai

3.2.1.
A szavazás napja előtt

A szavazás napja előtt 3 nappal elkészíti a választás-előkészítő rendszerből a szavazóköri és a településazonosítókat tartalmazó listákat és a HVI-knek átadja.

3.2.2. A szavazás napján és azt követően

Az OEVI átveszi a beérkező egyéni és - a TVI vezetőjének döntésével összhangban - területi választókerületi szavazóköri jegyzőkönyveket.

Elvégzi az egyéni választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvek jogi, formai, számszaki ellenőrzését. A területi választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvek ellenőrzését a TVI vezetőjének rendelkezése szerint végzi el.

A számszaki egyezőséget a OEVI a számítógépes feldolgozási menetben ellenőrzi. A hibásan vagy hiányosan kitöltött jegyzőkönyveket javításra visszaadja a HVI-n keresztül az SZSZB-nek.
Számítógépes adatfeldolgozásra a szavazóköri jegyzőkönyvek 2. példánya szolgál. 

Az OEVI a területi választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvek számítógépes feldolgozását, a TVI székhelyére továbbítását a TVI vezetőjének rendelkezése szerint végzi el. 

Az egyéni választókerületi szavazóköri és összesítő jegyzőkönyvek 1. és 2. példányait - a TVI vezetője által meghatározott rend szerint - legkésőbb a szavazást követő második nap 14.00 óráig a TVI-hez továbbítja. 

Amennyiben az egyéni választókerületi eredmény megállapítása ellen kifogás érkezik, a kifogást haladéktalanul a TVI-hez továbbítja. A jogorvoslat kezdeményezését és jogerős eredményét - a jogorvoslat befejeződését követően az érintett jegyzőkönyvek TVI-től e célból visszakapott 2. példányai alapján - a számítógépes rendszerbe is be kell vinni. A jegyzőkönyvek 2. példányait a számítógépes rögzítést követően vissza kell szállítani a TVI-hez.

Az OEVI a választás első fordulóját követő 8. napon az OVI tudomására hozza, hogy a második fordulóban indulásra jogosult jelöltek közül ki esett ki.

Az OEVI vezetője az egyéni választókerületi összesítő jegyzőkönyv 3. példányát 90 nap - illetve kifogás esetén a 90. napot meghaladó elbírálásnál az ügy jogerős lezárása - után megsemmisíti.


3.3. A TVI feladatai

3.3.1. A szavazás napja előtt 

A TVI vezetője kiadja a területi választókerületi jegyzőkönyvek feldolgozásával és továbbításával kapcsolatos utasítását.

3.3.2. A szavazás napján és azt követően

A TVI székhelyén, illetve az OEVI-khez kiküldött munkatársai útján ellenőrzi a területi választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvek kitöltését jogi, formai, számszaki szempontból. A hibásan kitöltötteket javításra visszaküldi a HVI útján az SZSZB-nek.

A TVI vezetőjének döntése szerint fogadja a területi választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvek 1. és 2. példányait, valamint a szavazást követő második napon 14.00 óráig az egyéni választókerületi szavazóköri és összesítő jegyzőkönyvek 1. és 2. példányait.

A TVI vezetőjének döntése szerint a területi választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvek 2. példányait vagy azok egy részét számítógépen feldolgozza.

A kifogással nem érintett egyéni választókerületi szavazóköri és összesítő jegyzőkönyvek 1. példányait, valamint az "I. Jegyzőkönyv a területi választókerület szavazatösszesítéséről" c. jegyzőkönyv 1. példányát és a területi választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvek 1. példányait legkésőbb a szavazást követő harmadik napon 14.00 óráig az OVI-hoz szállítja.

A kifogással érintett egyéni választókerületi összesítő jegyzőkönyvek 1. példányait a hozzájuk tartozó egyéni választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvek 1. példányaival a jogorvoslat jogerős elbírálását követően haladéktalanul az OVI-hoz szállítja.

A jogorvoslat kezdeményezését és jogerős eredményét az egyéni választókerületi jegyzőkönyvben - szavazóköri eredmény megállapítása ellen érkezett kifogás esetén a szavazóköri jegyzőkönyvben is - rögzíteni kell.

A jogorvoslat jogerős elbírálását követően a kifogással érintett egyéni választókerületi összesítő jegyzőkönyv 2. példányát a hozzá tartozó egyéni választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvek 2. példányaival haladéktalanul az OEVI-hez kell szállítani.

Amennyiben a területi választókerületi szavazatösszesítés ellen kifogás érkezik, az "I. Jegyzőkönyv a területi választókerület szavazatösszesítéséről" c. jegyzőkönyv 1. és 2. példányát és a hozzá tartozó területi választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvek 1. és 2. példányait a kifogással együtt legkésőbb a szavazást követő harmadik napon 14.00 óráig az OVI-hoz szállítja. A jogorvoslat elbírálását követően fogadja a jegyzőkönyvek 2. példányait.

A jogorvoslat kezdeményezését és jogerős eredményét - a jogorvoslat befejeződését követően az érintett jegyzőkönyvek OVI-tól visszakapott 2. példányai alapján - a számítógépes rendszerbe is be kell vinni.

Az OVB döntéséről szóló, a százalékos határt elért listákra (jelölő szervezetekre) és az egyéni választókerületben mandátumot nyert, területi listán is induló képviselőkre vonatkozó értesítés alapján adatokat szolgáltat a TVB számára a területi listás mandátumok és a töredékszavazatok megállapításához.

A TVB megállapítja a területi választókerület választási eredményét, majd kiállítja a "II. Jegyzőkönyv a területi választókerület választási eredményéről" c. jegyzőkönyvet. 

A jegyzőkönyv 1. példányát haladéktalanul az OVI-hez továbbítja. Jogorvoslat esetén a korábbiak szerint jár el.

A TVI vezetője az egyéni választókerületi összesítő jegyzőkönyvek 2. példányait, a területi választókerület választási eredményét megállapító jegyzőkönyvek (I. és II.) 2. példányait, valamint az egyéni és a területi választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvek 2. példányait 90 nap - illetve kifogás esetén a 90. napot meghaladó elbírálásnál az ügy jogerős lezárása után - átadja a megyei levéltárnak. A területi választókerület választási eredményét megállapító jegyzőkönyvek (I. és II.) 3. példányait, valamint a területi választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvek 3. példányait megsemmisíti.


3.4. Az OVI feladatai

Az OVI figyelemmel kíséri az előírt előkészítési teendők végrehajtását és a jegyzőkönyvek minőségét, feldolgozásuk állását.

Az OVI fogadja és ellenőrzi a területi és az egyéni választókerületi összesítő jegyzőkönyvek, valamint a szavazóköri jegyzőkönyvek 1. példányait. A hibásan kitöltött jegyzőkönyveket az illetékes választási bizottsággal javíttatja.

Elvégzi az 5, 10, 15 %-ra vonatkozó számításokat, kigyűjti az egyéni választókerületben mandátumot szerzett, területi listán szereplő jelölteket, s az adatokat döntésre az OVB elé terjeszti.

Az OVB megállapítja az 5, 10, 15 százalékos listás szavazat határokat, az előírt határt elért listák (jelölő szervezetek) körét.

Az OVB értesíti a TVB-ket
- a törvényben meghatározott mértékű %-os szavazathatárt elért jelölő szervezetekről,
- a jelölő szervezetek által bejelentett szavazatmegosztásról,
- az egyéni választókerületben mandátumot szerzett területi listás jelöltekről.

Fogadja a területi mandátumkiosztást is tartalmazó "II. Jegyzőkönyv a területi választókerületi választási eredményről" c. jegyzőkönyvek 1. példányait.

Ellenőrzi az összesítő jegyzőkönyvek rovatainak pontos kitöltését. A hibásan kitöltött jegyzőkönyvet az illetékes választási bizottsággal javíttatja.

Az OVB az OVI segítségével összesíti a jegyzőkönyvek eredményét és megállapítja az országos listákon elért mandátumokat.

A jogorvoslat kezdeményezését és jogerős eredményét a jegyzőkönyvben rögzíteni kell.

A területi választókerületi szavazatösszesítés, illetőleg eredménymegállapítás elleni jogorvoslat jogerős elbírálását követően a kifogással érintett területi választókerületi összesítő jegyzőkönyv 2. példányát a hozzá tartozó területi választókerületi szavazóköri jegyzőkönyvek 2. példányaival haladéktalanul a TVI-hez kell szállítani.

Az OVB eredménymegállapítással kapcsolatos döntése elleni jogorvoslat esetén a jogorvoslat kezdeményezését és jogerős eredményét a jogorvoslat befejeződését követően az érintett jegyzőkönyvek 2. példányai alapján a számítógépes rendszerbe is be kell vinni.

Az OVI a hozzá beérkezett összes egyéni és területi választókerületi, valamint az OVB által hozott döntésekről szóló jegyzőkönyvek 1. példányait 90 nap - illetve kifogás esetén a 90. napot meghaladó elbírálásnál az ügy jogerős lezárása után - átadja az országos levéltárnak, az OVB által hozott döntésekről szóló jegyzőkönyvek 2. és 3. példányait megsemmisíti.