5. számú melléklet a 9/1998. (II. 20.) BM rendelethez
Az előzetes szavazatösszesítés
1. A választások nem hiteles eredményét előállító előzetes szavazatösszesítés
Az előzetes szavazatösszesítő rendszer célja választás nem hiteles eredményét tartalmazó tájékoztató adatok (a továbbiakban: előzetes választási eredmény) előállítása. A választás előzetes eredménye az adatlapok és - az előzetes szavazatösszesítés időszaka alatt beérkező - szavazóköri jegyzőkönyvek első rögzítése alapján kialakult állomány számítógépes feldolgozásával készül el. (Az előzetes szavazatösszesítés során a szavazóköri jegyzőkönyvek feldolgozását a 6. számú melléklet szerint kell elvégezni.)
Az SZSZB jegyzőkönyvvezetője a szavazatok első összeszámlálásának eredményéről adatlapot állít ki, amelynek adattartalmát soron kívül a HVI-n keresztül számítógépes feldolgozásra továbbítja. A számítógépes feldolgozást az okmányirodai HVI-k végzik az okmányirodában. Az azonos településen működő kihelyezett okmányiroda működtetéséről a HVI vezetője dönt.
Külön adatlapot kell kitölteni az egyéni választókerületi jelöltekre és a területi listákra leadott szavazatok összesítéséről. Az előzetes választási eredmény adatköre:
- a választók nyilvántartásával kapcsolatos adatok,
- a szavazópolgárok száma,
- a szavazatok megszámlálásával kapcsolatos adatok,
- az első és második forduló előzetes eredmény adatai.
2. Szervezési, ügyviteli feladatok
2.1. Az adatlapok előállítása, eljuttatásuk a szavazókörökbe
Az adatlapokat a HVI - szavazókörönként, szavazástípusonként 1-1 példányban - a központi szállítódobozban kapja meg a szavazás napját megelőző héten. Az adatlapokon a megye/főváros neve és az OEVK sorszáma, a jelöltek és listák nevei és azonosítói nyomdailag előnyomottak.
A nyomdából a TVI-kbe történő szállításért az OVI vezetője, a TVI-ből a HVI-khez történő szállításért, az adatlapok tartalmi ellenőrzéséért a TVI vezetője felelős.
A TVI vezetője dönthet úgy, hogy az adatlapok előzetes tartalmi ellenőrzését a HVI vezetői az OEVI-kben tegyék meg.
Ellenőrzési szempontok:
- a szállítódobozban a szavazókörnek megfelelő adatlapok vannak-e benne,
- az adatlapok darabszáma,
- az előnyomott adatok egyezősége.
A telefonos adatjelentéshez, illetőleg adatfogadáshoz a HVI megfelelő számú adatlapot másol.
2.2. Az adatlapok kitöltése
A HVI vezetője a szavazás napja előtt az adatlapokra rávezeti a szavazóköri azonosítókat és az "A" rovatokba beírja a névjegyzékbe 16 óráig felvett választópolgárok számát.
Az adatlapok eredmény adatainak kitöltése - a szavazás befejezését követően - a szavazókörökben, a szavazólapok megszámlálása és összesítése után történik. Az adatlapokat a jegyzőkönyvvezető tölti ki.
Legfontosabb tudnivalók:
- minden rovat legyen kitöltve (ha nincs adat, akkor azt áthúzással kell jelölni),
- a beírt adatok a rovatok közötti számszaki összefüggéseknek feleljenek meg,
- az adatlap csak tollal tölthető ki,
- jegyzőkönyvvezető aláírása szerepeljen az adatlapon,
- a szavazókör bélyegzőjének lenyomata legyen rajta az adatlapon.
2.3. Az adatlapok továbbításának, feldolgozásának előkészítése
Az adatlapok gyors továbbítását és feldolgozását a helyi adottságokra figyelemmel az OEVI és a HVI szervezi meg. Minden adatlapot az OEVI vezetője által kijelölt, az OEVK területén fekvő okmányirodában kell feldolgozni.
A HVI a szavazókör és a HVI székhelye közötti továbbítás rendjét alakítja ki.
A gyors továbbítás érdekében az adatokat telefonon, telefaxon vagy az adatlapok szállításával is továbbítani lehet a feldolgozást végző okmányirodai HVI-hez (OEVI-hez). A távolságok és a technikai lehetőségek figyelembevételével ezek közül azokat a megoldásokat kell kiválasztani, melyekkel a leggyorsabb adattovábbítás és -feldolgozás érhető el.
A telefonos adattovábbításhoz az adatot küldők számára azonosító jelszavakat kell kiadni.
Az OEVI-nél és a HVI-nél az adatok fogadását és ellenőrzését meg kell szervezni. A telefonos adatfogadó helyeket el kell látni kellő számú üres (csak a jelöltek, listák adatait tartalmazó) adatlappal.
Az adatlap, jegyzőkönyv számszaki ellenőrzését segítő, választhatóan használandó számítógépes szoftver telepítését - a TVI szakmai irányítása mellett - az OEVI szervezi meg.
3. Az SZSZB jegyzőkönyvvezetőjének, a HVI-nek és az OEVI-nek az adatlapok feldolgozásával kapcsolatos feladatai
3.1. A jegyzőkönyvvezető feladatai
A szavazás befejezését követően 19.00 órakor meg kell állapítani a szavazás napján a névjegyzékbe felvett és a névjegyzékből törölt választópolgárok számát, valamint a választás befejezésekor a névjegyzéken szereplők számát. A jegyzőkönyvvezető ezeket az adatokat egy-egy adatlap és egy-egy jegyzőkönyv példány fejrovatába beírja. E munkafázis előkészítése a szavazókör bezárását közvetlenül megelőzően is megkezdődhet.
Az urnanyitás, majd az első szavazatszámlálás után a jegyzőkönyvvezető a szavazóköri előzetes választási eredményt rögzítő egyéni választókerületi és területi listás adatlapokat kitölti. Az SZSZB által még vitatott szavazatok számát is felvezeti az adatlapra. A kitöltött adatlapot a HVI vezetőjének utasítása szerint azonnal továbbítja.
3.2. A nem okmányirodai HVI feladatai
A HVI fogadja a beérkező adatlapokat. Ellenőrzi azok kitöltését, számszaki összefüggéseit. Amennyiben adathiány vagy összefüggés-hiba van az adatlapon, azt a jegyzőkönyvvezetővel egyeztetve javítja.
A HVI az adatlapok átvétele, ellenőrzése, javítása után az országgyűlési egyéni választókerületi és területi listás adatlapokat haladéktalanul továbbítja (átadja) számítógépes feldolgozásra, az OEVI vezetőjének rendelkezése szerint. Az adatlapokat folyamatosan kell továbbítani a feldolgozó központba, tehát nem kell összevárni, míg a több szavazókörrel rendelkező település összes szavazóköréből beérkeznek az adatlapok.
A HVI vezetője a jegyzőkönyvvezető jelzése alapján rendkívüli esetben elrendelheti a beérkezett és feldolgozott adatlap visszavonását. Kötelező visszavonni az adatlapot, ha annak adattartalma az előzetes választási eredményt befolyásolható eltérést mutat az időközben kialakult állapottól. Az adatlap visszavonásakor a HVI vezetője kitölti a "Szavazóköri adatlap visszavonása" c. nyomtatványt, melyen fel kell tüntetni az adatlap típusát (egyéni vagy területi), valamint az adatlap azonosító kódját.
3.3. Az OEVI és az okmányirodai HVI feladatai
A szavazás napján és az azt követő napon részt vesz az országos választási számítógépes rendszer működtetésében. Fogadja a HVI-ktől beérkező egyéni választókerületi, területi listás szavazóköri adatlapokat, illetve azok adatait.
Telefonos vagy telefaxos fogadás esetén az adatrögzítést követően történik a hibajavítás, tehát csak azokat az adatlapokat kell ellenőrizni, amelyeknél a rögzítő program hibát jelzett. Hibás adatlap nem kerül a rendszerben feldolgozásra, ezért azok javítására az OEVI, okmányirodai HVI vezetője azonnal intézkedik, a javítást az érintett település HVI vezetőjével és az adatlapot kiállító jegyzőkönyvvezetővel egyetértésben végzi. Az OEVI, okmányirodai HVI a beérkezett adatlapokat számítógéppel azonnal feldolgozza. A lerögzített adatlap tartalmát kiíratja, az adatlappal összeolvassa, ha hibát talál javíttatja, majd az adatrögzítő az adatlapot aláírja. A lerögzített adatlapot és gépi másolatát a választási iratok között kell megőrizni.
Működő hálózat esetén az adattovábbítás automatikus. A hálózat kiesése esetén az OEVI tartalék (GSM) hálózati kapcsolatra áll át. Az okmányirodai HVI, illetőleg a tartalék hálózati kapcsolatra átállás sikertelensége esetén az OEVI a TVI vezetője által kijelölt másik okmányirodai HVI-hez vagy a TVI székhelyére továbbítja a feldolgozandó bizonylatokat.
Az adatlapok rögzítése a szavazást követő éjjelen, de legkésőbb másnap reggel 6.00 órakor befejeződik. Ha minden szavazókörből beérkezett a két adatlap (ennek hiányában jegyzőkönyv), az OEVI lezárja az előzetes szavazatösszesítést.
A szavazatösszesítés menetét az OEVI vezetője az országos számítógépes rendszerben hozzáférhető "Vezetői Információs Rendszer" segítségével folyamatosan ellenőrzi.
Az OEVI a szavazást követő nap 18.00 óráig működteti a választási számítógépes rendszert.
Az előzetes választási eredményről folyamatosan tájékoztató adatokat bocsát a közvélemény rendelkezésére.
3.4. A TVI feladatai
A szavazás éjszakáján és az azt követő napon részt vesz az országos számítógépes választási rendszer működtetésében. Gondoskodik a szavazatösszesítés folyamatát akadályozó zavarok, vészhelyzet elhárításáról.
A szavazatösszesítés menetét a TVI vezetője az országos számítógépes rendszerben hozzáférhető "Vezetői Információs Rendszer" segítségével folyamatosan ellenőrzi.
Az előzetes választási eredményről folyamatosan tájékoztató adatokat bocsát a közvélemény rendelkezésére.
3.5. Az OVI feladatai
A választás éjszakáján a számítógépes választási rendszerben fogadja, összesíti az OEVI-kben és az okmányirodai HVI-kben (esetlegesen a TVI-ben) rögzített adatokat, és tájékoztatja a közvéleményt az előzetes választási eredményről.
A szavazatösszesítés menetét az OVI vezetője az országos számítógépes rendszerben hozzáférhető "Vezetői Információs Rendszer" segítségével folyamatosan ellenőrzi.
Az OVI vezetője elrendeli az előzetes szavazatösszesítés zárását.