Országos Választási Iroda

Választási információk vakok és gyengénlátók számára


Főoldal / OVB / Határozatok

Az Országos Választási Bizottság
578/2006. (XII. 5.) OVB határozata

a területi és országos kisebbségi önkormányzati képviselők általános választásának kitűzéséről, az országos kisebbségi önkormányzatok létszámáról és a kisebbségi jelölő szervezetek köréről

 

Az Országos Választási Bizottság a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 115/P. §-a (5) bekezdésnek b) pontjában foglalt hatáskörében eljárva meghozta a következő

határozatot:

1. Az Országos Választási Bizottság a Ve. 115/N. § (1) bekezdése alapján a területi és országos kisebbségi önkormányzatok tagjai általános választását 2007. március 4-re tűzi ki.

2. Az Országos Választási Bizottság a Ve. 115/N. § (1) és (2) bekezdése alapján az országos kisebbségi önkormányzatok tagjai választását az alábbi országos kisebbségi önkormányzati választásokra vonatkozóan tűzi ki, egyben az országos kisebbségi önkormányzatok létszámát az alábbiak szerint állapítja meg:

Kisebbség

A közgyűlés tagjainak száma

Bolgár

25

Cigány

53

Görög

25

Horvát

39

Lengyel

25

Német

53

Örmény

25

Román

25

Ruszin

31

Szerb

25

Szlovák

39

Szlovén

15

Ukrán

19

3. Az Országos Választási Bizottság a Ve. 115/N. § (1) bekezdése alapján a területi kisebbségi önkormányzati választást az alábbi megyékben, a következő kisebbségek tekintetében tűzi ki:

Megye

Kisebbség

Baranya

Cigány

Horvát

Német

Bács-Kiskun

Cigány

Horvát

Német

Békés

Cigány

Román

Szlovák

Borsod-Abaúj-Zemplén

Cigány

Lengyel

Német

Ruszin

Szlovák

Budapest

Bolgár

Cigány

Görög

Horvát

Lengyel

Német

Örmény

Román

Ruszin

Szerb

Szlovák

Csongrád

Cigány

Fejér

Cigány

Német

Győr-Moson-Sopron

Cigány

Horvát

Német

Hajdú-Bihar

Cigány

Román

Heves

Cigány

Jász-Nagykun-Szolnok

Cigány

Komárom-Esztergom

Cigány

Német

Szlovák

Nógrád

Cigány

Szlovák

Pest

Bolgár

Cigány

Német

Szerb

Szlovák

Somogy

Cigány

Horvát

Szabolcs-Szatmár-Bereg

Cigány

Tolna

Cigány

Német

Vas

Cigány

Horvát

Német

Veszprém

Cigány

Német

Zala

Cigány

Horvát

 

4. Az Országos Választási Bizottság a Ve. 115/N. § (2) bekezdése alapján a listaállításra jogosult kisebbségi jelölő szervezetek körét a határozat melléklete szerint állapítja meg.

A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2006. december 8-án 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat.

Indokolás

A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 115/N. § (1) bekezdése értelmében az Országos Választási Bizottság a területi és az országos kisebbségi önkormányzati képviselők általános választását a települési kisebbségi önkormányzati képviselők választását követő év márciusára, valamennyi kisebbség tekintetében azonos napra tűzi ki.

A Ve. 115/N. § (2) bekezdése értelmében az Országos Választási Bizottság – a választás kitűzésével egyidejűleg – megállapítja a megválasztható országos kisebbségi önkormányzatok létszámát, továbbá azt, hogy mely kisebbségi jelölő szervezetek jogosultak listát állítani a területi és az országos kisebbségi önkormányzatok választásán.

Az Országos Választási Bizottság döntésének alapja a kisebbségi önkormányzati képviselők választásáról, valamint a nemzeti és etnikai kisebbségekre vonatkozó egyes törvények módosításáról szóló 2005. évi CXIV. törvény (a továbbiakban: Kvjt.) 14. §-a és 22. §-a, melyek meghatározzák a választás kitűzésének feltételeit, továbbá 23. §-a, mely az országos kisebbségi önkormányzat közgyűlése tagjainak száma megállapításának szabályait tartalmazza.

Az Országos Választási Bizottság az országos kisebbségi önkormányzatok tagjai választása kitűzésekor és az országos kisebbségi önkormányzatok tagjai számának megállapításakor a működő települési kisebbségi önkormányzatok számát vette alapul, melyek kisebbségenként az alábbiak: Bolgár: 38; Cigány: 1116; Görög: 34; Horvát: 115; Lengyel: 47; Német: 378; Örmény: 31; Román: 46; Ruszin: 52; Szerb: 40; Szlovák: 116; Szlovén: 11; Ukrán: 19.

Az Országos Választási Bizottság a területi kisebbségi önkormányzatok tagjai választása kitűzésekor a működő települési kisebbségi önkormányzatok számát vette alapul, melyek megyénként és kisebbségenként az alábbiak:

Baranya megye

Cigány: 135; Horvát: 33; Német: 96

Bács-Kiskun megye

Cigány: 44; Horvát: 13; Német: 25

Békés megye

Cigány: 32; Román: 13; Szlovák: 17

Borsod-Abaúj-Zemplén megye

Cigány: 144; Lengyel: 12; Német: 10; Ruszin: 17; Szlovák: 13

Budapest főváros

Bolgár: 21; Cigány: 20; Görög: 20; Horvát: 17; Lengyel: 16; Német: 22; Örmény: 20; Román: 15; Ruszin: 16; Szerb: 14; Szlovák: 14;

Csongrád megye

Cigány: 17

Fejér megye

Cigány: 18; Német: 15

Győr-Moson-Sopron megye

Cigány: 20; Horvát: 10; Német: 15

Hajdú-Bihar megye

Cigány: 51; Román: 11

Heves megye

Cigány: 61

Jász-Nagykun-Szolnok megye

Cigány: 43

Komárom-Esztergom megye

Cigány: 15; Német: 22; Szlovák: 10

Nógrád megye

Cigány: 81; Szlovák: 21

Pest megye

Bolgár: 10; Cigány: 65; Német: 44; Szerb: 11; Szlovák: 28

Somogy megye

Cigány: 81; Horvát: 10

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye

Cigány: 119

Tolna megye

Cigány: 57; Német: 37

Vas megye

Cigány: 19; Horvát: 11; Német: 10

Veszprém megye

Cigány: 36; Német: 48

Zala megye

Cigány: 58; Horvát: 12

Az Országos Választási Bizottság külön mellékletben határozta meg a listaállításra jogosult jelölő szervezetek körét a Kvjt. 16. §-a alapján. A határozat mellékletében a jelölő szervezet neve mellett a „B” és a „D” oszlopban található információk alapján állapítható meg, hogy a jelölő szervezet önállóan és/vagy másik jelölő szervezettel közösen állíthat-e listát. A jelölő szervezet a listaállítás szempontjából a következő kategóriák valamelyikébe tartozhat:

a)      csak önállóan állíthat listát („B” rovat: üres, a „D” rovatban: „önállóan” szerepel);

b)      csak pontosan ugyanazokkal a jelölő szervezetekkel közösen állíthat listát, melyekkel a megválasztott elektorokat közös jelöltként állították a települési kisebbségi önkormányzati képviselők 2006. október 1-jén megtartott választásán („B” rovatban: „közösen” szerepel, a „D” rovat: üres).

c)      önállóan ÉS pontosan ugyanazokkal a jelölő szervezetekkel közösen is állíthat listát, melyekkel a megválasztott elektorokat közös jelöltként állították a települési kisebbségi önkormányzati képviselők 2006. október 1-jén megtartott választásán („B” rovatban: „közösen” szerepel, a „D” rovatban: „önállóan is” szerepel);

d)      önállóan VAGY pontosan ugyanazokkal a jelölő szervezetekkel közösen állíthat listát, melyekkel a megválasztott elektorokat közös jelöltként állították a települési kisebbségi önkormányzati képviselők 2006. október 1-jén megtartott választásán („B” rovatban: „közösen” szerepel, a „D” rovatban: „vagy önállóan” szerepel).

Ebben az esetben figyelembe kell venni azt, hogy amennyiben a jelölő szervezet az önálló indulás melletti dönt, közös lista nem állítható, és a b) pontba tartozó, azaz a csak közös lista állítására jogosult másik jelölő szervezet listaállításban nem tud részt venni,

A jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 83. §-ának (1)-(7) bekezdésein alapul.

 

Budapest, 2006. december 5.

 

 

Dr. Halmai Gábor
az Országos Választási Bizottság
elnökhelyettese


Vissza a főoldalra