Országos Választási Iroda

Választási információk vakok és gyengénlátók számára


Főoldal / OVB / Határozatok

Az Országos Választási Bizottság
509/2006. (IX. 28.) határozata

Az Országos Választási Bizottság a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 44/A. §-a (1) bekezdésének c) pontjában megállapított hatáskörében eljárva a L. A. és V. T. által a Budapest Társaság és a Humanista Párt képviseletében benyújtott kifogás tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Országos Választási Bizottság a kifogásnak helyt ad és megállapítja, hogy a Magyar Televízió 2006. szeptember 26-án sugárzott Kedd 21 című műsorával megsértette a Ve. 3. §-ának c) pontjában foglalt, a jelöltek és a jelölő szervezetek közötti esélyegyenlőség alapelvét.

Az Országos Választási Bizottság kötelezi a Magyar Televíziót, hogy a határozat rendelkező részét három napon belül, a jogsértő műsorral azonos napszakban tegye közzé.


A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet az Országos Választási Bizottságnál (1094 Budapest, Balázs B. u. 35.) benyújtani. A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2006. október 1-jén 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági felülvizsgálati eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat.

Indokolás

I.

L. A. és V. T. 2006. szeptember 25-én terjesztett elő kifogást az Országos Választási Bizottságnál, melyben még az általuk kifogásolt műsorszám adásba kerülésbe előtt sérelmezik a Magyar Televízió 2006. szeptember 26-án sugárzott, Kedd 21 című műsorának szerkesztését. A kifogástevők szeptember 28-án, a már sugárzott műsor alapján kiegészítették beadványukat, melyben fenntartják és kiegészítik az alapbeadványukban előadottakat.

A beadványozók előadják, hogy a Magyar Televízió 2006. szeptember 26-án választási vitaműsort készített az önkormányzati választásokon induló fővárosi listák listavezetőivel. A vitára azonban a 9 listavezetőből csak 6-ot hívtak meg, kizárva így a Budapest Társaság, a Centrum Párt és a Humanista Párt listavezetőit. Mindezzel a Magyar Televízió megsértette a Ve.-ben foglalt, a jelöltek és e jelölő szervezetek közötti esélyegyenlőség alapelvét.

II.

Az Országos Választási Bizottság a beadványtevőt és az MTV képviselőjének meghallgatása, valamint a műsor bevezető részének megtekintése után megállapította, hogy a sérelmezett műsorszám olyan élőben sugárzott vitaműsor volt, amely nem illeszthető be a műsorszolgáltató választási témájú hír-, és riportműsorainak folyamába, mert a választási kampány végső szakaszában került rá sor, sem előtte, sem – az MTV képviselőjének nyilatkozata szerint – a választási kampány hátralévő időszakában országos sugárzású hasonló műsorra nem kerül sor. Így a műsor önállóan értékelhető és nagy jelentőségűnek tekinthető, mert ez volt az egyetlen olyan műsor, amely a fővárosi listavezetők vitáját közvetítette élő műsorban, a legnézettebb műsorsávban.

Az Országos Választási Bizottság megállapítja továbbá, hogy a műsorban nem követték azt az általuk megfogalmazott szerkesztési elvet, mely szerint a fővárosban főpolgármester-jelöltet és listát állító jelölő szervezetek listavezetőit kívánták szerepeltetni. Ugyanakkor a műsorban nem hangzott el az a tájékoztatás, hogy a fővárosban a jelenlévő hat listaállító jelölő szervezet mellett további három jelölő szervezet is állított listát.

A kimaradt szervezetek hasonló jellegű műsorban – ilyen jellegű további műsor vagy műsorok hiányában – megjelenési lehetőséget nem kaptak, ezért nyilvánvaló hátrányt szenvedtek. Ezt a hátrányt indokolatlanul szenvedték el, hiszen a megjelenő szervezetekkel azonos jogi helyzetben álltak (fővárosi listát állítottak).

Az Országos Választási Bizottság álláspontja szerint a fenti megállapítást nem befolyásolja, hogy a kifogást benyújtó szervezetek más választási hír-, és riportműsorban szereplési lehetőséghez juthattak volna. Az országos nézettségű műsorokban való megjelenés lehetőségével nem azonos értékű egy kevésbé nézett idősávban sugárzott regionális műsorban való szereplés lehetősége.

III.

A határozat a Ve. 3. §-ának c) pontján 44/A. §-a (2) bekezdésének c) pontján, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. §-ának (1) bekezdésén, 83. §-ának (1), (2) és (7) bekezdésein, valamint 84. §-ának (1) bekezdésén alapul.


Budapest, 2006. szeptember 28.


Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke


Vissza a főoldalra