A 2006. ÉVI ÖNKORMÁNYZATI ÁLTALÁNOS VÁLASZTÁSOK INFORMATIKAI TÁMOGATÁSA

A 2006.évi önkormányzati általános választások informatikai támogatása a korábbi választások informatikai támogatásának hagyományaira építve került kialakításra. Ez alkalommal új tényezők is formálják a végső megoldást:

- a jogi szabályozás változásai érdemben érintik az önkormányzati képviselők választását, az önkormányzati képviselő testületek és a polgármesterek választása - egyetlen, a szavazólappal kapcsolatos kivétellel - teljes mértékben elkülönül a kisebbségi jogok gyakorlásától,
- az anyakönyvvezetők gépeire és hálózatára (ASZA) az eddigi kedvező tapasztalatok alapján minden korábbit meghaladó mértékben építenek a feldolgozási feladatok végrehajtásában.

A választás lebonyolítását ez esetben is segíti a Választási Ügyviteli Rendszer (VÜR), mely a választási irodák egymás közötti hatékony kommunikációjának biztosít felületet.

8.1. A névjegyzék, értesítő készítése

A névjegyzékeket, értesítőket a tavaszi országgyűlési képviselő választásnál használt módszerrel, a közigazgatási hivatalok, illetve a Főváros és Pest megye esetében a Központi Hivatal közreműködésével készítik el, illetve adják át a szükséges adatállományokat, a névjegyzéket, értesítőt saját maguk készítő településeknek.
A kisebbségi választói jegyzék és értesítő helyben készül, arról semmilyen országos számítógépes másolat nem állhat rendelkezésre. A Választás Előkészítő Rendszer (VER) csak az összesített statisztikai adatokkal számol.
A névjegyzékek továbbvezetését az SZL-ben feldolgozott változásokat tartalmazó segédlista támogatja, amely az okmányirodákban állítható elő.

8.2. A választás előkészítése

Ez alkalommal is működik a VER, amely az okmányirodákra szervezve gyűjti össze a számítógépes nyilvántartás számára ("regisztráció") a választáson induló szervezetek, jelöltek, listák adatait. A területi választási irodák a közigazgatási hivatalok mellet a TVI vezetőjének rendelkezésére álló gépeken oldhatják meg a szervezetek, listák regisztrációját.

A jelölés, lista állítás folyamata és jellemzői az Interneten (www.valasztas.hu) nyomon követhetők.
A jelölt ajánlások számítógépes ellenőrzése a megyei (fővárosi) közigazgatási hivatalok szerver-parkjának és a helyi regiszter rendszer segítségével történhet, minden olyan munkaállomásról, amelyek ezeket elérhetik

A VER adatbázisából szabványos nyomdai adatátadás készül, mely alapján a központilag készülő és a saját készítésű szavazólapok előállíthatók. A szavazólapok ellenőrzését a szavazólapok adattartalmáról készülő lista segíti.

8.3. A szavazatösszesítés informatikai támogatása

A választást megelőző nap 16 órakor a HVI vezetői lezárják a névjegyzéket és a számítógépes rendszerbe beviszik az adatokat. A választás napján valamennyi HVI maga viszi fel a napközben dolgozó számítógépes rendszerbe a szavazókörök jelentéseit a megjelentek számáról.

Este, 19 óra után indul a szavazatok összesítése, a polgármester választásról, a főpolgármester választásról és a fővárosi/megyei képviselő testületek választásáról készülő, gyorsjelentés jellegű adatlapok és az időközben elkészített jegyzőkönyvek feldolgozásával. A jegyzőkönyvek számítógépes feldolgozását a keletkezés helyéhez legközelebbi választási iroda végzi el, ezzel az ASZA gépek egyenrangú feldolgozási pontokká válnak az okmányirodai végpontokkal.

Valamennyi választókerületi (egyéni választókerületi, települési és fővárosi kerületi, megyei/fővárosi szintű) eredmény néhány percen belül az Interneten látható lesz.
A szavazatösszesítő rendszer csak hibátlan adatlapot fogad el, a hibás adatlapok javításáról a HVI-k intézkednek.
A választások eredménye a számítógépes rendszerben akkor áll elő, amikor az ahhoz tartozó valamennyi (szavazóköri és/vagy választókerületi) jegyzőkönyv hibátlanul bekerült a számítógépes nyilvántartásba.

Az önkormányzati és a kisebbségi választások adatait azonos rendszer dolgozza fel, amely gondoskodik azok megfelelő elkülönítéséről.
A fővárosi/megyei közgyűlések választásnak eredmény jegyzőkönyveit a TVI viszi be a rendszerbe, a rendelkezésére álló számítógépeken.

8.4. A tájékoztatás

A jelölt, lista állításról az Interneten (www.valasztas.hu) tájékoztatást nyújtunk. Megtekinthetők
- a választási körzetek, szavazókörök,
- az önkormányzati választáson induló szervezetek,
- jelöltek, listák,

A választás reggelétől figyelemmel kísérhetők napközben a megjelelés adatai, a rendkívüli események, majd 19 órától az előzetes és a jegyzőkönyvi eredmények.
A korábbi megoldásoktól eltérően az előzetes eredmények nem egyszerre, hanem választókerületenként váltanak át "végleges", azaz jegyzőkönyvi eredményre. A választási eredmények mindaddig előzetes eredményként jelennek meg, amíg az össze jegyzőkönyv adata be nem kerül a számítógépes nyilvántartásba.

A két választás - önkormányzati és kisebbségi - eredményei elkülönítetten jelennek meg.

Az eredményekről szóló tájékoztatást elemzés is kíséri.
Az eredményekről az OVI és az OVB szintén tájékoztatást ad ki.