Az összeférhetetlenség kérdéskörét a polgármesteri tisztség szempontjából a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV, törvény (a továbbiakban: Ötv.) 33/A. §-a szabályozza. E szabályok alapján nem keletkezik összeférhetetlenség abban az esetben, ha az önkormányzatnál a jelölt elnyeri a polgármesteri tisztséget, ugyanakkor közeli hozzátartozója az önkormányzat polgármesteri hivatalának köztisztviselője.
Az összeférhetetlenség kérdéskörét azonban nem elégséges a polgármester oldaláról vizsgálni, hanem figyelembe kell venni az érintett köztisztviselőre vonatkozó összeférhetetlenségi szabályokat is. Ez azért is indokolt, mert lehet, hogy az Ötv. alapján a két pozíció ugyan összeegyeztethető lenne, de a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (a továbbiakban Ktv.) összeférhetetlenségi szabályai azt még sem engedik meg.
A Ktv. 9. § (1) bekezdése szerint nem létesíthető közszolgálati jogviszony, ha a köztisztviselő ezáltal hozzátartozójával irányítási (felügyeleti), ellenőrzési vagy elszámolási kapcsolatba kerülne. Természetesen az előbb idézett összeférhetetlenségi szabály nemcsak a közszolgálati jogviszony létesítése szempontjából, hanem a jogviszony fennállásának teljes időtartamára irányadó.
Az Ötv. 35. § (1)-(2) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a polgármester az önkormányzati, valamint az államigazgatási feladatait, hatásköreit a képviselő-testület hivatalának közreműködésével látja el. Ennek keretében a polgármester a képviselő-testület döntései szerinti és saját önkormányzati jogkörében irányítja a hivatalt.
Az Ötv. Ismertetett rendelkezéséből következően a polgármester irányítási jogköre a polgármesteri hivatal valamennyi köztisztviselője tekintetében érvényesül, ebből következően a polgármesteri tisztség elnyerése a polgármesteri hivatalban foglalkoztatott valamennyi köztisztviselő tekintetében összeférhetetlenségi helyzetet eredményez. Megjegyezzük, hogy az összeférhetetlenség megítélése még szigorúbban vetődik fel, ha az érintett köztisztviselő a polgármesteri hivatalban pénzügyi jellegű feladatokat lát el.
Fentiekből következően az érintett köztisztviselők szempontjából is fennállhat az összeférhetetlenség, és annak felszámolására azt a jogszabályt kell irányadónak tekinteni, amelyik az összeférhetetlenségről rendelkezik. E konkrét esetben a Ktv. 22. §-ában foglalt előírásokat.