A helyi önkormányzati képviselők jogállásának egyes kérdéseiről szóló 2000. évi XCVI. törvény 5. § e) pontjának első fordulata szerint annak az orvosnak, aki az önkormányzattal, vagy szervével szerződik (tehát vállalkozó háziorvos), megválasztása esetén választania kell hivatása vagy képviselői jogállása között, mert fennáll az összeférhetetlenség. Ismert, hogy a működés tárgyi feltételeiről – a finanszírozás egyes elemeinek változása mellett is – az önkormányzatok gondoskodnak, illetve a gondoskodásban részt vállalnak. Előfordulnak természetesen kivételek is, ezt azonban a normatív szabályozás egyedileg nem tudja, és nem is kívánja kezelni. 

Az 5. § e) pontjának második fordulata szerint az a képviselő-jelölt is összeférhetetlen helyzetbe kerül, aki saját gazdasági társaságában vezető tisztségviselő, felügyelő-bizottsági tag, mert a törvény rendszertani értelmezése szerint személyes közreműködő, tehát személyesen érintett. Gazdasági társaság tagja esetén az alapító okirat tanulmányozása alapján lehet megállapítani, hogy a jelölt a gazdasági társaságokról szóló törvény alapján személyes közreműködő, vagy sem. 
Gazdasági társaság alkalmazottjára nem vonatkoznak az összeférhetetlenségi szabályok. 

Többször felvetődött az a kérdés, hogy hogyan kell megítélni azokat a szerződéseket, amelyeket a háziorvos akár maga, akár a személyes közreműködésével működő gazdasági társaság kötelező önkormányzati feladat ellátására a képviselő-testülettel vagy a képviselő-testület szervével köt. A jogalkotó gyűjtőkategóriaként nevesített szerződésfajtákat. Nem a szerződés konkrét elnevezése, hanem annak tartalma alapozza meg az összeférhetetlenséget.