8/2008. (VII. 16.) OVB állásfoglalás
a szavazást követő napra vonatkozó munkavégzés alóli felmentés idejére járó átlagkeresetről

Az Országos Választási Bizottság a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban Ve.) 90/A. §-a (4) bekezdésének a) pontjában, 99/K. §-a (5) bekezdésének a) pontjában és 124/A. §-a (3) bekezdésének a) pontjában írt hatáskörében az alábbi

állásfoglalást

adja ki.

A Ve. 21. § (4) szerint „A választási bizottság tagjai a szavazást követő napon mentesülnek a jogszabályban előírt munkavégzési kötelezettség alól, és erre az időre átlagbér illeti meg őket, amelyet a munkáltató fizet. A munkáltató a választási szerv tagját megillető bér megtérítését a szavazást követő öt napon belül igényelheti a választási bizottság mellett működő választási irodától, a szavazatszámláló bizottság esetén a helyi választási irodától.”

A Ve. rendelkezése a munkaviszony jellegű jogviszonyban álló választási bizottsági tagokra vonatkozik, ennek megfelelően a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. évi törvény (a továbbiakban: Mt.) szabályait kell alkalmazni, amely több jogállási törvény – a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény; a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény – háttérszabálya is.

A Ve. 21. § (4) bekezdésében szereplő „átlagbér” kifejezés funkcióját tekintve az Mt.-ben szabályozott „átlagkeresetnek” felel meg, ezért a szavazást követő napra járó átlagbér pontos összegét az Mt.-ben foglaltak szerint kell kiszámolni.

A Ve. idézett rendelkezése szerint a munkáltató az adott választási irodától igényelheti a választási szerv tagját megillető bér megtérítését. A Ve. tehát egyértelműen a tagot megillető, az átlagkeresettel azonos átlagbér fogalmat használja, amelynek nem része a munkáltatót terhelő többféle járulék.

.

Budapest, 2008. július 16.

 

Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke