2. TÁJÉKOZTATÓ AZ ORSZÁGOS NÉPSZAVAZÁS RENDSZERÉRŐL

2.1 A népszavazásra vonatkozó jogszabályok

A Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény tartalmazza a választójogra, mint politikai alapjogra, valamint az országos népszavazásra vonatkozó alapvető rendelkezéseket.
Az országos népszavazásra vonatkozó anyagi jogi szabályokat az országos népszavazásról és népi kezdeményezésről szóló 1998. évi III. törvény (Nsztv.) rögzíti.
Az országos népszavazás eljárási szabályait a választási eljárásról szóló, a 2004. évi XCII törvénnyel módosított 1997. évi C. törvény (Ve.) tartalmazza.
A 2004. december 5. napjára kitűzött népszavazás határnapjai, határidői naptár szerinti megállapítását az 59/2004.(X.22.) BM rendelet tartalmazza.
A választási irodák feladatait és a szavazatösszesítés rendjét a Ve. országos népszavazáson való végrehajtásáról szóló 61/2004. (X. 22.) BM rendelet szabályozza.

2.2 Ki vehet részt a népszavazáson?
A népszavazáson az Alkotmány 70. § (1) bekezdése értelmében választójoggal rendelkezik, aki:

- magyar állampolgár
- nagykorú
- magyarországi lakóhelye van.

Nincs választójoga, ezért nem szavazhat az, aki:

- cselekvőképességet korlátozó vagy kizáró gondnokság alatt áll;
- közügyek gyakorlásától eltiltó jogerős ítélet hatálya alatt áll;
- jogerős szabadságvesztés büntetését tölti;
- büntetőeljárásban jogerősen elrendelt intézeti kényszergyógykezelését tölti.

A népszavazáson azok a választópolgárok is leadhatják szavazataikat, akik a szavazás napján külföldön tartózkodnak és előzetesen, a törvényben megszabott határidőn belül kérték külképviseleti névjegyzékbe való felvételüket. Ők a Magyar Köztársaság nagykövetségein szavazhatnak.

2.3 A népszavazáson működő választási szervek
A választási szervek két nagy csoportja a választási bizottságok és a választási irodák.

2.3.1 A választási bizottságok
A választópolgárok független, kizárólag a törvénynek alárendelt szervei, melyek fő feladata a népszavazás pártatlanságának, tisztaságának, törvényességének biztosítása és szükség esetén a népszavazás törvényes rendjének helyreállítása.
Az országos népszavazáson az alábbi választási bizottságok működnek:
- szavazatszámláló bizottság: a szavazatszámláló bizottság gondoskodik a szavazás törvényes lebonyolításáról a hozzá tartozó szavazókörben. Az egy szavazókörrel rendelkező településeken a szavazatszámláló bizottság feladatait a helyi választási bizottság látja el. A szavazatszámláló bizottságok feladataival a következő fejezetekben részletesen foglalkozunk.
- területi választási bizottság: elbírálja az illetékességi területén levő szavazatszámláló bizottságok hatáskörébe tartozó döntések ellen benyújtott kifogásokat, a választási törvények megsértések miatt benyújtott panaszokat
- Országos Választási Bizottság: jóváhagyja az országos népszavazás szavazólapjainak adattartalmát. Megszámlálja a külképviseleteken leadott szavazatokat és megállapítja a külképviseleti szavazás eredményét. Megállapítja és közzéteszi a népszavazás országosan összesített eredményét, illetve megsemmisíti az eredményt, amennyiben olyan törvénysértést állapít meg, amely azt érdemben befolyásolta. A tudomására jutott törvénysértés esetén eljárást kezdeményez. Dönt a benyújtott kifogásról.

2.3.2 A választási irodák
A választási irodák feladata a népszavazás előkészítése, szervezése, lebonyolítása; a választópolgárok pártsemleges tájékoztatása; népszavazási adatkezelés és adatszolgáltatás; a népszavazás technikai feltételeinek biztosítása; a törvényes feltételek meglétének és a szakmai szabályok betartásának ellenőrzése. A külképviseleti választási iroda biztosítja a külképviseleti névjegyzékbe felvett választópolgárok szavazását.

Az országos népszavazáson az alábbi választási irodák működnek:
ˇ helyi választási iroda
ˇ külképviseleti választási iroda
ˇ országgyűlési egyéni választókerületi választási iroda
ˇ területi választási iroda
ˇ Országos Választási Iroda

2.4 Az eredmény megállapítása
A népszavazás szavazóköri eredményéről a szavazatszámláló bizottság jegyzőkönyvet készít. A jegyzőkönyvet a helyi választási iroda vezetőjéhez juttatja el, aki azt a területi választási iroda útján az Országos Választási Bizottsághoz továbbítja.