9. JOGORVOSLATOK

9.1. A jogorvoslatok általános szabályai

A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény X. fejezete a jogorvoslatok két formáját különbözteti meg: a panaszt és a kifogást. A két jogorvoslati eszközt a jogorvoslat tárgyát képező sérelem forrása különbözteti meg:

- panasszal a választási eljárásban érintett szervek, személyek tevékenységével szemben lehet élni (pl. kampánycsend megsértése).

- kifogással pedig a választási szervek döntései ellen (pl. panasz elbírálása, választási eredmény megállapítása),

Közös elem, hogy a puszta érdeksérelem nem alapozza meg a jogorvoslatot, mindkét jogorvoslati eszköz csak törvénysértés esetén érvényesíthető. A törvény a két jogorvoslati eszközt összefoglalóan kifogásnak nevezi.

A jogorvoslati határidőket naptári napokban kell számolni. Tekintettel a határidők jogvesztő voltára, elmulasztásuk esetén igazolás benyújtására nincs mód. Az elkésett kifogást a választási bizottság vagy a bíróság érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.

9.2. A jogorvoslati fórumok

- A szavazatszámláló bizottságnak a szavazás levezetése, a szavazás törvényes rendjének fenntartása körében, illetőleg a szavazás folyamán felmerülő vitás kérdésekről hozott döntései ellen benyújtott kifogásról az illetékes területi választási bizottság dönt. A bizottság döntése elleni kifogást a fővárosi, megyei bíróság bírálja el. A bíróság döntése ellen további jogorvoslatnak nincs helye.

- A területi választási bizottság által elbírált panasz ellen benyújtott kifogásról az országos népszavazáson az Országos Választási Bizottság dönt. Határozata ellen a Legfelsőbb Bírósághoz lehet fordulni. A Legfelsőbb Bíróság határozata ellen jogorvoslatnak nincs helye. 

9.3. A kifogás benyújtása

A panaszt és a szavazatszámláló bizottság döntése elleni kifogást az annak elbírálására jogosult választási bizottsághoz, az egyéb kifogást a sérelmezett döntést hozó választási bizottsághoz kell benyújtani. A panaszt és a kifogást úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb a sérelmezett tevékenységtől, illetőleg döntés meghozatalától számított három napon belül megérkezzen. A kifogásnak tartalmaznia kell a törvénysértés bizonyítékainak megjelölését és a kifogás benyújtójának értesítési címét. A hiányosan benyújtott kifogást a választási bizottságnak érdemi vizsgálat nélkül el kell utasítania.

A választási bizottság a beérkezett kifogást az ügyhöz kapcsolódó iratokkal együtt legkésőbb a beérkezését követő napon felterjeszti az elbírálására jogosult választási bizottsághoz, illetőleg bírósághoz. A kifogást elbíráló választási bizottság, illetve bíróság a benyújtott kifogásról a beérkezésétől számított három napon belül dönt. A választási bizottság a kifogás előterjesztőjét meghallgathatja. Ebben az esetben az ellenérdekű fél számára is lehetővé kell tenni a személyes nyilatkozattételt. A bizottság a bizonyítékok mérlegelése után a kifogásról többségi döntéssel határoz, a jelenlévő bizottsági tagok a szavazás során nem tartózkodhatnak. A bizottság a döntést indokolással ellátott határozatba foglalja.

A bíróság a kifogásról nemperes eljárásban, három hivatásos bíróból álló tanácsban határoz, döntését végzésbe foglalja.

A bírósági eljárásban a jogi képviselet kötelező! A jogi képviselő meghatalmazását a kifogáshoz kell csatolni. A bíróság a kifogással megtámadott határozatot hozó választási bizottság képviselőjét, illetőleg a kifogás előterjesztőjét meghallgathatja. 

A kifogást elbíráló szerv a kifogásnak helyt adó döntéssel a törvénysértő döntést megváltoztathatja. Másik lehetőség, hogy a törvénysértő döntést megsemmisíti, és a választási eljárás egészét vagy annak egy részét megismételteti.

- A választási bizottság és a bíróság határozatát - annak meghozatala napján - az érintettekkel és az illetékes választási bizottsággal közölni kell. A kézbesítésről a bizottság mellett működő választási iroda soron kívül gondoskodik. Választási eljárásban hozott bírósági döntés ellen rendkívüli jogorvoslatnak - így felülvizsgálati kérelem benyújtásának - nincs helye.

9.4. Az Országos Választási Bizottság eredményt megállapító döntése elleni jogorvoslathoz kapcsolódó szabályok

A szavazatszámláló bizottság szavazóköri eredményt megállapító döntése ellen csak az Országos Választási Bizottságnak a választási eredményt megállapító döntése elleni kifogással együtt van helye. A szavazatszámláló bizottságnak a szavazóköri eredményt megállapító döntése ellen tehát nem lehet közvetlenül kifogást benyújtani, hanem az Országos Választási Bizottság eredményt megállapító döntése elleni kifogást lehet a szavazatszámláló bizottság döntésének törvénysértő voltára alapozni.

Az eredményt megállapító döntés elleni kifogás benyújtására és elbírálására rendelkezésre álló határidők lényegesen szűkebbek, mint az egyéb kifogások esetében. Itt a kifogást úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb az eredményt megállapító döntést követő napon az Országos Választási Bizottsághoz megérkezzen. A kifogás elbírálására jogosult Legfelsőbb Bíróság a kifogásról legkésőbb a beérkezését követő napon dönt.

9.5. A külképviseleti szavazáshoz kapcsolódó jogorvoslat

A külképviseleti választási iroda tevékenysége elleni panaszt és kifogást a döntésre jogosult Országos Választási Bizottsághoz kell benyújtani. A kifogást a külképviseleti választási irodához is be lehet nyújtani, ekkor a kifogást a külképviseleti választási iroda haladéktalanul az Országos Választási Bizottsághoz továbbítja.

9.6. A választási eljárás alapelveinek érvényesítése a jogorvoslati eljárásban

A jogorvoslati eljárás gyorsasága, a jogvesztő határidők alkalmazása nem veszélyeztetheti a jogorvoslathoz való jog, mint alkotmányos alapjog gyakorlását. Ezért a választási irodákkal szemben számos – a választási eljárásról szóló törvényben nem nevesített – követelmény fogalmazódik meg, amelyek teljesítése biztosítja a választási alapelvek érvényesülését a jogorvoslati eljárásban.

- A választási bizottsághoz benyújtott panaszok, kifogások átvételéről, a bizottság elé kerülő ügyek előkészítésről a bizottság mellett működő választási iroda gondoskodik.

- A választási irodák feladata, hogy a választási bizottsághoz beérkezett kifogást legkésőbb az érkezést követő napon felterjesszék az annak elbírálására jogosult választási bizottsághoz vagy bírósághoz. 

- Az ügyfél jogainak védelme, valamint az eljárás gyorsítása érdekében indokolt a kifogáshoz iratjegyzéket mellékelni, amin valamennyi, a kifogással együtt érkezett, illetve egyéb felterjesztésre kerülő előzményi irat szerepel. 

- A jogorvoslati határidő jogvesztő jellege miatt nem mellőzhető a kifogás érkeztetése nap, óra, perc megjelöléssel, amelyet mind az átvett, mind az ügyfélnél maradó esetleges másodpéldányon az átvétellel egyidejűleg fel kell tüntetni. 

 A bizottság határozatának kézbesítésekor igazolni kell az átvételt, illetve jegyzőkönyvet kell készíteni a sikertelen kézbesítésről.

9.7. Önellenőrző kérdések

91. Mi a jogorvoslati kérelem két formája?

a. A panasz és a kifogás.

b. Fellebbezés és kifogás.

c. A jogorvoslati kérelem egyetlen formája a kifogás.

92. Milyen eset(ek)ben dönt a területi választási bizottság döntése elleni kifogásról az Országos Választási Bizottság?

a. A területi választási bizottság minden döntése ellen a megyei(fővárosi) bírósághoz lehet fordulni.

b. A szavazatszámláló bizottságnak a szavazás levezetése, a szavazás törvényes rendjének fenntartása körében, illetőleg a szavazás folyamán felmerülő vitás kérdésekről hozott döntései ellen benyújtott kifogásról hozott határozata ellen lehet az országos Választási Bizottsághoz fordulni.

c. A területi választási bizottság által elbírált panasz ellen benyújtott kifogásról dönt az Országos Választási Bizottság.

93. Mely választási szervhez kell benyújtani a kifogást?

a. A panaszt és a szavazatszámláló bizottság döntése elleni kifogást az annak elbírálására jogosult választási bizottsághoz, az egyéb kifogást a sérelmezett döntést hozó választási bizottsághoz kell benyújtani.

b. A panaszt és a kifogást az ügyben hatáskörrel rendelkező választási irodához kell benyújtani.

c. A panaszt és a kifogást minden esetben a helyi választási bizottsághoz kell benyújtani, amely gondoskodik annak továbbításáról.

94. Mik a kifogás érdemi elbírálásának alapvető tartalmi és formai feltételei (a választási bizottság előtt)?

a. A választójogosultság igazolása és a magyar állampolgárság.

b. A panasz(kifogás) bizonyítékainak megjelölése és az értesítési cím.

c. A kifogást minden esetben érdemben el kell bírálni.

95. Mi a jogorvoslati kérelmek elbírálásának általános határideje?

a. A kérelmet a benyújtásától számított három napon belül kell elbírálni.

b. Legkésőbb a jogorvoslati kérelem benyújtását követő napon el kell bírálni.

c. Az Államigazgatási eljárásra irányadó harmincnapos határidőt kell alkalmazni.

96. Mi a bíróság eljárásának speciális feltétele?

a. Az illeték megfizetése.

b. A kötelező jogi képviselet.

c. A polgári peres eljárás szabályainak alkalmazása.

97. Mik a jogkövetkezmények, ha az eljáró bizottság(bíróság) a kifogásnak helyt ad?

a. A kifogást elbíráló szerv a törvénysértő döntést megváltoztathatja vagy a törvénysértő döntést megsemmisíti, és a választási eljárás egészét vagy annak egy részét megismételteti.

b. Ha a kifogás megalapozott, az eljáró szerv a sajtónyilvánosság útján felhívja a figyelmet a jogsértésre.

c. Az eljáró szerv a választási eljárás kifogással érintett részét megismételteti, az ismételt végrehajtás során törvényességi ellenőrzést gyakorol.

98. Mi a határozatok közlésének határideje?

a. A határozatot az érintettekkel annak meghozatala napján közölni kell.

b. 3 munkanap.

c. Az írásba foglalást követő 3 napon belül a határozatot közölni kell.

99. Mely választási szerv bírálja el a szavazóköri eredmény ellen benyújtott önálló kifogást? 

a. A szavazatszámláló bizottság.

b. A helyi választási bizottság.

c. Nem lehet csak a szavazóköri eredmény ellen kifogást benyújtani.

100. Van-e eltérés az általános és az eredmény ellni jogorvoslati kérelemmel kapcsolatos határidők esetében?

a. Nincs.

b. Igen, a határidő ebben az esetben nem jogvesztő.

c. Igen, a kifogást úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb az eredményt megállapító döntést követő napon megérkezzen.

101. Ki rendelkezik hatáskörrel a külképviseleti választási iroda működésével szembeni kifogások elbírálására? 

a. Első fokon maga a külképviseleti választási iroda jár el.

b. A kifogástevő lakóhelye szerinti területi választási iroda jogosult dönteni.

c. Az Országos Választási Bizottság jár el.

102. A bizottsági döntés ellen érkezett kifogáshoz mit érdemes csatolni áttételkor?

a. A sérelmezett döntést hozó választási bizottság írásbeli álláspontját a kifogásról.

b. Iratjegyzéket és előzményi iratokat.

c. Jogszabály zárja ki bármilyen irat csatolását.