AJÁNLÁS AZ ELŐSZÖR VÁLASZTÓ FIATALOKNAK


    Az athéni demokrácia létrejötte sorsforduló volt az emberiség történelmében. Megjelent egy új, addig ismeretlen társadalmi forma, a demokrácia. Az emberiség azóta a demokrácia és az egyeduralmi rendszerek jegyében él. A demokrácia fejlődése hosszú utat tett meg, amíg elérkezett mai formájához. A lényeg azonban változatlan: népuralom, a hatalom megosztása, az emberi szabadságjogok tiszteletben tartása és egy sor más dolog mellett a demokrácia sajátossága, létének alapeleme a meghatározott időszakonkénti szabad választás. Az országos és helyi választások az érdeklődés középpontjában álltak és állnak ma is. Az állampolgárok mindig fokozott figyelemmel kisérték azokat az eseményeket, melyek az egész ország és szűkebb pátriájuk életét is alapvetően meghatározták. 

    Ma természetesnek tartjuk, hogy minden 18. életévét betöltött állampolgár szavazójoggal rendelkezik. Amikor választani megyünk, talán meg sem fordul a fejünkben, milyen hosszú utat kellett bejárnunk, míg elérkeztünk az általános, titkos választójog alapján megvalósuló választásokhoz. Ennek igazolására ne csak világ-, vagy Európa-történeti példákat vegyünk. Lapozzuk fel az országunk történetét bemutató könyveket vagy dokumentumokat is. 

    Az önkormányzatok különböző formái a középkor óta működtek Magyarországon, amelyek valamilyen kiváltságot jelentettek. E kiváltság azt jelentette, hogy a helyi közösség választott képviselői útján a legfontosabb ügyekben intézkedtek, határoztak, szabályokat és rendeleteket alkottak, és ezeket végre is hajtották.

    A Magyar Alkotmány szerint az önkormányzatiság alanya mindenütt a település lakossága. A választópolgárok – akik betöltötték a 18. életévüket – 4 évre polgármestert és képviselőket választhatnak. A választók arról döntenek, hogy a ciklus idejére – nevükben és helyettük – kik gyakorolják a helyi hatalmat. A helyi ügyek döntési joga 4 évenként visszaszáll a választójogosultakra: arról szavaznak, hogy megerősítik képviselőiket, mert elégedettek voltak munkájukkal, vagy új polgármestert és új képviselőket bíznak meg a közösség ügyeinek ellátására.

    A feldolgozás, melyet kezében tart az olvasó, történeti hűséggel mutatja be a magyar választások történetének tanulságait és a mának is szóló üzeneteit. 

    Reméljük, e kiadvány segít tudatosítani azt a tényt, hogy nem csak gyakorolni, hanem tanítani is szükséges a demokratikus választójogot. Segít abban, hogy a tanulóifjúságból tudatos, a demokrácia játékszabályait is jól ismerő és használó, a társadalomban eligazodó állampolgár váljék.

    Örömmel adjuk át e kötet immáron második, bővített kiadását minden hazája története iránt érdeklődő olvasónak, de különösen ajánljuk az első választás előtt álló fiataloknak és az őket oktató pedagógusoknak. Reméljük hasznos ismereteket merítenek belőle a közigazgatás e területén dolgozók is. A választásokon való részvétel minden állampolgár erkölcsi kötelezettsége.