3. A JELÖLT- ÉS LISTAÁLLÍTÁS FOLYAMATA


3.1. A jelölő szervezet bejelentése

A választáson indulhatnak független jelöltek és jelöltet állító pártok, társadalmi szervezetek, valamint kisebbségi szervezetek (összefoglaló néven: jelölő szervezetek) állíthatnak. Pártnak minősül az 1989. évi XXXIII. törvény (a pártok működéséről és gazdálkodásáról) szerint a bíróság által bejegyzett szervezet, a társadalmi és kisebbségi szervezetek pedig az 1989. évi II. törvény (az egyesülésről) hatálya alá tartoznak, melyekről a bíróság szintén nyilvántartást vezet.

Jelölő szervezet bármely, a bírósági nyilvántartásban szereplő párt vagy más társadalmi (kisebbségi) szervezet lehet.

A jelölő szervezet nevében csak az járhat el, aki a szervezet bírósági bejegyzésében mint a szervezet képviselője fel van tüntetve, illetőleg aki az általa adott írásbeli meghatalmazással rendelkezik.

A jelöltállítás feltétele, hogy az a jelölő szervezet, amely a választáson jelöltet kíván állítani, ezt a szándékát előzetesen (még a jelöltállítás előtt) bejelentse valamelyik választási bizottságnál:

– az a jelölő szervezet, amely csak egy településen kíván jelöltet állítani, a helyi választási bizottságnál;

– az a jelölő szervezet, amely egyetlen megye több településén, illetőleg csak a főváros területén belül, de több kerületben kíván jelöltet állítani, a területi választási bizottságnál;

– az a jelölő szervezet, amely több megye, illetőleg a főváros és valamely megye területén kíván jelöltet állítani, az Országos Választási Bizottságnál kezdeményezheti nyilvántartásba vételét.

Azokat a jelölő szervezeteket is külön-külön kell bejelenteni, amelyek közös jelöltet, listát kívánnak állítani.

A jelölő szervezet nyilvántartásba vételét a “P1” jelű nyomtatványon lehet kérni. A kitöltött nyomtatványhoz csatolni kell a jelölő szervezet bírósági bejegyzésének jogerősítő záradékkal ellátott hiteles másolatát, amely a P1 nyomtatvánnyal együtt a választási irodában marad a választás befejezése után is.

A “P1” jelű nyomtatványon lehet megadni a jelölő szervezet nevének rövidítését, illetőleg kisebbségi nyelvű változatát, s a “P1” jelű nyomtatványhoz lehet csatolni a jelölő szervezet jelképének, illetőleg jelvényének lenyomatát. Ezek a szavazólapokon megjelenhetnek, feltüntetésüket azonban a jelölt, illetőleg a lista bejelenésekor kérni kell.

Azt követően, hogy az illetékes választási bizottság nyilvántartásba vette a jelölő szervezetet és erről igazolást adott ki, az jogosult a továbbiakban bármely választókerületben jelöltet állítani.

A jelölő szervezet bejelentésével kapcsolatos szabályok természetesen nem vonatkoznak a független jelöltekre.

3.2. A jelölt- és a listaállítás

A jelölt- és a listaállítás feltételei az egyes választástípusokra vonatkozóan eltérőek.

         3.2.1. Polgármester választás

A polgármester-választáson az a magyar állampolgár lehet jelölt, aki a település (fővárosi kerület) meghatározott számú választópolgárának ajánlását tartalmazó ajánlószelvényét összegyűjti. A jelöléshez szükséges ajánlások száma:

– 10 000 vagy annál kevesebb lakosú településen a választópolgárok legalább 3%-ának ajánlása;

– 10 001-100 000 lakosú településen a választópolgárok legalább 2%-ának, de legkevesebb 300 választópolgárnak az ajánlása;

– 100 000-nél több lakosú településen a választópolgárok legalább 1%-ának, de legkevesebb 2000 választópolgárnak az ajánlása.

A szükséges ajánlások konkrét számát a névjegyzék közszemlére tételével egyidejűleg a helyi választási iroda a helyben szokásos módon közzéteszi.

A jelöltet legkésőbb a szavazást megelőző 23. napig – 2002. szeptember 27-én 16.00 óráig – az “E2” jelű nyomtatványon kell bejelenteni a helyi választási bizottságnál, amelyhez mellékelni kell az összegyűjtött ajánlószelvényeket is.

Ha a választópolgárt egy jelölési fajtán belül több helyen is polgármesterjelöltnek ajánlották, legkésőbb 2002. október 1-én 16.00 óráig nyilatkoznia kell, hogy melyik jelölést fogadja el. A nyilatkozat elmulasztása esetén valamennyi jelölése megszűnik.

Ha egy településen vagy fővárosi kerületben két vagy több azonos nevű választópolgár kíván polgármesterjelöltként indulni, a később bejelentett személy köteles gondoskodni arról, hogy – betűjelzéssel vagy második utónév feltüntetésével – a korábban bejelentett jelölttől megkülönböztethető legyen.

A 3 000-nél kevesebb lakosú településeken a polgármesterjelölteknek arról is nyilatkozniuk kell az “E2” jelű nyomtatványon, hogy megválasztásuk esetén megbízatásukat főállású polgármesterként vagy társadalmi megbízatásban kívánják-e ellátni.

A 10 000-nél több lakosú települések és a fővárosi kerületek polgármesterjelöltjeinek fényképe a televíziós tájékoztató rendszerben megjelenik, ezért az “E2” jelű nyomtatványhoz cél-szerű csatolni a jelölt fényképét is.

A polgármester-választás szavazólapján feltüntethető a jelölő szervezet jelvényének vagy jel-képének fekete-fehér színű lenyomata, illetőleg a jelölő szervezet nevének rövidítése. A jel-képet, illetőleg jelvényt a “P1” jelű nyomtatványhoz kell mellékelni, s a szervezet nevének rövidítését is ott lehet megadni. Amennyiben ez megtörtént, az “E2” jelű nyomtatványon lehet kérni, hogy az adott település (fővárosi kerület) polgármester-választásra szolgáló szavazólapján megjelenjenek ezek az adatok.

        3.2.2. Helyi önkormányzati képviselőválasztás

A helyi önkormányzati képviselő-választás rendszere eltérő a 10 000 vagy annál kevesebb, illetőleg a 10 000-nél több lakosú településeken:

– a 10 000 vagy annál kevesebb lakosú településen az lehet kislistás jelölt, aki a település (fővárosi kerület) választópolgárai legalább 1%-ának ajánlását tartalmazó ajánlószelvényét összegyűjti;

– a 10 000-nél több lakosú településeken és a fővárosi kerületekben az lehet egyéni válasz-tókerületi jelölt, aki az egyéni választókerület választópolgárai legalább 1%-ának ajánlását tartalmazó ajánlószelvényét összegyűjti;

– kompenzációs listát az a jelölő szervezet állíthat, amely a település (fővárosi kerület) egyéni választókerületeinek legalább egynegyedében egyéni választókerületi jelöltet állított. A jelöltek számába beszámítanak az adott jelölő szervezet által önállóan állított jelöltek, valamint a közös jelöltek közül az adott jelölő szervezetre eső jelölthányad (ez utóbbit közös jelöltenként, a jelöltet állító jelölő szervezetek arányában kell megállapítani). Nem keletkezik jelölthányad a közös lista állítását megalapozó jelöltek után.

A szükséges ajánlások, valamint a kompenzációs lista állításához szükséges egyéni választó-kerületi jelölések konkrét számát a helyi választási iroda a helyben szokásos módon teszi közzé.

A kislistás és az egyéni választókerületi jelöltet 2002. szeptember 27-én 16 óráig az “E1” jelű nyomtatványon kell bejelenteni a helyi választási bizottságnál, amelyhez mellékelni kell az összegyűjtött ajánlószelvényeket is.

A helyi önkormányzati képviselő-választás szavazólapján feltüntethető a jelölő szervezet ne-vének rövidítése, illetőleg a kisebbségi jelölő szervezet nevének kisebbségi nyelvű változata, amelyeket a “P1” jelű nyomtatványon lehet megadni. Amennyiben ez megtörtént, az “E2” jelű nyomtatványon lehet kérni, hogy az adott település (fővárosi kerület) szavazólapján meg-jelenjenek ezek az adatok.

A szavazólapon feltüntethető a kisebbségi jelölt neve a kisebbség anyanyelvén is. Ezt az “E1” jelű nyomtatványon lehet kérni, egyidejűleg meg kell adni a kisebbségi nevet is.

A 10 000-nél több lakosú településeken a kompenzációs listát legkésőbb 2002. szeptember 30-án 16 óráig a helyi választási bizottságnál az “L1” jelű nyomtatványon lehet bejelenteni, melyhez csatolni kell a listán szereplő jelöltek adatait tartalmazó “L2” jelű nyomtatványt. Ügyelni kell arra, hogy a listán szereplő jelöltek az "L2" jelű nyomtatványon saját kezűleg aláírják a jelöléshez szükséges nyilatkozatokat.

A listán legfeljebb háromszor annyi jelölt állítható, mint a megszerezhető mandátumok száma. A listán szereplő jelöltek sorrendjét a jelölő szervezet határozza meg az "L2" jelű nyomtatványon, a sorrendet a bejelentés után nem lehet módosítani. Ha valamelyik jelölt kiesik a listáról, helyébe a soron következő lép.

A választópolgár csak egy képviselőjelöltséget vállalhat. Ez alól kivétel, hogy ugyanazon választópolgár lehet egy egyéni választókerületben és egyidejűleg egy kompenzációs listán is jelölt. Ha a választópolgárt – az előbbi kivételtől eltekintve – több helyen is képviselőjelöltnek ajánlották, legkésőbb 2002. október 1-én 16 óráig nyilatkoznia kell, hogy melyik jelölést fogadja el. A nyilatkozat elmulasztása esetén valamennyi jelölése megszűnik.

Ha egy kislistás településen vagy egy egyéni választókerületben két vagy több azonos nevű választópolgár kíván képviselőjelöltként indulni, a később bejelentett személy köteles gondoskodni arról, hogy – betűjelzéssel vagy második utónév feltüntetésével – a korábban beje-lentett jelölttől megkülönböztethető legyen.

A kisebbségi kompenzációs listát nem kell bejelenteni, mivel azt a helyi választási bizottság hivatalból állítja össze. Ha valamely kisebbségi jelölt nem kíván kisebbségi kompenzációs listán indulni, ezt az “E1” jelű nyomtatványon jelezheti.

Ha két vagy több kisebbség jelölő szervezetei, illetőleg független jelöltjei közös kisebbségi kompenzációs listát kívánnak állítani, ezt legkésőbb 2002. október 2-án 16 óráig jelenthetik be. Az erre irányuló nyilatkozatot az érintett kisebbségek kisebbségi kompenzációs listán szereplő jelöltjeit állító valamennyi jelölő szervezetnek, illetve valamennyi független kisebbségi jelöltnek alá kell írnia.

         3.2.3. Megyei közgyűlés tagjainak választása

A megyei közgyűlés tagjait két választókerületben, egymástól független listákon választják. Az egyik választókerület a 10 000 alatti településeket tartalmazza, a másik választókerület a 10 000 feletti településeket, kivéve a megyei jogú városokat.

A választáson az a jelölő szervezet állíthat listát, amely a választókerület választópolgárai legalább 0,3%-ának ajánlását tartalmazó ajánlószelvényét összegyűjti. (Ahhoz, hogy valamely jelölő szervezet a megye mindkét választókerületében listát állítson, külön-külön kell teljesítenie az ajánlószelvény-gyűjtéssel és a listabejelentéssel kapcsolatos követelményeket.)

A szükséges ajánlások konkrét számát a területi választási iroda a helyben szokásos módon teszi közzé.

A megyei listát legkésőbb a 2002. szeptember 27-én 16 óráig – a területi választási bizottságnál az “L1” jelű nyomtatványon lehet bejelenteni, melyhez csatolni kell a listán szereplő jelöltek adatait tartalmazó “L2” jelű nyomtatványt, valamint az összegyűjtött ajánlószelvényeket. Ügyelni kell arra, hogy a listán szereplő jelöltek az "L2" jelű nyomtatványon saját kezűleg aláírják a jelöléshez szükséges nyilatkozatokat.

A listán legfeljebb háromszor annyi jelölt állítható, mint a megszerezhető mandátumok száma. A listán szereplő jelöltek sorrendjét a jelölő szervezet határozza meg az "L2" jelű nyomtatványon, a sorrendet a bejelentést követően nem lehet módosítani. Ha valamelyik jelölt kiesik a listáról, helyébe a soron következő lép.

Ha a választópolgárt több megyei listán is jelöltnek ajánlották, legkésőbb 2002. október 1-én 16 óráig nyilatkoznia kell, hogy melyik jelölést fogadja el. A nyilatkozat elmulasztása esetén valamennyi jelölése megszűnik.

A megyei választás szavazólapján feltüntethető a jelölő szervezet jelvényének vagy jelkép-ének fekete-fehér színű lenyomata, illetőleg a jelölő szervezet nevének rövidítése. A jelképet, illetőleg jelvényt a “P1” jelű nyomtatványhoz kell mellékelni, s a szervezet nevének rövidítését is ott lehet megadni. Amennyiben ez megtörtént, az “L1” jelű nyomtatványon lehet kérni, hogy az adott megyei választókerület szavazólapján megjelenjenek ezek az adatok.

         3.2.4. A fővárosi közgyűlés tagjainak választása

A fővárosi közgyűlés tagjainak választása a főváros egésze által alkotott választókerületben, listás választáson történik. Az a jelölő szervezet állíthat listát, amely legalább hat fővárosi kerületben kompenzációs listát állított.

A fővárosi listát a Fővárosi Választási Bizottságnál legkésőbb 2002. október 1-én 16 óráig az “L1” jelű nyomtatványon lehet bejelenteni, melyhez csatolni kell a listán szereplő jelöltek adatait tartalmazó “L2” jelű nyomtatványt, valamint a megfelelő számú kompenzációs lista állítását igazoló, a helyi választási irodák, illetve a helyi választási bizottságok által kiállított igazolásokat. Ügyelni kell arra, hogy a listán szereplő jelöltek az "L2" jelű nyomtatványon saját kezűleg aláírják a jelöléshez szükséges nyilatkozatokat.

A listán legfeljebb 198 jelölt állítható. A listán szereplő jelöltek sorrendjét a jelölő szervezet határozza meg az "L2" jelű nyomtatványon, a sorrendet a bejelentést követően nem lehet módosítani. Ha valamelyik jelölt kiesik a listáról, helyébe a soron következő lép.

Ha a választópolgárt több fővárosi listán is jelöltnek ajánlották, legkésőbb 2002. október 1-én 16 óráig nyilatkoznia kell, hogy melyik jelölést fogadja el. A nyilatkozat elmulasztása esetén a jelölt valamennyi jelölése megszűnik.

A fővárosi közgyűlés választása szavazólapján feltüntethető a jelölő szervezet jelvényének vagy jelképének fekete-fehér színű lenyomata, illetőleg a jelölő szervezet nevének rövidítése. A jelképet, illetőleg jelvényt a “P1” jelű nyomtatványhoz kell mellékelni, s a szervezet nevének rövidítését is ott lehet megadni. Amennyiben ez megtörtént, az “L1” jelű nyomtatványon lehet kérni, hogy a szavazólapon megjelenjenek ezek az adatok.

         3.2.5. Főpolgármester választása

A főpolgármester-választáson az lehet jelölt, aki a főváros választópolgárai 0,5%-nak ajánlását tartalmazó ajánlószelvényét összegyűjti.

A szükséges ajánlások konkrét számát a Fővárosi Választási Iroda a helyben szokásos módon teszi közzé.

A jelöltet legkésőbb 2002. szeptember 27-én 16 óráig a Fővárosi Választási Bizottságnál az “E2” jelű nyomtatványon kell bejelenteni, amelyhez mellékelni kell az összegyűjtött ajánló-szelvényeket is.

A főpolgármester-jelöltek fényképét az Internet és a televíziós tájékoztató rendszer használja, ezért az “E2” jelű nyomtatványhoz célszerű csatolni a jelölt fényképét is.

A főpolgármester-választás szavazólapján feltüntethető a jelölő szervezet jelvényének vagy jelképének fekete-fehér színű lenyomata, illetőleg a jelölő szervezet nevének rövidítése. A jelképet, illetőleg jelvényt a “P1” jelű nyomtatványhoz kell mellékelni, s a szervezet nevének rövidítését is ott lehet megadni. Amennyiben ez megtörtént, az “E2” jelű nyomtatványon lehet kérni, hogy a szavazólapon megjelenjenek ezek az adatok.

         3.2.6. Helyi kisebbségi önkormányzat választása

A helyi kisebbségi önkormányzat választásán az lehet jelölt, aki a település, illetőleg a fővárosi kerület legalább 5 választópolgárának az ajánlását tartalmazó ajánlószelvényét összegyűjti.

A jelöltet az “E3” jelű nyomtatványon legkésőbb 2002. szeptember 27-én 16 óráig kell bejelenteni a helyi választási bizottságnál, amelyhez mellékelni kell az összegyűjtött ajánlószelvényeket is.

Ha a választópolgárt több helyen is helyi kisebbségi önkormányzati képviselő-jelöltnek ajánlották, legkésőbb 2002. október 1-én 16 óráig nyilatkoznia kell, hogy melyik jelölést fogadja el. A nyilatkozat elmulasztása esetén valamennyi jelölése megszűnik.

Ha egy településen vagy fővárosi kerületben két vagy több azonos nevű választópolgár kíván helyi kisebbségi önkormányzati képviselőjelöltként indulni, a később bejelentett személy köteles gondoskodni arról, hogy – betűjelzéssel vagy második utónév feltüntetésével – a korábban bejelentett jelölttől megkülönböztethető legyen.

A helyi kisebbségi önkormányzati képviselő-választás szavazólapján feltüntethető a jelölő szervezet nevének rövidítése, illetőleg a kisebbségi jelölő szervezet nevének kisebbségi nyelvű változata, amelyeket a “P1” jelű nyomtatványon lehet megadni. Amennyiben ez megtörtént, az “E3” jelű nyomtatványon lehet kérni, hogy az adott település (fővárosi kerület) szavazólapján megjelenjenek ezek az adatok.

A szavazólapon feltüntethető a kisebbségi jelölt neve, kérésére a kisebbség anyanyelvén is. Ezeket az “E3” jelű nyomtatványon lehet kérni.

3.3. Ajánlószelvény-gyűjtés

Polgármester jelöltet, kislistás és egyéni választókerületi képviselőjelöltet, megyei listát, főpolgármester-jelöltet, valamint kisebbségi önkormányzati képviselőjelöltet ajánlószelvényen lehet ajánlani. Az ajánlószelvényeket a választási irodák juttatják el a választópolgárokhoz.

Külön-külön ajánlószelvény szolgál a különböző választástípusokhoz:

– polgármester jelöltet rózsaszín,

– kislistás és egyéni választókerületi képviselőjelöltet sárga,

– megyei listát fehér,

– főpolgármester-jelöltet zöld,

– kisebbségi önkormányzati képviselőjelöltet szürke

ajánlószelvényen lehet ajánlani.

A jelölő szervezet, illetőleg a jelölt képviselője gyűjtheti össze a kitöltött ajánlószelvényeket a választópolgároktól. Az ajánlás során a választópolgár rávezeti az ajánlószelvényre saját személyes adatait, valamint a jelöltnek ajánlott személy családi és utónevét (a megyei önkormányzat választásán nincs ilyen rovat), a jelölő szervezet nevét, független jelölt esetén pedig azt, hogy: "független jelölt". Az ajánlás érvényességének további feltétele, hogy a választó-polgár az ajánlószelvényt aláírja.

Ha a kislistás vagy a vegyes választási rendszerben a jelölt kisebbségi jelöltként indul, e tényt az ajánlószelvényen fel kell tüntetni, pl.: "független cigány jelölt". Ennek hiányában a jelölt hivatalosan nem tekinthető kisebbségi jelöltnek, a mandátumkiosztás során a kisebbségi jelölteknek járó kedvezmények nem illetik meg. Ugyancsak fel kell tüntetni a kisebbség nevét a helyi kisebbségi önkormányzati képviselőjelölt ajánlószelvényén.

Az ajánlószelvények gyűjtése során az állampolgárok zaklatása tilos. Ajánlószelvényt bárhol lehet gyűjteni, kivéve:

– az ajánló vagy az ajánlást gyűjtő munkahelyén munkaidőben vagy munkaviszonyból, illetőleg munkavégzésre irányuló más jogviszonyból fakadó munkavégzési kötelezettségének teljesítése közben;

– a fegyveres erőknél és a rendvédelmi szerveknél szolgálati viszonyban lévő személytől a szolgálati helyen vagy szolgálati feladat teljesítése közben;

– tömegközlekedési eszközön;

– állami és helyi önkormányzati szervek hivatali helyiségében.

Az ajánlásért az ajánlónak vagy rá tekintettel másnak előnyt adni vagy ígérni tilos.

Aki a jelölési eljárás szabályait megszegve erőszakkal, fenyegetéssel, megtévesztéssel vagy anyagi juttatással szerez ajánlást, bűntettet követ el és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

A fenti szabályok megszegésével gyűjtött ajánlások érvénytelenek. Ugyancsak érvénytelen annak a választópolgárnak valamennyi ajánlása, aki ugyanazon jelölési fajtán belül ugyanazt a jelöltet többször ajánlotta vagy több mint egy jelöltet ajánlott.

Az ajánlószelvényekről másolatot készíteni tilos. A be nem nyújtott ajánlószelvényeket 2002. szeptember 30-án 16 óráig meg kell semmisíteni, s erről jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyvet 2002. október 3-án 16 óráig át kell adni a helyi, illetőleg a területi választási bizottságnak. E rendelkezések megsértése jogosulatlan adatkezelésnek minősül.

3.4. Közös jelöltek, listák

Több, a "P1" jelű nyomtatványon tett bejelentés alapján külön-külön nyilvántartásba vett jelölő szervezet közösen is állíthat jelöltet és listát. Ennek feltétele, hogy az ajánlószelvényen valamennyi együttműködő jelölő szervezet neve fel legyen tüntetve.

Közös kompenzációs listát azok a jelölő szervezetek indíthatnak, amelyek megfelelő számú közös egyéni választókerületi jelöltet állítottak. A közös fővárosi lista indításának feltétele legalább hat fővárosi kerületi közös kompenzációs lista állítása.

A közös jelöltet vagy közös listát érintő nyilatkozatok megtételére a jelölő szervezetek közös meghatalmazottja jogosult.