BEVEZETŐ

Magyarországon a kisebbségi önkormányzatok létrehozásának jogi alapját a nemzeti és etnikai kisebbségekről szóló 1993. LXXVII. törvény teremtette meg. E törvény elfogadásával a Magyar Köztársaság Országgyűlése kinyilvánította, hogy a nemzeti és etnikai önazonossághoz való jogot az egyetemes emberi jogok részének tekinti, a nemzeti és etnikai kisebbségek sajátos egyéni és közösségi jogai alapvető szabadságjogok, ezeket a jogokat tiszteletben tartja és ezeknek érvényt szerez.

Ez a törvény a kisebbségek számára meghatározza mindazon emberi és politikai jogokat, amelyek segítségével nemzeti vagy etnikai önazonosságuk megőrzése elősegíthető. Széleskörűen szabályozza a kisebbségek egyéni és közösségi jogait a nyelvhasználat, a művelődés és oktatás, a hagyományőrzés területén, ugyanakkor meghatározza ezen jogok gyakorlásának intézményi feltételeit is. A törvény 17. §-a kimondja: "A kisebbségek társadalmi szervezeteket, helyi és országos önkormányzatokat hozhatnak létre", további paragrafusokban szabályozza ezen intézmények feladatait és hatáskörét, valamint létrehozásuk, önkormányzati képviselőik megválasztásának legfontosabb feltételeit. Figyelembe véve, hogy az önkormányzatiság jogintézménye a demokratikus rendszerek legfontosabb alapját képezik, az Országgyűlés e törvény elfogadásával a kisebbségek sajátos jogérvényesítésének legfontosabb feltételeit teremtette meg Magyarországon.

A kisebbségi önkormányzatok megválasztásának részletes szabályait a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 1990. évi LXIV. törvény határozza meg.

Az 1994. december 11-ei önkormányzati választások idején kaptak először lehetőséget a hazánkban élő nemzeti és etnikai kisebbségek helyi kisebbségi önkormányzatok megválasztására, melynek során hazánkban élő 12 kisebbség - a bolgár, a cigány, a görög, a horvát, a lengyel, a német, az örmény, a román, a ruszin, a szerb, a szlovák és a szlovén - élt a törvény adta lehetőséggel. Ennek a választásnak országosan összesített végleges adatai a Választási Füzetek 26. számában jelentek meg.

A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 1990. évi LXIV. törvény 50/C. -ának (7) bekezdése lehetőséget teremtett arra, hogy az általános önkormányzati választásokat követő év november havának harmadik vasárnapján - ami 1995. november 19-ére esett - a kisebbségek azokon a településeken, ahol 1994. december 11-én nem választottak helyi kisebbségi önkormányzatot, vagy ahol az megszűnt, helyi kisebbségi önkormányzatot válasszanak. Ezen a választáson - a szerbek és az ukránok kivételével - valamennyi kisebbség ismét élt a választás lehetőségével és november 19-én 172 kisebbségi választásra került sor.

Jelen kiadványban az Országos Választási Iroda egyrészt az 1995. november 19-én megtartott kisebbségi önkormányzati választás eredmény-adatait mutatja be áttekintő, összefoglaló táblázatok közreadásával (I. fejezet), másrészt a kiadvány második fejezetében az 1994. és 1995. évi választás együttes eredményeként megalakult helyi kisebbségi önkormányzatokról közöl adatokat. A második fejezetben kisebbségenként megtalálható azon települések listája, ahol 1996. év elején kisebbségi önkormányzatok működnek.

Az Országos Választási Iroda fontos és széleskörű érdeklődésre számottartó információnak ítéli az 1994. és 1995. évben megtartott választások együttes eredményeként megalakult kisebbségi önkormányzatok települési listájának közreadását. Reményei szerint ezzel a kiadvánnyal nagyban segíti azokat, akik kapcsolatokat keresnek a kisebbségi önkormányzatokkal és egyben tájékoztatást ad a nemzeti és etnikai kisebbségek területi elhelyezkedéséről is.

Budapest, 1996. január


Dr. Tóth Zoltán
Országos Választási Iroda
vezetője