2. A SZAVAZATSZÁMLÁLÓ BIZOTTSÁGOK LÉTREJÖTTE, 
JOGÁLLÁSUK ÉS MŰKÖDÉSÜK


A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény 21. § (2) bekezdés a.) pontja szerint a szavazatszámláló bizottságok a választási bizottságok közé tartoznak, s mint ilyenek, a választópolgárok független, kizárólag a törvénynek alárendelt szervei. Feladataik különösen: a választás szavazóköri eredményének megállapítása, a választások tisztaságának és törvényességének biztosítása, a pártatlanság érvényesítése illetve szükség esetén a választás törvényes rendjének helyreállítása.

A szavazatszámláló bizottság legalább 5 tagból áll. A bizottság 3 tagját és szükséges számban a póttagokat a települési önkormányzat képviselő-testülete március 18-ig választja meg, a helyi választási iroda vezetőjének javaslata alapján.

A szavazatszámláló bizottság további egy-egy tagját a választókerületben jelöltet, illetőleg listát állító jelölő szervezet, illetőleg a független jelölt bízza meg. 

Az egy szavazókörrel rendelkező településen nem választanak külön szavazatszámláló bizottságot, annak feladatait a helyi választási bizottság látja el. 

A szavazatszámláló bizottság választott tagjainak a választókerületben lakcímmel kell rendelkezniük, míg a delegált tagoknál ez nem kötelező.

A szavazatszámláló bizottságnak nem lehet tagja a köztársasági elnök, állami vezető, közigazgatási hivatal vezetője, képviselő, megyei közgyűlés elnöke, polgármester, jegyző, főjegyző, választási iroda tagja, a szavazatszámláló bizottság illetékességi területén működő közigazgatási szerv köztisztviselője, valamint a választókerületben induló jelölt. 

A fentieken túl további összeférhetetlenségi szabályok vonatkoznak a választott tagokra: a választókerületben jelöltet állító szervezet tagja, valamint a választókerületben induló jelölt hozzátartozója sem lehet a szavazatszámláló bizottság választott tagja. A delegált tagok esetében ez a szabály nem érvényesül.

A szavazatszámláló bizottságok határozatai ellen kifogást lehet benyújtani, ezért az olyan választási bizottságoknak, amelyek a jogorvoslati eljárásban egymással döntési, döntést felülbíráló kapcsolatba kerülnek, nem lehetnek tagjai az egymással hozzátartozói kapcsolatban álló személyek. 

Az Országos Választási Bizottság 3/2002. (II. 1.) OVB állásfoglalásában foglalkozott a választási bizottsági tagok összeférhetetlenségével. /melléklet/

A szavazatszámláló bizottság tagjával szemben bejelentett összeférhetetlenségről maga a szavazatszámláló bizottság határoz. A tag megbízatása megszűnik az összeférhetetlenség megállapításával. 

A szavazatszámláló bizottság választott tagjainak a megbízatása a következő általános országgyűlési választásokra létrehozott szavazatszámláló bizottság alakuló üléséig tart. A delegált tagok megbízatása a választás végleges eredményének közzétételével szűnik meg. Ezen túl megszűnik a megbízatás, ha annak törvényes feltételei megszűntek, ha összeférhetetlenség alakult ki, ha a megbízatásról lemondanak, illetőleg ha a megbízatást visszavonják.

A szavazatszámláló bizottság választott és delegált tagjai munkájuk megkezdését megelőzően a település polgármestere előtt esküt tesznek. 

A szavazatszámláló bizottság tagjai – ideértve a póttagokat is – legkésőbb a választást megelőző harmadik napon részletes tájékoztatást kapnak a országgyűlési képviselőválasztással kapcsolatos teendőikről, jogaikról és kötelezettségeikről. A szavazatszámláló bizottság – tagjai megválasztását és az eskütételt követően – alakuló ülést tart, ahol a választott tagok közül megválasztja a bizottság elnökét, illetve annak helyettesét. 

A választott és megbízott tagok jogaik és kötelességeik tekintetében egyenlőek, azonban a megbízott tagok részére az állami költségvetésből nem jár tiszteletdíj.

A szavazatszámláló bizottság működésének tartama alatt hatóságnak, tagjai pedig hivatalos személynek minősülnek. 

A szavazatszámláló bizottság testületként működik, határozatainak érvényességéhez tagjai többségének jelenléte és a jelenlévő tagok többségének egybehangzó szavazata szükséges. A bizottság választott és delegált tagjait egy-egy szavazat illeti meg, több párt közös megbízottja is egy szavazattal rendelkezik. Szavazni csak igennel vagy nemmel lehet. A szavazatszámláló bizottság döntését indokolással ellátott határozatba kell foglalni. A kisebbségi véleményt is – indokaival együtt – jegyzőkönyvben kell rögzíteni.

A szavazatszámláló bizottságot az elnök képviseli. Az elnök akadályoztatása esetén az elnöki feladatokat az elnökhelyettes látja el. 

A szavazatszámláló bizottság a szavazás napján a szavazóhelyiség megnyitásától a választási iratoknak a választási irodához történő beszállításáig és ellenőrzéséig folyamatosan működik, azaz a határozatképességhez szükséges számú tagoknak folyamatosan együtt kell lenni.

A szavazatszámláló bizottság illetékességi területe az adott szavazókör területe. Ezen a területen végzi tevékenységét, gondoskodik a szavazás törvényes lebonyolításáról. A bizottság csak az illetékességi területén lakó választójoggal rendelkező személyeknek biztosíthatja a szavazás lehetőségét, kivéve az igazolással szavazókat. Mozgóurnát is csak illetékességi területen belül biztosíthat az ezt igénylő választópolgárok számára.

A jegyzőkönyvvezető feladatai 

Minden szavazatszámláló bizottság mellett a helyi választási iroda egy tagja jegyzőkönyvvezetőként dolgozik. A jegyzőkönyvvezetőnek részben önálló feladatai vannak (pl. napközbeni jelentés, rendkívüli esemény jelentése, adatlapok kitöltése és továbbítása) részben pedig a szavazatszámláló bizottság munkáját segíti. A jegyzőkönyvvezető nem tagja a szavazatszámláló bizottságnak, így szavazati joggal nem rendelkezik.

A jegyzőkönyvvezető

• vezeti a szavazás napján a névjegyzéket,
• vezeti a napközbeni jelentéshez szükséges számlálólapot és az előírt időpontban adatot szolgáltat a helyi választási irodának,
• vezeti az igazolással szavazók jegyzékét,
• előkészíti a szavazatszámláló bizottság döntéseit, intézkedéseit,
• kitölti és továbbítja az adatlapokat,
• közreműködik a szavazóköri jegyzőkönyv kiállításában,
• a két választási forduló között gondoskodik az először választók emléktárgyainak őrzéséről. 
A jegyzőkönyvvezető teendőit a Tájékoztató a megfelelő feladatoknál részletezi.