A Legfelsőbb Bíróság végzése a 9/2000. (V. 29.) OVB határozat ellen benyújtott kifogás tárgyában 

Kvk. VI. 37. 865/2000/2.szám


A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Steiner Pál ügyvéd (Budapest, Margit krt. 3.) által képviselt Magyar Szocialista Párt Budapesti Területi Szövetsége (Budapest, Köztársaság tér 26.) kérelmezőnek az Országos Választási Bizottság 9/2000. (V. 29.) OVB számú határozata ellen benyújtott kifogás tárgyában az alulírott napon meghozta a következő

végzést:

A Legfelsőbb Bíróság az Országos Választási Bizottság 9/2000. (V.29.) OVB számú határozata ellen benyújtott kifogást elutasítja.

Ez ellen a végzés ellen további jogorvoslatnak nincs helye.


Indokolás

A Fidesz Magyar Polgári Párt Budapesti Választmányának elnöke által benyújtott kérelem alapján a Fővárosi Választási Bizottság a 2000. május 24-én meghozott határozatával Földiák Andrásnak – mint az 1998. évi általános helyi önkormányzati képviselő választáson a Fidesz Magyar Polgári Párt és a Magyar Demokrata Fórum közös listájáról a Főváros Közgyűlésben mandátumhoz jutott képviselőnek – képviselői megbízatásáról való 1999. november 17-én tett lemondását tudomásul vette. Jogszerű bejelentés hiányában a megüresedett képviselői helyre a közös listán szereplő Szőke László lépett. A Fidesz Magyar Polgári Pártnál keletkezett okiratokból és Hont Ferenc jelölt elfogadó nyilatkozatából a Fővárosi Választási Bizottság arra a megállapításra jutott, hogy a lemondás időpontja 1999. november 17-e volt és ezen időpontot kell a képviselői hely megüresedése időpontjának is tekinteni. A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 4. §-ának (3) bekezdéséből, valamint 115. §-ának (2) bekezdéséből következően és az előbbi időpontra is figyelemmel a közös akaratú bejelentést 1999. december 17-én 16 óráig kellett volna megtenni, ez azonban csak 2000. május 22-én került benyújtásra, tehát a megállapított határidő nem került betartásra, a bejelentés elkésett.

A Fidesz Magyar Polgári Párt Budapesti Választmányának elnöke által benyújtott kifogás folytán az Országos Választási Bizottság a 2000. május 29. napján meghozott 9/2000. (V. 29.) OVB számú határozatával a Fővárosi Választási Bizottság határozata rendelkező részét akként változtatta meg, hogy megállapította: Földiák András képviselői mandátumról való lemondása 2000. május 22-én vált joghatályossá; ez az időpont tekintendő a képviselői mandátum megüresedése időpontjának. A Ve. 115. §-ának (2) bekezdésében meghatározott, a megüresedett mandátum betöltésére vonatkozó 30 napos bejelentési határidő ettől naptól számítandó. A Földiák András megüresedett mandátumának Szőke László részére történő kiadásáról szóló rendelkezést megsemmisítette. Határozata indokolásában megállapította, hogy a képviselői mandátum akkor tekinthető közjogi értelemben megüresedettnek, amikor az a választási bizottság hivatalos tudomására jut, amely jelen esetben az iratokból megállapíthatóan 2000. május 22. napja volt.

A Magyar Szocialista Párt Budapesti Területi Szövetsége kifogást nyújtott be az Országos Választási Bizottság határozata ellen, amelyben kérte annak magváltoztatását és a Fővárosi Választási Bizottság határozatának megfelelő döntés hozatalát. Kifejtette, hogy a helyi önkormányzati képviselők jognyilatkozatának hatályosságára szigorú és tételes szabályozás nincs, ebből következően annak a jogkérdésnek az eldöntésére, mely szerint az egyoldalú jognyilatkozat hatályossága attól a naptól számít-e amikortól a nyilatkozatra jogosult teljes bizonyító erejű magánokiratként kiadja, vagy pedig attól a naptól, amikor a nyilatkozati címzett kézhez veszi, csak az általános jogalkalmazás gyakorlatából lehet analógiára alapozott álláspontot kialakítani. A választási bizottságok határozatainak indokolásából hitelt érdemlően megállapítható, hogy Földiák András nyilatkozattételre jogosult a fővárosi képviselői mandátumáról való elmondásról szóló teljes bizonyító erejű magánokiratot 1997. évi november 17-én adta ki, tehát azon szándéka és akarata, hogy a képviselői mandátumáról lemondjon, ekkor került kifejezésre, mégpedig a hivatkozott nyilatkozattal. Akár a polgári jogi területén, akár a gazdasági és cégjog területén, az egyoldalú jognyilatkozatok kiadásának és hatályosságának körülményeit analógia alapján lehet megállapítani, a jognyilatkozat címzettjének visszamenőlegesen attól a naptól kell a jognyilatkozat hatályát tudomásul venni, amely határnapot az erre jogosult nyilatkozattevő megjelölt.

A kifogás nem alapos.

A Legfelsőbb Bíróságnak az Országos Választási Bizottsággal egyező álláspontja az, hogy a lemondás egyoldalú, címzett jognyilatkozat, amely akkor hatályosul, ha megérkezik ahhoz a szervhez, amelynek a választási jogszabályok értelmében közjogi rendelkezési jogosultsága és kötelezettsége van a megüresedő mandátum betöltése tekintetében. Ebből a következően nem tekinthető a mandátumról történő joghatályos lemondásnak az, ha e jognyilatkozat olyan szervnek jut tudomására, amelynek a mandátum betöltése vonatkozásában közjogi rendelkezési jogosultsága nincs. Tehát a képviselői mandátum 2000. május 22. napjával üresedett meg, azon a napon, amikor Földiák András lemondó nyilatkozata a választási bizottság tudomására jutott.

Nem osztotta a Legfelsőbb Bíróság a Magyar Szocialista Párt Budapesti Területi Szövetségének álláspontját, mert nem szabályozza ugyan a helyi önkormányzati képviselők lemondását jogszabály, azonban a nyilatkozatoknak a kifogást benyújtó által hivatkozott jogágakban is csak akkor van visszamenőleges hatálya, ha jogszabály erről kifejezett rendelkezést tartalmaz, minta kifogásban felhozott példák esetében. Főszabályként tehát a közjogi jogviszonyokban szintén az az általános jogelv érvényesül, hogy az egyoldalú nyilatkozat a rendelkezési hatáskörrel feljogosított szerv tudomásszerzésével kezdődően ex nunc hatályosul.

Mindezek alapján a Ve. 80. §-ának (4) bekezdése szerint eljáró Legfelsőbb Bíróság a kérelmező kifogását elutasította. A jogorvoslattal kapcsolatos tájékoztatás a Ve. 79. §-ának (2) bekezdésén alapul.

Budapest, 2000. június 5.

Dr. Buzinkay Zoltán sk. tanácselnök, Dr. Kárpáti Zoltán sk. előadó bíró, Dr. Darák Péter sk. bíró