Helyi önkormányzatban megüresedett képviselői mandátum betöltése

9/2000. (V. 29.) OVB határozat


Két párt az 1998. évi önkormányzati választáson, a fővárosi közgyűlés tagjainak választása során közös listát indított. A választást követően a közgyűlés egyik képviselője nyilatkozatban mondott le a közös lista 16. helyen lévő mandátumáról a 36. helyen szereplő képviselő javára. A nyilatkozatot az illetékes párt választmányának elnöke több hónap elteltével nyújtotta be a Fővárosi Választási Bizottsághoz (továbbiakban FVB). Az FVB elkésettnek nyilvánította a beadványt és a közös listán 17. helyen soron következő képviselőnek rendelte kiadni a mandátumot. A határozat ellen a nyilatkozatot benyújtó párt képviselője az OVB-hez fordult jogorvoslatért. 

Az Országos Választási Bizottság 2000. május 29-i ülésén hozott határozatban megállapította, hogy a kifogás alapos.

Az Országos Választási Bizottság a Fővárosi Választási Bizottság 2/2000. (V. 24.) FVB határozata rendelkező részének második bekezdését akként változtatta meg, hogy megállapította: a 16. helyen lévő képviselő mandátumáról való lemondása 2000. május 22-én vált joghatályossá; ez az időpont tekintendő a képviselői mandátum megüresedése időpontjának. A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény 115. § (2) bekezdésében meghatározott, a megüresedett mandátum betöltésére vonatkozó 30 napos bejelentési határidő ettől a naptól számítandó.

Az Országos Választási Bizottság a Fővárosi Választási Bizottság 2/2000. (V. 29.) FVB határozata rendelkező részének harmadik – a képviselő 16. helyen megüresedett mandátumának a 17. helyen lévő képviselő részére történő kiadásáról szóló – bekezdését megsemmisítette.

Az Országos Választási Bizottság a következő indokolást fűzte határozatához:


I.


Két párt az 1998. évi önkormányzati választáson, a fővárosi közgyűlés tagjainak választása során közös listát indított. 

A FVB-hez 2000. május 22-én érkezett meg a kérelmező párt választmánya elnökének kérelme és mellékletei.

A kérelemben a párt megbízottja bejelentette, hogy a közös lista 16. helyén szereplő fővárosi képviselői mandátumáról 1997. november 17-én lemondott, és erre tekintettel – hivatkozva a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 1990. évi LXIV. törvény 53. § (3) bekezdésére, valamint a két párt elnökségeinek 1998. augusztus 25-én kelt megállapodására – kérte, hogy a Fővárosi Választási Bizottság a megüresedett mandátumot a közös lista 36. helyén szereplő személyt adja ki. A kérelemhez a következő mellékleteket csatolta:

1. a közös lista 16. helyén lévő képviselő 1999. november 17-én kelt lemondó nyilatkozata,

2. a közös lista 36. helyén szereplő képviselőjelölt 1999. november 19-én kelt elfogadó nyilatkozata,

3. a kérelmet benyújtó párt budapesti választmányi elnökének 1999. december 9-én kelt levele,

4. a kérelmet benyújtó párt budapesti választmányának 2000. január 19-én kelt határozata,

5. a közös listát állító pártok elnökségeinek 1998. augusztus 25-én kelt megállapodása,

6. a közös listát állító pártok budapesti választmányi elnökeinek 2000. április 14-én, a Fővárosi Választási Bizottság elnökéhez címzett bejelentése.


A fenti okirati bizonyítékok alapján a Fővárosi Választási Bizottság 2/2000. (V. 29.) FVB határozatában a képviselői hely megüresedésének időpontjaként 1999. november 17-ét állapította meg. Ebből következően a megüresedett mandátum betöltésére vonatkozó 2000. május 22-én érkezett bejelentést – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény 4. § (3) bekezdése és 115. § (2) bekezdése alapján – elkésettség miatt elutasította: a közös listán megüresedett képviselői hely betöltésére vonatkozó nyilatkozatot 1999. december 17-ig lehetett volna benyújtani.

A határozat ellen a kérelmet benyújtó párt budapesti választmányának elnöke 2000. május 26-án kifogást nyújtott be. Kifogásában arra hivatkozott, hogy a „lemondás csupán akkor abban az esetben és időpontban tekinthető joghatályos lemondásnak, amennyiben az a Fővárosi Választási Bizottság részére hitelt érdemlő módon benyújtásra kerül. Minden más álláspont nyilvánvaló jogbizonytalanságot eredményez mivel az általános jogelvek szerint is egy nyilatkozat, – így a lemondás is – mindaddig visszavonható, ameddig az nem jut hitelt érdemlő módon az ügyben eljáró hatóság tudomására. … Jelen esetben a közös lista 16. helyén szereplő képviselő lemondását nem a Fővárosi Választási Bizottsághoz nyújtotta be, így az csupán 2000. május 22-én került benyújtásra az illetékes választási bizottsághoz.”

Kérelmében hivatkozott továbbá az Alkotmányból és a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvényből következő analógiákra is.

II.


A kifogás az alábbiak szerint alapos.

A helyi önkormányzati képviselők lemondását jogszabály nem szabályozza. A lemondás egyoldalú, címzett nyilatkozat, amelynek hatályosulásához az szükséges, hogy megérkezzen ahhoz a szervhez, illetve olyan szervhez, amelynek a választási jogszabályok értelmében közjogi rendelkezési jogosultsága és kötelezettsége van a megüresedő mandátum betöltése tekintetében. Ha a lemondás olyan szervnek jut tudomására, amely az előbbiek szerint a mandátum betöltése felől – közjogi jogosítottság hiányában – intézkedni nem tud, nem tekinthető joghatályos lemondásnak.

A képviselői mandátum a fentiek szerint akkor tekinthető közjogi értelemben megüresedettnek, amikor az a választási bizottság hivatalos tudomására jutott. Jelen esetben a rendelkezésekre álló iratokból megállapíthatóan ez a nap 2000. május 22.

A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 115. § (2) bekezdése szerint: ha a fővárosi listáról megválasztott képviselő kiesik, helyére a jelölő szervezet a megüresedéstől számított 30 napon belül jelentheti be az új képviselőt.

A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 1990. évi LXIV. törvény 26. § (1) bekezdése, a Ve. 49. § (2) bekezdése és 149. § g) pontja értelmében a közös listát állító jelölő szervezetek egy jelölő szervezetnek minősülnek. A Ve. 115. § (2) bekezdése szerinti nyilatkozatot a jelölő szervezetek képviselői közösen vagy külön-külön ugyan, de egybehangzóan tehetik meg.


III.


A Fővárosi Választási Bizottság határozatának az a része, amelyben a közös lista 16. helyének megüresedett mandátumát a közös lista 17. helyén szereplő képviselőjelölt részére kiadni rendelte, a fentiek szerint törvénysértő. Ezért a Fővárosi Választási Bizottság 2/2000. (V. 24.) FVB határozatának ezt a rendelkezését az Országos Választási Bizottság megsemmisítette. 

A mandátum kiadásáról a Ve. 33. § (2) bekezdés g) pontja alapján a Területi Választási Bizottságnak kell döntenie.