Hogyan választunk?
települési önkormányzati képviselőket
polgármestert
megyei közgyűlési tagokat
kisebbségi önkormányzatot

 

Tisztelt Választópolgár!

Az önkormányzati választásról készített tájékoztató segítséget nyújt a választópolgároknak abban, hogy a jelöltállítás és a szavazás legfontosabb szabályait ismerve éljenek választójogukkal.

A helyi önkormányzati képviselők jelölése és választása

A választópolgárok a képviselők több mint a felét választják meg közvetlenül egyéni választókerületekben.

Jelöltet ajánlani a sárga színű ajánlószelvény kitöltésével és a jelöltnek vagy megbízottjának történő átadásával lehet. Egy választópolgár csak egy jelöltet ajánlhat. Képviselőjelölt az lesz, akit az egyéni választókerület választópolgárainak legalább 1 %-a jelöltnek ajánlott.

A szavazáskor a szavazólapon a jelöltek ábécé sorrendben szerepelnek. A választópolgár egy jelöltre szavazhat oly módon, hogy a kiválasztott jelölt neve melletti körbe X vagy + jelet rajzol. Csak egy jelölt választható. Megválasztott képviselő az a jelölt lesz, aki a választókerületben a legtöbb szavazatot kapta.

A képviselői helyek mintegy 40 %-át a pártok által összeállított úgynevezett kompenzációs listák között osztják el. Ez úgy történik, hogy a választókerületekben vesztes jelöltek szavazatait összesítik az őket állító jelölő szervezetek listájára. Az egyes listák az így gyűjtött szavazatok megoszlásának megfelelő arányban kapnak képviselői helyeket. Így tehát annak a választópolgárnak a szavazata sem vész el, aki vesztes jelöltre szavazott, hiszen ez a szavazat a listát állító szervezetet még mandátumhoz juttathatja.

A polgármester jelölése és választása

A polgármesterjelöltet ajánlani a rózsaszínű ajánlószelvény kitöltésével és a jelöltnek vagy megbízottjának történő átadásával lehet. Egy választópolgár csak egy polgármester-jelöltet ajánlhat. Polgármesterjelölt az lehet, akit a 100 ezernél kevesebb lakosú település választópolgárainak 2 %-a, de legalább háromszáz, a 100 ezernél több lakosú település a választópolgárainak 1 %-a, de legalább kettőezer választópolgár jelöltnek ajánlott.

A szavazáskor a szavazólapon valamennyi polgármesterjelölt neve ábécé sorrendben szerepel. A választópolgár az általa kiválasztott jelölt neve melletti körbe helyezett X vagy + jellel szavazhat. Csak egy jelölt választható.

Polgármester az a jelölt lesz, aki a legtöbb szavazatot kapta.

A megyei közgyűlés tagjainak választása

A megyei közgyűlés tagjainak a választása a pártok, társadalmi szervezetek által összeállított listák alapján történik.

A megye két választókerületre van felosztva. Külön listákra szavaznak a 10 000 vagy annál kevesebb, és külön listákra szavaznak a 10 000-nél több lakosú települések választópolgárai. A megyei jogú városok nem vesznek részt a megyei közgyűlés tagjainak választásában.

A lista ajánlásához a fehér színű ajánlószelvényt kell kitölteni, a kitöltött ajánlószelvényt a listát állító jelölő szervezet képviselőjének, megbízottjának kell átadni. Egy választópolgár csak egy listát ajánlhat.

A szavazáskor a szavazólapon a listák a sorsolás sorrendjében szerepelnek. A választópolgár egy listára szavazhat oly módon, hogy a kiválasztott lista neve feletti körbe X vagy + jelet rajzol .

Az egyes listák a kapott szavazatok arányában jutnak mandátumhoz, feltéve, hogy az összes érvényes szavazat több mint 4 %-át elérték.

A helyi kisebbségi önkormányzat választása

A település választópolgárai helyi kisebbségi önkormányzatot akkor választhatnak, ha azt öt, magát azonos kisebbséghez tartozónak valló választópolgár 1998. augusztus 10-ig kezdeményezte. Egy településen több kisebbség is kezdeményezhet helyi kisebbségi választást.

A jelöltajánláshoz a szürke színű ajánlószelvényt kell kitölteni és a jelöltnek vagy megbízottjának átadni.

Helyi kisebbségi önkormányzati képviselőjelölt az lehet, akit a település választópolgárai közül legalább öten kisebbségi jelöltnek ajánlottak.

A szavazáskor a helyi kisebbségi önkormányzat választásában - meggyőződése szerint - a település valamennyi választópolgára részt vehet. A szavazólapra kisebbségenként a jelöltek ábécé sorrendben kerülnek fel.

A választópolgár csak egy kisebbség jelöltjeire szavazhat, legfeljebb öt jelöltre adhatja le szavazatát. A településen kisebbségenként megválasztható képviselők száma öt fő.

A választás alapján az a kisebbség alakíthat helyi kisebbségi önkormányzatot, amelynek jelöltjeire legalább 100 választópolgár érvényesen szavazott.

Megválasztott kisebbségi képviselők azok a jelöltek lesznek, akik a szavazólapon szereplő összes jelölt közül a legtöbb szavazatot kapták.

Országos Választási Iroda

 

 

A választásra jelöltet, listát ajánlani az "Értesítő"-vel együtt megkapott hivatalos Ajánlószelvényeken lehet
1998. szeptember 25-ig

A szavazás 1998. október 18 -án 6 órától 19 óráig tart

A választópolgárok érvényes személyazonosító igazolványuk felmutatásával szavazhatnak.
Kérjük, hogy a szavazatszámláló bizottságok munkájának megkönnyítése érdekében az "Értesítő"-t szíveskedjék a szavazásra magával vinni.
Az "Értesítő" bemutatása nem feltétele a szavazásnak.
Szavazni csak személyesen, a választópolgár lakóhelyén vagy
- a lakóhelyén kiállított igazolással -
1998. július 31. előtt bejelentett érvényes tartózkodási helyen (ideiglenes lakóhelyen) lehet.

Igazolást a Polgármesteri Hivatalban
1998. október 16-án 16 óráig lehet kérni.

A választásokkal kapcsolatos részletes tájékoztatásért
forduljon a Polgármesteri Hivatalhoz