A jegyző legkésőbb a szavazás napja előtti 37. napig településenként (fővárosi kerületenként, városonként, községenként), azon belül szavazókörönként két példányban elkészíti vagy elkészítteti a választójogosultak névjegyzékét, a névjegyzékbe való felvételről szóló értesítőket, valamint a választójoggal nem rendelkezők jegyzékét (NESZA - jegyzék).
A választójogosultak névjegyzékét az időközi választás napjának kitűzését követő héten a személyi adat- és lakcímnyilvántartás központi rendszerének továbbított, és a központi rendszer által sikeresként feldolgozott karbantartó állományokkal aktualizált adatbázis-állapotból kell elkészíteni.
Amennyiben a jegyző a megyei Területi Államháztartási és Közigazgatási Információs Szolgálattal (a továbbiakban: TÁKISZ), illetőleg a Fővárosi Államháztartási és Közigazgatási Információs Szolgálattal (a továbbiakban: FÁKISZ) vagy a Központi Nyilvántartó és Választási Hivatallal (a továbbiakban: Nyilvántartó Hivatal) készítteti el a választójogosultak névjegyzékét, úgy e tényt, valamint az időközi választás napját - annak érdekében, hogy a névjegyzék az előző bekezdésben megfogalmazott adataktualitással készülhessen el - közli a TÁKISZ - szal, a FÁKISZ - szal, illetőleg a Nyilvántartó Hivatallal.
A választójogosultak névjegyzéke - azonos adattartalommal - két példányban készül, melyből az első példány a kifüggesztés célját szolgálja, illetőleg azt a szavazás napján a szavazatszámláló bizottság használja (a továbbiakban: első példány), a második példány pedig a jegyző munkapéldánya (a továbbiakban: munkapéldány).
A választójogosultak névjegyzékének adattartalma:
A választójogosultak névjegyzékének összeállításához:
A választójogosultak névjegyzékének összeállítása történhet a helyi kartonos állomány felhasználásával, a helyi számítógépes választói adatbázisból, a TÁKISZ, a FÁKISZ vagy a Nyilvántartó Hivatal népesség nyilvántartási számítógépes rendszerének felhasználásával. A névjegyzékkészítéshez szükséges programokat az Országos Választási Munkacsoport legkésőbb a szavazás napját megelőző 50. napon a TÁKISZ - ok, a FÁKISZ, a Nyilvántartó Hivatal, illetőleg - a TÁKISZ - ok útján - a jegyzők rendelkezésére bocsátja. A választójogosultak névjegyzékének összeállításához a népesség nyilvántartási adatállományon, a rendelkezésre bocsátott szoftveren kívül szükség van a I. fejezet 3. pontban felsorolt adatállományokra is.
Megjegyzés:
Amennyiben a jegyző személyazonosító jellel ellátott névjegyzéket is igényel, kérésére azt - költségtérítés ellenében, a két példányon felül - el kell készíteni. A személyazonosító jellel ellátott névjegyzék azonban kizárólag munkapéldányként használható fel!A jegyző a választásra jogosultaknak a III. fejezet alapján felülvizsgált névjegyzékét (első példány) közszemlére teszi. A közszemlére tétellel egyidejűleg a nyilvántartásba való felvételről a választópolgárokat - a választójogosultak névjegyzékével egyidőben készült értesítő szelvény megküldésével - írásban értesíteni kell. (Övjt. 7. § (4) bekezdés.)
A névjegyzékből való kihagyás vagy a névjegyzékbe való felvétel miatt a választópolgárok a közszemlére tétel ideje alatt élhetnek kifogással. A kifogásnak helyt adó jegyzői vagy bírósági döntést - amely a nyilvántartásba történő felvételre vagy az abból való törlésre irányulhat - a választójogosultak névjegyzékén - az V. fejezet szabályai szerint - kell átvezetni. Felvétel esetén gondoskodni kell a választójogosultak névjegyzékébe való felvételről szóló értesítő szelvény kiállításáról és megküldéséről is.
A fentieken túlmenően a szavazás napjáig a választójogosultak névjegyzékét az alábbiak szerint kell aktualizálni.
Fel kell venni a választójogosultak névjegyzékébe azt a választópolgárt, aki a választójogosultak névjegyzékének elkészítése után, a szavazás napját megelőző utolsó napig:
Tekintettel arra, hogy időközi választásról van szó, az 1-3. és az 5-7. pontokban felsorolt esetekben a jegyző - az érintett polgár adatainak a választójogosultak névjegyzékébe történő felvétele előtt - a NESZA - kezelő rövid úton történő megkeresése útján ellenőrizni köteles, hogy az érintettnek van-e választójoga.
Megjegyzés: Az Övjt. 7. § (1) és (4) bekezdésében foglalt rendelkezést akkor kell alkalmazni, ha a lakóhelyét megváltoztató választópolgár korábbi és új lakóhelyén egyaránt időközi választást tűztek ki. A jegyző az Övjt. 7. § (2) bekezdése szerinti hivatalból értesítési kötelezettsége értelemszerűen csak akkor áll fenn, ha az érintett választópolgár korábbi lakóhelyén is van időközi választás.
A választójogosultak névjegyzékét módosítani kell azokkal az adatváltozásokkal, amelyek a névjegyzék adattartalmát érintik, úgymint: családi- és utónév (leánykori családi és utónév) változás, településen belüli lakóhely - ennek hiányában tartózkodási hely - változás.
A választójogosultak névjegyzékéből törölni kell:
Az igazolás kiadásának szabályai:
Igazolást csak a tartózkodási helyen történő szavazás céljából lehet kiállítani akkor, ha a választópolgár tartózkodási helyének bejelentési időpontja a választás kitűzését megelőző napi vagy annál korábbi. (Övjt. 2. § (4) bekezdés.) Amennyiben az igazolást kiadó jegyző a választók névjegyzékéből azért nem tudja törölni a kérelmezőt, mert nála nincs időközi választás, az Övjt. 6. sz. mellékletét erre figyelemmel kell kiállítania.
A választópolgár szóban (személyesen vagy meghatalmazottja útján) és írásban terjesztheti elő az igazolás kiadására vonatkozó kérelmét. Az igazolás kiadásához a választópolgár személyazonosító jelét köteles átadni. (Övjt. 7. § (6) és (8) bekezdés.)
Az igazolás kiadásánál - a fentieken kívül - figyelemmel kell lenni arra, hogy a tartózkodási hely érvényes legyen. (A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. tv. 27.§ (3) bek.)
Az érvényesség megállapításának szabályai:
Az érvényes tartózkodási hellyel rendelkező polgárnak - személyes megjelenés esetén - igazolást a választást megelőző nap 16 óráig lehet kiadni. A választópolgár ajánlott levélben előterjesztett kérelmét akkor köteles a jegyző teljesíteni, ha a kérelem a szavazást megelőző 5. napon a polgármesteri hivatalhoz megérkezik. A levélben kért igazolást a választópolgárnak - az általa megjelölt címre - tértivevénnyel kell megküldeni. (Övjt. 7. § (6) bekezdés.)
A felvétel, módosítás és törlés - a III. fejezet 2. pontjában leírt esetek kivételével - a az első példányon és a munkapéldányon egyaránt a következők szerint történik:
A felvételt, a törlést és a módosítást dátummal és aláírással kell hitelesíteni.
A jegyző értesítési kötelezettsége:
A jegyző az illetékességi területén lakóhelyet - ennek hiányában tartózkodási helyet - létesített polgárnak a választójogosultak névjegyzékébe történt felvételéről akkor értesíti a volt lakóhely - ennek hiányában tartózkodási hely - szerint illetékes jegyzőt:
A Nyilvántartó Hivatal értesítési kötelezettsége:
A helyi személyiadat- és lakcímnyilvántartók, valamint az anyakönyvvezetők adatszolgáltatása alapján a polgárok adataiban bekövetkezett változásokról hetente értesíti a lakó- és tartózkodási hely szerint illetékes jegyzőt.
A TÁKISZ értesítési feladatai:
A NESZA - kezelőtől kapott adatok alapján a NESZA adatállományban bekövetkezett változásokat a választás napját megelőző 3. napig közli az érintett jegyzőkkel.
A NESZA - kezelő értesítési kötelezettsége:
A NESZA - kezelő a választás kitűzését követő 8. és a választást megelőző 7. nap között beérkezett adatok alapján a NESZA adatállományban bekövetkezett változásokat a választást megelőző 5. napig közli a megyei TÁKISZ - szal, a főváros esetében a FÁKISZ - szal.
A NESZA - jegyzék egy példányban készül, adattartalma:
A jegyző az I/4. pont szerint rendelkezésre bocsátott jegyzékeket felülvizsgálja, saját nyilvántartásával összeveti, majd a szükséges korrekciókat elvégzi.
Amennyiben a felülvizsgálat eredményeként a választójogosultak névjegyzékéből törlést kell végrehajtani, azt a munkapéldányon, illetőleg a második példányon a III. fejezet 2. pontja szerint kell elvégezni.
A megyei TÁKISZ - tól (FÁKISZ - tól), a NESZA - kezelőtől, illetőleg a korábbi lakcím szerint illetékes jegyzőtől a VI. fejezet rendelkezései szerint kapott értesítés alapján a jegyző:
A NESZA - jegyzék titkos, abba az érintett személyen, a bíróságon, a választási szerv és a választási munkacsoport tagjain kívül más személy nem tekinthet be.
A választás befejezése után a jegyző - a megfelelő népesség-nyilvántartási változásjelentő bizonylat kitöltésével és rögzítésével vagy rögzíttetésével - gondoskodik a névjegyzékbe személyi igazolvány vagy kifogás alapján felvett, illetve abból törölt, továbbá az adathelyesbítéssel érintett polgárok adatainak a személyiadat- és lakcímnyilvántartás rendszerében a személyiadat- és lakcímnyilvántartás szabályai szerint történő átvezetéséről.
A jegyző a névjegyzék első példányát és munkapéldányát a választási iratok között megőrzi, majd azokat a választást követő 90. napon megsemmisíti.