XIII. fejezel
Időközi választás

45. Ha a választás után a település két településre válik szét, kötelező-e mind a két településen időközi választást tartani?

Ha az 1990. évi önkormányzati általános választásokat követően valamely 10 000 lakosnál kisebb település két vagy több önálló településre válik szét, és ha nem lehetséges valahol működőképes testületet létrehozni, akkor az ilyen településen (településeken) időközi választást kell tartani. A képviselő-testületi tagságot illetően a képviselő lakóhelye az irányadó. Polgármester-választást minden településen tartani kell.

Az időközi választást az 1990. évi önkormányzati általános választásra létrehozott helyi választási bizottság tűzi ki és bonyolítja le. Az 53. § (4) bekezdésében a képviselő-testület működéséhez szükséges létszám alatt a helyi önkormányzatokról szóló törvény 14-15. §-ában, továbbá a 18. § (1) bekezdése alapján meghozott szervezeti és működési szabályzatban lévő rendelkezéseket kell figyelembe venni.

Ha az 1990. évi önkormányzati általános választások után területszervezés következtében az érintett települések választási rendszere nem változik, akkor az időközi választásra a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 1990. évi LXIV. törvény 54. § (3) bekezdése az irányadó. Az időközi választást az 1990. évi önkormányzati általános választásra létrehozott helyi választási bizottság tűzi ki és bonyolítja le.

Ha az 1990. évi önkormányzati általános választásokat követően egy 10 000 lakosnál nagyobb település két vagy több önálló településre válik szét, akkor a 10 000 lakosnál kisebb településen (településeken) célszerű időközi, kislistás képviselő-választást és polgármester-választást tartani. Az időközi választást az 1990. évi önkormányzati általános választásra létrehozott helyi választási bizottság tűzi ki és bonyolítja le.