VIII. fejezet
A választás rendszere és eredmény megállapítása
31. Kislistás választásnál, ha azonos szavazatot érnek el azonos nevű személyek, akkor ezek közül ki kerül be a testületbe?
Kislistás választásnál az azonos szavazatot elért jelöltek a szavazólapon szereplő sorrendben nyernek mandátumot. A szavazólapokon nem képzelhető el azonos nevű jelöltek szereplése, tekintettel arra az OVB állásfoglalásra, amely szerint az azonos néven már korábban ajánlóívet nyitott jelölttől. az azonos nevű, később ajánlóívet nyitó személy köteles magát megkülönböztetni. Ez a megkülönböztetés pedig meghatározza a szavazólapokon való sorrendiséget is.
32. A kétszavazatos választási rendszerben listás választás esetén, ha a lista a szavazatok alapján több mandátumhoz jut mint a rajta szereplő jelöltek száma, mi történik a jogosan megszerzett, de személyre ki nem osztható mandátummal?
A lista, ha több mandátumhoz jut mint a rajta :szereplő személyek száma, akkor a ki nem osztható mandátum a következő általános választásokig betöltetlen marad. Abban az esetben, ha a képviselő-testület létszáma - a betöltetlen mandátumok következtében - a működéshez szükséges létszám alá csökken, időközi választást kell kitűzni. Akkor működésképtelen a testület, ha a betöltött mandátumok száma nem éri el a képviselő-testület létszámának kétharmadát.
33. Mi a teendő a listás mandátumok kiosztásakor, ha olyan két vagy több párt vagy társadalmi szervezet neve alatt szereplő oszlopban fordul elő azonos szám, amelyek közül még egyik érintett sem szerzett mandátumot?
Ebben az esetben az a párt vagy társadalmi szervezet szerzi meg a kérdéses mandátumot, amelynek listasorszáma alacsonyabb.