XVIII. FEJEZET
A TÖRVÉNY HATÁLYBALÉPÉSE ÉS VÉGREHAJTÁSA
Hatálybalépés
150. §
Ez a törvény a kihirdetése napján lép hatályba.
Átmeneti rendelkezés
151. §
(1)
Az e törvény hatálybalépése előtt kitűzött választás, továbbá elrendelt népszavazás lebonyolítására a választás kitűzésének, illetőleg a népszavazás elrendelésének időpontjában hatályban lévő rendelkezéseket kell alkalmazni.(2)
Az e törvény hatálybalépésekor folyamatban lévő, népszavazás elrendelésére irányuló, illetőleg népi kezdeményezés esetén e törvény 117. §-át nem kell alkalmazni.Felhatalmazás
152. §
Felhatalmazást kap a Kormány, hogy az országgyűlési egyéni és területi választókerületek sorszámát, székhelyét és területét megállapítsa.
153. §
(1)
Felhatalmazást kap a belügyminiszter, hogy rendeletben állapítsa meg:a)
a névjegyzék és választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartása, valamint a választókerületek és a szavazókörök kialakítása előkészítésének rendjét,b)
a választási eljárás határidőit és határnapjait,c)
a választási irodák feladatait és tagjainak képzését; az országos, területi, helyi választási irodák közötti hatáskörmegosztást,d)
a választásokkal összefüggő állami feladatok számítástechnikai, szavazatösszesítési rendjének megszervezését, technikai lebonyolítását,e)
az értesítő, az ajánlószelvény, az aláírásgyűjtő ív mintáját, a választási jegyzőkönyvek, adatlapok és egyéb nyomtatványok mintáit, példányszámát és továbbításának rendjét,f)
a választási eredmény országosan összesített adatainak körét,g)
a választási költségek normatíváit, tételeit, elszámolási és belső ellenőrzési rendjét.(2)
A belügyminiszter a rendeletében a határidőt, határnapot a törvényben meghatározott határidőt, határnapot közvetlenül megelőző vagy követő munkanapra állapíthatja meg, ha a határidő vagy határnap egyébként heti pihenőnapra vagy munkaszüneti napra esne.(3)
A belügyminiszter az országgyűlési és a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választásával, valamint az országos népszavazással kapcsolatos állami feladatok megszervezéséről és lebonyolításáról beszámol az Országgyűlésnek.154. §
A belügyminiszter a választás állami feladatainak ellátására jogi személlyel szerződést köthet a biztonsági követelmények biztosításával. Nem köthető szolgáltatási szerződés a névjegyzék és a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartásának összeállítására, az ajánlások ellenőrzésére, továbbá a kétszer-többször szavazás ellenőrzésére.
Hatályukat vesztő rendelkezések
155. §
E törvény hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti
a)
az országgyűlési képviselők választásáról szóló 1989. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Vjt.) 4. §-ának (3) bekezdéséből a ", továbbá a választókerületek kialakításának elveit" szövegrész, 5. §-a (1) bekezdésének harmadik mondata, (2) bekezdésének második, harmadik és ötödik mondata, (3) bekezdésének harmadik mondata, 6. §-a, IV-X. fejezete, 46. §-ának (2) bekezdése, 49. §-a, 51. §-a, 52. §-ának a) és e)-j) pontja, 53-55. §-a, valamint 1. és 5-17. számú melléklete,b)
a Vjt. módosításáról szóló 1990. évi II. törvény,c)
a Vjt. módosításáról és kiegészítéséről szóló 1994. évi III. törvény 2. §-a, 3. §-ának (2) bekezdése, 6-32. §-a, 34-38. §-a, 39. §-ának (5) és (6) bekezdése, valamint 1. és 5-16. számú mellékletei,d)
a Vjt. módosításáról szóló 1994. évi XXV. törvény,e)
a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény 153. §-a,f)
az adóazonosító jel, a Társadalombiztosítási Azonosító Jel és a személyi azonosító használatával kapcsolatos törvények módosításáról szóló 1996. évi LXVI. törvény 22-24. §-a és 41. §-ának (6) bekezdése,g)
a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 1990. évi LXIV. törvény (a továbbiakban: Övjt.) II. fejezete, 10. és 12. §-a, IV. és V. fejezete, 25.§-ának (1) és (4) bekezdése, 26. §-a (1) bekezdésének negyedik mondata és (2)-(5) bekezdése, 27.§-ának (3) és (4) bekezdése, 28.§-a, 30.§-ának (2), (3) és (5) bekezdése, VII. fejezete, 42.§-a (2) bekezdésének első és második mondata, (3) bekezdése, 46/A.§-a (1) bekezdésének második mondatából az "a 27. § (1) bekezdés alapján" szövegrész, 48.§-ának (2) és (3) bekezdése, 50/A.§-ának (1) és (3) bekezdése, 50/C.§-a (1) bekezdésének második mondata és (4) bekezdéséből az "a 28.§ (4) bekezdés szerinti" szövegrész, 50/D.§-a, XII. fejezete, 53.§-ának (2) bekezdése és (3) bekezdéséből az "—a megüresedéstől számított 30 napon belül az illetékes választási bizottsághoz —" szövegrész, 54/A.§-ának b), c), e)-j), o), r)-t), w)-z) pontja, 56.§-a, 57. §-ának a), b) és f) pontja, 58. §-a, 59. §-ának (1) bekezdése, 60-62.§-a, valamint 1., 2. és 6. számú melléklete,h)
az Övjt. módosításáról szóló 1994. évi LXII. törvény 2-4. §-a, 6. §-a, 8-18. §-a, 20-27. §-a, 38. §-a, 40. §-ának (1) bekezdése és 41. §-a,i)
a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 45. §-ának (3)-(5) bekezdése, 47. §-ának (3) bekezdése, 49. §-a (2) bekezdésének második mondata, 50. §-ának (1) bekezdése és 51. §-a,j)
a személyazonosító jel helyébe lépő azonosítási módokról és az azonosító kódok használatáról szóló 1996. évi XX. törvény (a továbbiakban: Szaz. tv.) 32. §-ának l) pontja és 36. §-ának m) pontja.Módosuló rendelkezések
156. §
A Vjt. 7. §-ának (1) bekezdése az alábbi rendelkezéssel egészül ki:
"A választópolgár egy jelöltre szavazhat."
157. §
A Vjt. 8. §-ának (1) bekezdése az alábbi rendelkezéssel egészül ki:
"A választópolgár egy listára szavazhat."
158. §
A Vjt. 47. §-a helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"47. § (1) Az országgyűlési képviselők választásának második fordulóját — az első forduló kitűzésével egyidejűleg — az első fordulót követő 14. napra kell kitűzni.
(2) A választást úgy kell kitűzni, hogy sem az első, sem a második forduló ne essen nemzeti ünnepre vagy munkaszüneti napra, illetőleg az azokat megelőző vagy követő napra."
159. §
A Vjt. 48. §-a helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"48. § (1) Az időközi választást — a 47. §-ban foglaltaknak megfelelően — az Országos Választási Bizottság tűzi ki.
(2) Nem lehet időközi választást tartani az általános választások évében."
160. §
A Vjt. 4. számú mellékletében párton, illetőleg párt választási listáján listát kell érteni.
161. §
Az Övjt. 25.§-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(2) A választópolgár jelölési fajtánként csak egy jelöltet, illetőleg listát ajánlhat."
162. §
Az Övjt. 42.§-ának (5) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(5) Szavazategyenlőség esetén sorsolással kell megállapítani, hogy az egyenlő számú szavazatot elért jelöltek közül melyik szerez mandátumot."
163. §
(1)
Az Övjt. 50.§-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:"(1) A vegyes választási rendszerben kisebbségenként külön-külön kisebbségi kompenzációs listára kell venni valamennyi, az egyéni választókerületben akár független kisebbségi jelöltként, akár kisebbségi jelölő szervezet jelöltjeként indult jelöltet. A kisebbségi jelölő szervezetek, illetőleg a kisebbségi jelöltek közös kompenzációs listát is indíthatnak."
(2)
Az Övjt. 50.§-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:"(3) Az egyéni választókerületi kisebbségi jelölt írásban lemondhat a kisebbségi kompenzációs listás jelöltségről."
164. §
Az Övjt. 50/C.§-ának (3) bekezdése az alábbi rendelkezéssel egészül ki:
"(3) A szavazólapon a választópolgár legfeljebb annyi jelöltre szavazhat, ahány tagja a kisebbségi önkormányzatnak lehet."
165. §
Az Övjt. 55. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"55. § A választást úgy kell kitűzni, hogy a szavazás napja ne essen nemzeti ünnepre, illetőleg az azt megelőző vagy követő napra."
166. §
Az Övjt. 59.§-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(2) A települési és a helyi kisebbségi önkormányzat képviselő-testülete tagjai számának meghatározásához a lakosság számát a szavazás napját megelőző 60. napon a személyiadat- és lakcímnyilvántartás helyi szervének adatai alapján kell megállapítani."
167. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény 211. §-ának a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, valamint a következő b) ponttal egészül ki; a jelenlegi b)-f) pontjának jelölése c)-g) jelölésre változik:
"a) a jelölési eljárás szabályait megszegve erőszakkal, fenyegetéssel, megtévesztéssel vagy anyagi juttatással szerez ajánlást,
b) népszavazás vagy népi kezdeményezés indítványozása érdekében erőszakkal, fenyegetéssel, megtévesztéssel vagy anyagi juttatással szerez aláírást,"
168. §
A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 110. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, és a § jelenlegi szövege az (1) bekezdés számozást kapja:
"(2) A 96. § a) pontja szerinti területszervezési döntést nem lehet végrehajtani az országgyűlési képviselők, valamint a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választásának évében, egyébként pedig a választás kitűzésétől a szavazás napjáig terjedő időszakban."
169. §
A Szaz. tv. 34. §-a (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A polgár a személyi azonosítóját a népszavazási kezdeményezés, népi kezdeményezés támogatására aláírást, illetőleg a választási eljárásban jelöltajánlást gyűjtő szervnek és polgárnak kezdeményezési, jelöltállítási jogának gyakorlásakor köteles átadni."
170. §
A Szaz. tv. 36. §-ának d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"d) a népszavazási kezdeményezést, népi kezdeményezést szervező az összegyűjtött aláírásoknak az Országos Választási Bizottság elnöke, illetőleg a polgármester (főpolgármester) részére történő átadásakor;"