V. FEJEZET
VÁLASZTÁSI SZERVEK
A választási bizottságok
21. §
(1)
A választási bizottságok a választópolgárok független, kizárólag a törvénynek alárendelt szervei, amelyeknek elsődleges feladata a választási eredmény megállapítása, a választások tisztaságának, törvényességének biztosítása, a pártatlanság érvényesítése és szükség esetén a választás törvényes rendjének helyreállítása.(2)
Választási bizottságok:a)
a szavazatszámláló bizottság,b)
a helyi választási bizottság,c)
az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság,d)
a területi választási bizottság,e)
az Országos Választási Bizottság.(3)
A választási bizottság a működésének tartama alatt hatóságnak, a tagja pedig hivatalos személynek minősül.(4)
A választási bizottság tagjai a szavazást követő napon mentesülnek a jogszabályban előírt munkavégzési kötelezettség alól, és erre az időre átlagbér illeti meg őket, amelyet a munkáltató fizet. A munkáltató a választási szerv tagját megillető bér megtérítését a szavazást követő öt napon belül igényelheti a választási bizottság mellett működő választási irodától, a szavazatszámláló bizottság esetén a helyi választási irodától.A választási bizottságok tagjai
22. §
(1)
A 24. § és a 25. §, továbbá a 27. § (3) és (4) bekezdésének kivételével a választási bizottságnak csak a választókerületben — a helyi választási bizottságnak csak a településen —lakcímmel rendelkező választópolgár lehet tagja.(2)
A választási bizottságnak nem lehet tagja a köztársasági elnök, állami vezető, közigazgatási hivatal vezetője, képviselő, megyei közgyűlés elnöke, polgármester, jegyző, főjegyző, választási iroda tagja, a választási bizottság illetékességi területén működő közigazgatási szerv köztisztviselője, valamint a választókerületben induló jelölt.(3)
Nem lehet a választási bizottság választott tagja a (2) bekezdésben foglaltakon túl a választókerületben jelöltet állító jelölő szervezet tagja, valamint a választókerületben induló jelölt hozzátartozója sem.(4)
Az olyan választási bizottságoknak, amelyek a jogorvoslati eljárásban egymással döntési, döntést felülbíráló kapcsolatba kerülhetnek, nem lehetnek tagjai az egymással hozzátartozói kapcsolatban álló személyek.23. §
(1)
A szavazatszámláló bizottság három tagját és szükséges számban póttagokat a települési önkormányzat képviselő-testülete az országgyűlési képviselők általános választásának kitűzését követően, legkésőbb a szavazás napja előtti 20. napon választja meg; személyükre a helyi választási iroda vezetője tesz indítványt. Az egy szavazókörrel rendelkező településen nem választanak külön szavazatszámláló bizottságot (31. § (2) bek. l) pont).(2)
A helyi választási bizottság három — az egy szavazókörrel rendelkező településen öt — tagját és szükséges számban póttagokat a települési önkormányzat képviselő-testülete az önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választásának kitűzését követően, legkésőbb a szavazás napja előtti 51. napon választja meg; személyükre a helyi választási iroda vezetője tesz indítványt.(3)
Az országgyűlési egyéni választókerületi, illetőleg a területi választási bizottság három-három tagját és szükséges számban póttagokat a fővárosi, megyei közgyűlés választja meg; személyükre a területi választási iroda vezetője tesz indítványt.(4)
Az Országos Választási Bizottság öt tagját és szükséges számban póttagokat az Országgyűlés választja meg; személyükre — a pártok javaslataira is figyelemmel — a belügyminiszter tesz indítványt.(5)
A (3) és (4) bekezdés szerinti választási bizottságok választott tagjait az országgyűlési képviselők általános választásának kitűzését követően, legkésőbb a szavazás napja előtti 51. napon kell megválasztani.24. §
Ha a szavazatszámláló bizottság vagy a helyi választási bizottság tagjainak megválasztására — az alacsony lakosságszám vagy az összeférhetetlenségi szabályok miatt, illetőleg azért, mert a képviselő-testület a működésében akadályozott — a törvényben előírt határidőig nem került sor, a tagokat a területi választási bizottság a helyi választási iroda vezetőjének indítványára haladéktalanul megbízza.
25. §
(1)
A választási bizottságoknak — a 23. §-ban említetteken felüli — további egy-egy tagját a választókerületben jelöltet, illetőleg listát állító jelölő szervezet, illetőleg a független jelölt bízza meg.(2)
A választási bizottságok megbízott tagjait a szavazás napját megelőző 16. napig a választási bizottság elnökénél kell bejelenteni.26. §
(1)
A választási bizottság választott tagjainak megbízatása a — 23. §-ban meghatározott — következő általános választásra létrehozott választási bizottság alakuló üléséig tart.(2)
A választási bizottság megbízott tagjának megbízatása — a (3) bekezdésben foglaltak kivételével — a választás végleges eredményének közzétételével szűnik meg.(3)
Az Országos Választási Bizottságba az Országgyűlés alakuló ülésén képviselőcsoportot alakító pártok által a 25. § szerint megbízott tagok megbízatása az (1) bekezdésben meghatározott időpontig, illetőleg a képviselőcsoport megszűnéséig tart. Azok a pártok, amelyek a 25. § szerint nem bíztak meg tagot az Országos Választási Bizottságba, de az Országgyűlésben képviselőcsoportot alakítottak, az Országos Választási Bizottságba egy-egy tagot bízhatnak meg, akiknek a megbízatása az (1) bekezdésben meghatározott időpontig, illetőleg a képviselőcsoport megszűnéséig tart.(4)
A választási bizottság tagjának megbízatása az (1)-(3) bekezdésben foglaltakon túl megszűnik:a)
ha a megbízatás törvényes feltételei megszűntek,b)
ha a választási bizottság megállapította tagjának összeférhetetlenségét,c)
lemondással,d)
a megbízatás visszavonásával.27. §
(1)
Ha a választási bizottság választott tagja meghalt, vagy megbízatása a 26. § (4) bekezdésében meghatározott okból megszűnt, helyébe a póttag lép. Póttag hiányában a települési önkormányzat képviselő-testülete, illetőleg a fővárosi, megyei közgyűlés vagy az általuk kijelölt bizottságuk, az Országos Választási Bizottság esetében az Országgyűlés új tagot választ.(2)
Ha a választási bizottság megbízott tagja meghalt, vagy megbízatása a 26. § (4) bekezdésében meghatározott okból megszűnt, helyébe a jelölő szervezet, a független jelölt, illetőleg a képviselőcsoport új tagot bízhat meg.(3)
A 24. § szerint kell eljárni, ha az ott meghatározott okból nem került sor a szavazatszámláló bizottság vagy a helyi választási bizottság új tagjának megválasztására.(4)
Ha a szavazás napján a szavazatszámláló bizottság tagjainak száma kevesebb mint öt, a helyi választási iroda vezetője a póttagok vagy más szavazatszámláló bizottság tagjai közül a bizottságot kiegészíti. Ha ilyen módon nincs lehetőség a szavazatszámláló bizottság kiegészítésére, akkor arról a területi választási iroda vezetője gondoskodik más település szavazatszámláló bizottságának esküt tett tagjai vagy póttagjai megbízásával.28. §
(1)
A választási bizottság tagjai az illetékes polgármester, a fővárosi főpolgármester, a megyei közgyűlés elnöke, illetőleg az Országgyűlés elnöke előtt esküt tesznek. Az eskü szövegét az 1. számú melléklet állapítja meg.(2)
A választási bizottság — tagjai megválasztását és eskütételét követően — alakuló ülést tart. Az alakuló ülésen a választott tagok közül megválasztja elnökét és annak helyettesét.(3)
A választási bizottságot az elnök képviseli. Ha a választási bizottságnak nincs elnöke vagy az elnök a tevékenységében akadályozott, az elnöki feladatokat a helyettese látja el.(4)
A választott és megbízott tagok jogai és kötelezettségei azonosak, azzal az eltéréssel, hogy a megbízott tagok részére nem jár tiszteletdíj.A választási bizottság döntése
29. §
(1)
A választási bizottság testületként működik, döntéséhez a tagok többségének jelenléte és a jelen levő tagok többségének azonos tartalmú szavazata szükséges. Szavazni igennel vagy nemmel lehet.(2)
A választási bizottság döntését indokolással ellátott határozatba kell foglalni. A kisebbségi véleményt is — indokaival együtt — jegyzőkönyvben kell rögzíteni.Szavazatszámláló bizottság
30. §
(1)
A szavazatszámláló bizottság legalább öt tagból áll.(2)
A szavazatszámláló bizottsága)
ellenőrzi a szavazóhelyiséget, levezeti a szavazást, gondoskodik a szavazás törvényes lebonyolításáról,b)
dönt a szavazás folyamán felmerült vitás kérdésekben,c)
megszámlálja a szavazatokat, és megállapítja a szavazókörben a szavazás eredményét,d)
indítványozza az illetékes választási bizottságnak a szavazás szavazóköri eredményének megsemmisítését, ha olyan törvénysértést észlel, amely azt érdemben befolyásolta,e)
a szavazás eredményéről jegyzőkönyvet állít ki.Helyi választási bizottság
31. §
(1)
A helyi választási bizottság legalább három, az egy szavazókörrel rendelkező településen legalább öt tagból áll.(2)
A helyi választási bizottság:a)
dönt a jelöltek, a listák, a jelölő szervezetek nyilvántartásba vételéről, illetőleg elutasításáról,b)
kisorsolja a listák sorszámát,c)
jóváhagyja a település szavazólapjainak adattartalmát,d)
dönt a benyújtott kifogásról,e)
megsemmisíti a szavazás eredményét, ha olyan törvénysértést állapít meg, amely azt érdemben befolyásolta,f)
egyenlő szavazatszám esetén kisorsolja, hogy melyik jelölt szerez mandátumot,g)
megállapítja és közzéteszi a választási eredményt,h)
kiadja az illetékességi körébe tartozó képviselőknek és polgármesternek a megbízólevelet,i)
kitűzi az időközi választást, és megállapítja annak naptár szerinti határnapjait,j)
a tudomására jutott törvénysértés esetén kezdeményezi a hatáskörrel rendelkező szerv döntését,k)
kitűzi a helyi kisebbségi önkormányzati választást,l)
az egy szavazókörrel rendelkező településen ellátja a szavazatszámláló bizottság feladatait is.Országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság
32. §
(1)
Az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság legalább három tagból áll.(2)
Az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottsága)
dönt a jelöltek, jelölő szervezetek nyilvántartásba vételéről, illetőleg elutasításáról,b)
jóváhagyja a választókerület szavazólapjainak adattartalmát,c)
dönt a benyújtott kifogásról,d)
megsemmisíti a szavazás eredményét, ha olyan törvénysértést állapít meg, amely azt érdemben befolyásolta,e)
megállapítja és közzéteszi a választási eredményt,f)
kiadja az országgyűlési egyéni választókerületi képviselőnek a megbízólevelet,g)
kezdeményezi az Országos Választási Bizottságnál időközi választás kitűzését,h)
a tudomására jutott törvénysértés esetén kezdeményezi a hatáskörrel rendelkező szerv döntését.Területi választási bizottság
33. §
(1)
A területi választási bizottság legalább három tagból áll.(2)
A területi választási bizottsága)
dönt a listák és az azon levő jelöltek, a jelölő szervezetek nyilvántartásba vételéről, illetőleg elutasításáról,b)
kisorsolja a listák sorszámát,c)
jóváhagyja a választókerület szavazólapjainak adattartalmát,d)
dönt a benyújtott kifogásról,e)
megsemmisíti a szavazás eredményét, ha olyan törvénysértést állapít meg, amely azt érdemben befolyásolta,f)
megállapítja és közzéteszi a választási eredményt,g)
kiadja az illetékességi körébe tartozó képviselőknek a megbízólevelet,h)
a tudomására jutott törvénysértés esetén kezdeményezi a hatáskörrel rendelkező szerv döntését.Országos Választási Bizottság
34. §
(1)
Az Országos Választási Bizottság legalább öt tagból áll.(2)
Az Országos Választási Bizottsága)
állásfoglalást ad ki a választással kapcsolatos jogszabályok egységes értelmezése és az egységes joggyakorlat kialakítása érdekében; az állásfoglalás ellen jogorvoslatnak helye nincs; az állásfoglalást a Magyar Közlönyben közzé kell tenni,b)
dönt a listák és az azokon szereplő jelöltek, a jelölő szervezetek nyilvántartásba vételéről, illetőleg elutasításáról,c)
kisorsolja a listák sorszámát,d)
jóváhagyja az országos népszavazás szavazólapjainak adattartalmát,e)
dönt a benyújtott kifogásról,f)
megsemmisíti a szavazás eredményét, ha olyan törvénysértést állapít meg, amely azt érdemben befolyásolta,g)
megállapítja, hogy mely jelölő szervezetek érték el a törvényben meghatározott mértékű %-os szavazathatárt,h)
megállapítja, hogy az országosan összesített töredékszavazatok alapján az országos listák jelöltjei közül kik szereztek mandátumot,i)
kiadja a mandátumot szerzett képviselőknek a megbízólevelet,j)
megállapítja és közzéteszi a választás országosan összesített eredményét,k)
kitűzi az időközi országgyűlési képviselőválasztást, és megállapítja annak naptár szerinti határnapjait,l)
a tudomására jutott törvénysértés esetén kezdeményezi a hatáskörrel rendelkező szerv döntését,m)
beszámol az Országgyűlésnek az országgyűlési képviselők, valamint az önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választásáról, továbbá az országos népszavazásról,n)
eljár mindazokban az ügyekben, melyeket törvény a hatáskörébe utal.A választási irodák
35. §
(1)
A választási irodák a választások előkészítésével, szervezésével, lebonyolításával, a választópolgárok, a jelöltek és a jelölő szervezetek pártsemleges tájékoztatásával, választási adatkezeléssel, a technikai feltételek megteremtésével, a törvényes feltételek meglétének és a szakmai szabályok betartásának ellenőrzésével összefüggő állami feladatot ellátó szervek.(2)
Minden választási bizottság mellett — kivéve a szavazatszámláló bizottságot — választási iroda működik. A szavazatszámláló bizottság mellett a helyi választási iroda egy tagja jegyzőkönyvvezetőként működik.(3)
A helyi és az országgyűlési egyéni választókerületi választási iroda vezetője az illetékes jegyző, a területi választási iroda vezetője a főjegyző.36. §
(1)
A választási iroda tagjait a választási iroda vezetője, az Országos Választási Iroda vezetőjét és tagjait a belügyminiszter határozatlan időre bízza meg.(2)
A választási iroda vezetője a felettes választási iroda vezetője előtt esküt tesz. A választási iroda tagjai és az Országos Választási Iroda vezetője megbízásukkor a megbízó előtt tesznek esküt. Az eskü szövegét az 1. számú melléklet állapítja meg.37. §
(1)
A választási iroda tagjává köztisztviselő és közalkalmazott bízható meg.(2)
A választási irodának nem lehet tagja képviselő, megyei közgyűlés elnöke, polgármester, választási bizottság tagja, a választókerületben jelöltként induló személy és annak hozzátartozója, valamint a választókerületben jelöltet állító jelölő szervezet tagja.(3)
Ha a választási iroda vezetőjével szemben kizárási ok merül fel, azt haladéktalanul köteles közölni a felettes választási iroda vezetőjével — az Országos Választási Iroda vezetője a belügyminiszterrel —, aki kinevezi az iroda új vezetőjét. A választási iroda tagja a vele szemben felmerült kizárási okról a választási iroda vezetőjét köteles haladéktalanul tájékoztatni, aki őt felmenti.38. §
(1)
A választási iroda feladata:a)
hirdetményt tesz közzé a szavazás napjáról, a választással, a jelöléssel, a szavazással kapcsolatos tudnivalókról, továbbá az érvényes jelöléshez szükséges ajánlások számáról,b)
közzéteszi a választókerület jelöltjeinek, a jelölő szervezeteknek a nevét, illetőleg a független jelölés tényét,c)
közzéteszi a választási bizottságok tagjainak és a választási iroda vezetőjének nevét, a választási szervek hivatali helyiségének címét,d)
megszervezi a választási szervek tagjainak oktatását, biztosítja a választópolgárok pártsemleges tájékoztatását,e)
működteti a választások információs rendszereit,f)
ellátja a jelöltajánlások ellenőrzésével kapcsolatos technikai feladatokat,g)
működteti a választási csalást felderítő számítógépes programot,h)
ellátja a belügyminiszter rendeletében meghatározott más feladatokat.(2)
A választási iroda feladatkörében közszolgálati kiadványt, hirdetményt adhat ki.39. §
(1)
A választási irodák szakmai tevékenységét a belügyminiszter az Országos Választási Iroda vezetője útján irányítja.(2)
Az Országos Választási Iroda vezetője a többi választási iroda vezetője részére, a területi választási iroda vezetője illetékességi területén az országgyűlési egyéni választókerületi és a helyi választási iroda vezetője részére, az országgyűlési egyéni választókerületi választási iroda vezetője illetékességi területén a helyi választási iroda vezetője részére az e törvényben meghatározott feladatainak ellátásával kapcsolatban közvetlen utasítást adhat.(3)
A polgármester, a képviselő-testület, illetőleg a közgyűlés és annak tisztségviselője a választások előkészítésével és lebonyolításával kapcsolatos feladatok végrehajtására a választási iroda vezetőjének, tagjainak nem adhat utasítást.