Választási információk vakok és gyengénlátók számára


Főoldal / Információk

A fogyatékkal élők választójogának gyakorlása

A választójog az egyik legfontosabb alkotmányos alapjog, a közvetett demokrácia alapvető intézménye, amely minden nagykorú, kizáró okok alá nem eső állampolgárt megillet. A választójog gyakorlásával az állampolgárok befolyásolják a törvényhozás, a helyi és kisebbségi önkormányzatok összetételét, népszavazás alkalmával közvetlenül döntenek a szavazásra bocsátott kérdésben, 2004-től pedig az Európai Parlament magyar képviselőinek megválasztásában is részt vesznek.

Vannak azonban olyan, fogyatékkal élő állampolgárok, akikkel szemben kötelességünk azokat a feltételeket biztosítani, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy alkotmányos alapjogukkal azonos módon élhessenek, mint egészséges társaik. Az Országos Választási Iroda a választás előkészítése és lebonyolítása során kiemelten kezeli a fogyatékkal élő személyek szükségleteit, tekintettel arra, hogy ők a bárki által igénybe vehető lehetőségekkel csak különleges megoldások alkalmazása esetén élhetnek.

A választási eljárásról szóló 1997. évi 100. törvény is tartalmaz pozitív rendelkezéseket, amelyeket minden helyi választási iroda vezetőjének figyelembe kell vennie a szavazóhelyiségek kialakítása és a szavazás feltételeinek megteremtése során.

A törvény szerint a választási iroda vezetőjének úgy kell kijelölnie a szavazóhelyiségeket, hogy azokat fogyatékkal élők is különösebb nehézség nélkül megközelíthessék, és ugyanilyen nehézségek nélkül leadhassák a szavazataikat. Ez magában foglalja:

- az épület akadálymentes megközelítését,
- elegendő mozgástér biztosítását,
- a választási bizottság által nyújtandó segítséget, illetve;
- lehetővé teszi azt, hogy a látássérült, olvasni nem tudó, vagy testi, ill. egyéb fogyatékossága által a szavazásban akadályozott személy a szavazókörben más választópolgár segítségét is igénybe vehesse szavazatának leadásakor.

Azok az állampolgárok, akik mozgásukban oly mértékben korlátozottak, hogy a szavazóhelyiségbe nem tudnak elmenni leadni a szavazatukat, a szavazás napja előtt a helyi választási iroda vezetőjénél, illetve a választás napján a szavazatszámláló bizottságnál mozgóurnát igényelhetnek. Ilyenkor a szavazatszámláló bizottság két tagja a választópolgárt a lakóhelyén, illetve tartózkodási helyén keresi fel. Az Országos Választási Bizottság álláspontja szerint a mozgóurnás szavazás a szavazóhelyiségen kívüli szavazás rendkívüli esete és kizárólag a választások időpontjában a mozgásában gátolt választópolgár szavazásának biztosítására szolgálhat.

Létfontosságú a megfelelő tájékoztatás, hiszen előfordul, hogy a fogyatékkal élők nehezebben jutnak információhoz. Ezért ki kell emelni a választással, szavazással kapcsolatos közérdekű információkhoz jutás biztosítását, a kölcsönös tájékozódás lehetőségét, mert ennek hiányában az állampolgár jogai gyakorlásában korlátozott lesz. Az internetes tájékoztató rendszer fontos részét képezi a választásról szóló lakossági tájékoztatásnak, s az EU parlamenti választásokra elkészült a választási weboldal továbbfejlesztett változata, amely a fogyatékkal élők számára is megkönnyíti a tájékozódás lehetőségét.

Az EU parlamenti választásokra készülvén az Országos Választási Iroda fokozott gondoskodással fordul a vakok és gyengénlátók felé, amely többek között a választási web szolgáltatások bővítésében is megnyilvánul. Bevezetésre került egyfelől a választási weboldal hangos verziója, melyben előadóművészek a szövegértelmezést segítve olvassák fel a legfontosabb információkat, másfelől az EU elvárásainak megfelelően az OVI elkészíti a weboldal akadálymentesített verzióját is. Természetesen, a választás befejeztével ez a fejlesztési folyamat nem szakad meg, fokozatosan kialakításra kerülnek majd a korábbi választások internetes oldalainak akadálymentes változatai.


Vissza a főoldalra