Választási információk vakok és gyengénlátók számára


Főoldal / Információk / Választási füzetek témacsoportos megjelöléssel, összefoglalók

3. A szavazatszámláló bizottságok létrejötte, jogállásuk és működésük

3.1 A szavazatszámláló bizottság tagjai

A szavazatszámláló bizottság legalább 5 tagból áll.

Választott tagok: A bizottság 3 tagját és szükséges számban a póttagokat a települési önkormányzat képviselőtestülete választotta meg a 2002. évi országgyűlési képviselőválasztás előtt. Az egy szavazókörrel rendelkező településen a szavazatszámláló bizottság feladatait ellátó helyi választási bizottság 5 tagját és szükséges számú póttagot a 2002. évi önkormányzati választás előtt választotta meg a települési önkormányzat képviselőtestülete.

A szavazatszámláló bizottságnak nem lehet választott tagja a köztársasági elnök, állami vezető (a Kormány tagja és az államtitkárok jogállásáról és felelősségéről szóló törvény hatálya alá tartozó személy), közigazgatási hivatal vezetője, képviselő (országgyűlési képviselő, települési önkormányzat képviselőtestületének tagja, megyei közgyűlés tagja, a fővárosi közgyűlés tagja, helyi kisebbségi önkormányzat tagja), megyei közgyűlés elnöke, polgármester, jegyző, főjegyző, választási iroda tagja, a szavazatszámláló bizottság illetékességi területén működő közigazgatási szerv köztisztviselője, valamint a választáson induló jelölt.

Továbbá nem lehet választott szavazatszámláló bizottsági tag a választáson listát állító jelölő szervezet tagja, valamint a választáson induló jelölt hozzátartozója sem. Hozzátartozónak minősül az egyeneságbeli rokon és ennek házastársa, az örökbefogadó és a nevelőszülő, az örökbefogadott és a nevelt gyermek, a testvér, a házastárs, az élettárs, a házastárs egyeneságbeli rokona, testvére, valamint a testvér házastársa.

A szavazatszámláló bizottság választott tagjainak a megbízatása a következő általános országgyűlési választásokra létrehozott szavazatszámláló bizottság alakuló üléséig tart, míg az egy szavazókörrel rendelkező településen a szavazatszámláló bizottság feladatait ellátó helyi választási bizottság választott tagjai a következő általános önkormányzati választásokra létrehozott helyi választási bizottság alakuló üléséig folytathatják munkájukat.

A választott tagok megbízatása megszűnik, ha annak törvényes feltételei megszűntek, ha a választási bizottság megállapítottak tagjának összeférhetetlenségét, ha a megbízatásról lemondanak, illetőleg, ha a megbízatásukat visszavonják.

Delegált tagok: A szavazatszámláló bizottságba a listát állító jelölő szervezetek egy-egy megbízottat küldhetnek 2004. május 28-án 16:00 óráig.

A delegált tagokra ugyanazon összeférhetetlenségi szabályok vonatkoznak, mint a választott tagokra azzal a kivétellel, hogy a listát állító jelölő szervezet tagja, valamint a választáson induló jelölt hozzátartozója a szavazatszámláló bizottságba delegálható.

A delegált tagok megbízatása a választott tagoknál említett eseteken túl a választás végleges eredményének közzétételével is megszűnik.

A szavazatszámláló bizottságok határozatai ellen kifogást lehet benyújtani, melyről az illetékes területi választási bizottság dönt. Ezért az olyan szavazatszámláló és területi választási bizottságoknak, amelyek a jogorvoslati eljárásban egymással döntési, döntést felülbíráló kapcsolatba kerülnek, nem lehetnek tagjai az egymással hozzátartozói kapcsolatban álló személyek.

A szavazatszámláló bizottság tagjával szemben bejelentett összeférhetetlenségről maga a szavazatszámláló bizottság határoz. A tag megbízatása megszűnik az összeférhetetlenség megállapításával.

A szavazatszámláló bizottság munkájában csak olyan tag vehet részt, aki a település polgármestere előtt esküt tett.

A választott és a delegált tagok jogaik és kötelességeik tekintetében egyenlők, azonban a megbízott tagok részére az állami költségvetésből nem jár tiszteletdíj.

3.2 A szavazatszámláló bizottság működése

A szavazatszámláló bizottság működésének tartama alatt hatóságnak, tagjai pedig hivatalos személynek minősülnek.

A szavazatszámláló bizottság testületként működik, döntéséhez a tagok többségének jelenléte és a jelenlévő tagok többségének azonos tartalmú szavazata szükséges. A bizottság választott és delegált tagjait egy-egy szavazat illeti meg, több párt közös megbízottja is egy szavazattal rendelkezik. Szavazni csak igennel vagy nemmel lehet. A szavazatszámláló bizottság döntését indokolással ellátott határozatba kell foglalni. A kisebbségi véleményt is - indokaival együtt - jegyzőkönyvben kell rögzíteni.

A szavazatszámláló bizottságot az elnök képviseli. Az elnök akadályoztatása esetén az elnöki feladatokat az elnökhelyettes látja el.

A szavazatszámláló bizottság a szavazás napján a szavazóhelyiség megnyitásától a választási iratoknak a választási irodához történő beszállításáig és ellenőrzéséig folyamatosan működik, azaz a határozatképességhez szükséges számú tagoknak folyamatosan együtt kell lenni.

A szavazatszámláló bizottság illetékességi területe az adott szavazókör területe. Ezen a területen végzi tevékenységét, gondoskodik a szavazás törvényes lebonyolításáról. A bizottság csak az illetékességi területén lakó választójoggal rendelkező személyeknek biztosíthatja a szavazás lehetőségét, kivéve az igazolással szavazókat. Mozgóurnát is csak a szavazókör területén belül biztosíthat az ezt igénylő választópolgárok számára.

3.3 A jegyzőkönyvvezető feladatai

Minden szavazatszámláló bizottság mellett a helyi választási iroda egy tagja jegyzőkönyvvezetőként dolgozik. A jegyzőkönyvvezetőnek részben önálló feladatai vannak (pl. napközbeni jelentés, rendkívüli esemény jelentése, adatlap kitöltése és továbbítása) részben pedig a szavazatszámláló bizottság munkáját segíti. A jegyzőkönyvvezető nem tagja a szavazatszámláló bizottságnak, így szavazati joggal nem rendelkezik.

A jegyzőkönyvvezető:

  • vezeti a szavazás napján a névjegyzéket,
  • vezeti a napközbeni jelentéshez szükséges számlálólapot és az előírt időpontban adatot szolgáltat a helyi választási irodának,
  • vezeti az igazolással szavazók jegyzékét,
  • előkészíti a szavazatszámláló bizottság döntéseit, intézkedéseit,
  • kitölti és továbbítja az adatlapot,
  • közreműködik a szavazóköri jegyzőkönyv kiállításában.

A jegyzőkönyvvezető teendőit a Tájékoztató később részletezi.


Vissza a főoldalra