Választási információk vakok és gyengénlátók számára Főoldal / Információk / Választási füzetek témacsoportos megjelöléssel, összefoglalók 2. Tájékoztató Az Európai Parlamenti Képviselők Választásáról 2.1 Az európai parlamenti választásra vonatkozó jogszabályok Az 1949. évi XX. törvény - az Alkotmány - tartalmazza a választójogra, mint politikai alapjogra vonatkozó alapvető jogokat, valamint a választásokra vonatkozó alapelveket. A 2003. évi CXIII. törvény (EP tv.) rögzíti az Európai Parlament tagjainak választására vonatkozó szabályokat. Az 1997. évi C. törvény (Ve.) tartalmazza választási eljárás szabályait. A 6/2004. (II. 24.) BM rendelet szabályozza a választási irodák feladatait és a szavazatösszesítés rendjét. A 8/2004. (III.18.) BM rendeletből ismerhetők meg a választás határnapjai és határidői. A 10/2004. (IV.7.) BM rendelet szabályozza az Európai Parlament tagjai 2004. évi választásán a választási költségek normatíváit, tételeit, elszámolási és belső ellenőrzési rendjét. 2.2 Az európai parlamenti képviselők választásának rendszere Az Európai Parlament tagjait az Unió polgárai 5 évenként, közvetlen választásokon választják. A 2004. júliusától 732 tagot számláló Európai Parlamentbe Magyarország 24 képviselőt küld. A választáson Magyarország egy választókerületet alkot, a választópolgárok zárt listákra szavazhatnak. Listát a politikai pártok állíthatnak. A listaállításhoz legalább 20 000 választópolgár aláírásával hitelesített ajánlásra van szüksége egy pártnak. A választópolgár szabadon dönt arról, hogy kíván-e ajánlási jogával élni, és csak egy listát ajánlhat. Csak azok a pártok szerezhetnek mandátumot, amelyek több szavazatot kaptak, mint az összes listára leadott összes érvényes szavazat 5%-a. 2.3 Ki vehet részt a választáson? A választáson szavazhat
Az Alkotmány rendelkezése értelmében a Magyar Köztársaság területén lakóhellyel rendelkező minden nagykorú magyar állampolgárt és az Európai Unió más tagállamának a Magyar Köztársaság területén lakóhellyel rendelkező nagykorú állampolgárát megillet az a jog, hogy az európai parlamenti választáson választható és választó legyen. Nincs választójoga, ezért nem szavazhat az, aki:
2.4 A választáson működő választási szervek A választási szervek két nagy csoportja a választási bizottságok és a választási irodák. 2.4.1 A választási bizottságok A választópolgárok független, kizárólag a törvénynek alárendelt szervei, melyek fő feladata a választás pártatlanságának, tisztaságának, törvényességének biztosítása és szükség esetén a választás törvényes rendjének helyreállítása. Az európai parlamenti választáson az alábbi választási bizottságok működnek:
2.4.2 A választási irodák A választási irodák feladata a választás előkészítése, szervezése, lebonyolítása; a választópolgárok pártsemleges tájékoztatása; választási adatkezelés és adatszolgáltatás; a választás technikai feltételeinek biztosítása; a törvényes feltételek meglétének és a szakmai szabályok betartásának ellenőrzése. Az európai parlamenti választáson az alábbi választási irodák működnek:
2.5 Az eredmény megállapítása A szavazatszámláló bizottság mellett működő jegyzőkönyvvezető a szavazókörben leadott szavazatok első összeszámlálásának eredményéről adatlapot állít ki, amelynek adattartalmát soron kívül a helyi választási irodán keresztül számítógépes feldolgozásra továbbítja. Az adatlapok alapján az Országos Választási Iroda tájékoztató adatokat tesz közzé azt követően, hogy a szavazás az Európai Unió valamennyi tagállamában befejeződött. A választás szavazóköri eredményéről a szavazatszámláló bizottság jegyzőkönyvet vesz fel. A jegyzőkönyvet eljuttatja a helyi választási iroda vezetőjéhez, aki azt a területi választási iroda vezetője által szabályozott módon továbbítja az eredmény megállapítására jogosult Országos Választási Bizottsághoz. A külképviseleti szavazás eredményéről készült jegyzőkönyvet a külképviseleten működő szavazatszámláló bizottság elnöke az Országos Választási Bizottsághoz szállítja. A szavazóköri jegyzőkönyvek adatait összesítve az Országos Választási Bizottság állapítja meg a választás eredményét.
|