Választási információk vakok és gyengénlátók számára


Főoldal / Információk / Választási füzetek témacsoportos megjelöléssel, összefoglalók

5. A választási eljárás nyilvánossága

A választási bizottságok működése és tevékenysége, valamint a választási bizottságok rendelkezésére álló adatok - törvényben megállapított kivétellel - nyilvánosak. A sajtó képviselői jelen lehetnek a választási bizottságok munkájánál, tevékenységüket azonban nem zavarhatják. A választási eljárás nyilvánossága nem sértheti a szavazás titkosságát és a személyhez, valamint a személyes adatok védelméhez fűződő jogokat.

A választási irodák gondoskodnak arról, hogy a választópolgárok a választási tudnivalókról, a szavazás módjáról általános tájékoztatást és kérdéseikre felvilágosítást kapjanak.

5.1. A közvélemény-kutatási adatok nyilvánosságra hozatala

A közvélemény-kutatási adatok a választási eljárás legnagyobb részében korlátozás nélkül nyilvánosságra hozhatók, azonban a szavazást megelőző nyolcadik naptól a szavazás befejezéséig a választásokkal kapcsolatos közvélemény-kutatás eredményét nem szabad nyilvánosságra hozni.

A szavazás napján a közvélemény-kutatás során az alábbi szabályokat kell szem előtt tartani:

  1. a közvélemény-kutatás csak névtelen lehet, és az önkéntességen alapulhat,
  2. a közvélemény-kutatók abba az épületbe, amelyben a szavazóhelyiség van, nem léphetnek be, a választópolgárokat semmilyen módon nem zaklathatják, csak a szavazóhelyiségből kilépőket kérdezhetik meg.

5.2. A választási eredmény nyilvánosságra hozatala

A szavazás napján a választás befejezése előtt a választási irodák csak a szavazók számáról és arányáról adhatnak tájékoztatást. Választási eredményt csak azt követően lehet közzétenni, hogy a szavazás az Európai Unió valamennyi tagállamában befejeződött.

A választás eredményét a szavazatszámláló bizottságok és a külképviseleteken működő szavazatszámláló bizottságok jegyzőkönyvei alapján az Országos Választási Bizottság állapítja meg. A választás eredményét az Országos Választási Bizottság a sajtó útján hozza nyilvánosságra.

A választás nem hiteles eredményét tartalmazó tájékoztató adatokat az Országos Választási Iroda azt követően teszi közzé, hogy a szavazást az Európai Unió valamennyi tagállamában befejezték.

A jogorvoslati eljárások lezárulta utáni, országosan összesített, végleges választási eredményt az Országos Választási Bizottság a Magyar Közlönyben közzéteszi.

A jegyzőkönyvek egy példánya az illetékes választási irodában, a külképviseleti szavazás eredményéről kiállított jegyzőkönyv egy példánya pedig a külképviseleten - a szavazás magyarországi lezárását követően - három napig megtekinthető.


Vissza a főoldalra