Választási információk vakok és gyengénlátók számára


Főoldal / Információk / Választási füzetek témacsoportos megjelöléssel, összefoglalók

4. A szavazás napján lakóhelyüktől távollévők szavazása

4.1. Igazolással szavazás

Az a választópolgár, aki a szavazás napján lakcímétől távol van, a lakcíme szerint illetékes helyi választási iroda vezetője által kiadott igazolás birtokában azon a településen szavazhat, ahol tartózkodik. Igazolást személyesen vagy meghatalmazott útján lehet kérni a lakcím szerint illetékes helyi választási iroda vezetőjétől. Az igazolás kiadásához az igazolást kérő a nevét, személyi azonosítóját, lakcímét, annak a településnek a nevét köteles közölni, ahol a szavazás napján tartózkodik.

Az igazolás ajánlott levélben is kérhető, feltéve, hogy az az illetékes helyi választási irodához legkésőbb a szavazást megelőző 5. napon megérkezik. A levélben meg kell jelölni a települést, ahol a választópolgár szavazni kíván. Faxon igazolást kérni nem lehet. A levélben kért igazolást a választópolgár számára az általa megjelölt címre tértivevénnyel küldi meg a helyi választási iroda vezetője. Faxon igazolás nem küldhető a választópolgár számára.

Igazolást legkésőbb 2004. június 11-én 16 óráig lehet kiadni.

Az igazolás kiadásakor a lakcím szerint illetékes helyi választási iroda vezetője a választópolgárt egyidejűleg törli a névjegyzékből. Az igazolásban és a névjegyzéken feltüntetésre kerül az a település, ahol a választópolgár szavazni kíván.

Az igazolás eredeti példánya (fax, fénymásolat nem elfogadható), valamint a személyazonosság és lakcím igazolására alkalmas igazolvány alapján a tartózkodási hely szerint illetékes helyi választási iroda vezetője vagy - a szavazás napján - a szavazatszámláló bizottság a választópolgárt az igazolással szavazók jegyzékébe veszi, és az igazolást a szavazópolgártól bevonja.

4.2. Külképviseleti szavazás

Az Európai Parlamenti tagjainak választásán a választópolgárok a Magyar Köztársaság nagykövetségein adhatják le szavazatukat, amennyiben előzetesen kérik felvételüket a külképviseleti névjegyzékbe.

A külképviseleti névjegyzékbe való felvételét a lakóhelye szerinti névjegyzékben szereplő választópolgár személyesen vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt meghatalmazással rendelkező meghatalmazott útján kérheti a lakcíme szerint illetékes helyi választási iroda vezetőjétől 2004. május 14-ig.

Annak érdekében, hogy szavazati jogukkal élhessenek, a külképviseleti szavazatszámláló bizottság tagjai 2004. május 21-ig kérhetik a lakóhelyük szerinti helyi választási iroda vezetőjétől a külképviseleti névjegyzékbe való felvételüket.

A külképviseleti névjegyzékbe való felvétel ajánlott levélben is kérhető úgy, hogy az legkésőbb 2004. május 14-ig megérkezzen a helyi választási irodába.

A külképviseleti névjegyzékbe való felvételre irányuló kérelemnek tartalmaznia kell a kérelmező:

- családi és utónevét,

- személyi azonosítóját,

- születési helyét és idejét,

- anyja nevét,

- magyarországi lakóhelyét,

- a személyi azonosítót és a lakcímet igazoló hatósági igazolványának okmányazonosítóját, továbbá annak az országnak vagy településnek a megjelölését, ahol a kérelmező a választójogát gyakorolni kívánja,

- a választópolgárnak meg kell jelölnie külföldi értesítési címét is, ha a helyi választási iroda vezetőjének döntéséről szóló értesítés kézbesítését nem a magyarországi lakcímére kéri.

A kérelem alapján a helyi választási iroda vezetője a választópolgárt haladéktalanul felveszi a külképviseleti névjegyzékbe, egyidejűleg törli a lakóhelye szerinti névjegyzékből.

A helyi választási iroda vezetője haladéktalanul értesíti a kérelmezőt a külképviseleti névjegyzékbe vételéről értesítő megküldésével, a kérelem elutasításáról pedig határozattal.

A külképviseleti névjegyzék sajátos vonása, hogy azt a külképviseleten működő szavazatszámláló bizottság és a külképviseleti választási iroda nem módosíthatja. Ennek következtében nem biztosíthatnak szavazási lehetőséget a külképviseleten működő választási szervek annak a választópolgárnak, aki a külképviseleti névjegyzéken nem szerepel!

A külképviseleti névjegyzéket az elutazás előtti napon át kell adni a külképviseleten működő szavazatszámláló bizottság elnökének, aki személyesen juttatja el azt a külképviseletre.

A külképviseleten a magyarországi szavazás napján, helyi idő szerint 6 és 19 óra között lehet szavazni. Azokon a külképviseleteken, ahol az időeltolódás a közép-európai időhöz képest -1 óra (greenwichi időzóna), a helyi idő szerinti 6 óra és a közép-európai idő szerinti 19 óra között lehet szavazni. Az amerikai kontinensen létesített külképviseleteken a magyarországi szavazást megelőző napon, helyi idő szerint 6 és 19 óra között lehet szavazni.

Szavazni a külképviseleteken is csak kizárólag személyesen lehet. A külképviseleten működő szavazatszámláló bizottság - az útlevél vagy a személyazonosság megállapítására alkalmas, magyar hatóság által kiállított igazolvány alapján - megállapítja a szavazni kívánó polgár személyazonosságát és azt, hogy szerepel-e a külképviseleti névjegyzékben. A bizottság visszautasítja azt a személyt, aki személyazonosságát a fenti módon nem tudja igazolni, vagy nem szerepel a külképviseleti névjegyzéken.


Vissza a főoldalra