Választási információk vakok és gyengénlátók számára


Főoldal / Információk / Választási füzetek témacsoportos megjelöléssel, összefoglalók

13. A jegyzőkönyvvezetők feladatai

Minden szavazatszámláló bizottság mellett a helyi választási iroda egy tagja jegyzőkönyvvezetőként dolgozik. A jegyzőkönyvvezetőnek részben önálló feladatai vannak, részben pedig a szavazatszámláló bizottság munkáját segíti. A jegyzőkönyvvezető nem tagja a szavazatszámláló bizottságnak, így szavazati joggal nem rendelkezik.

A jegyzőkönyvvezető a helyi választási iroda tagja.

A jegyzőkönyvvezető díja a szavazás napjára 10 000 Ft.

 

13.1. A jegyzőkönyvvezető feladatai

a)     közreműködik a szavazóhelyiség szabályszerű berendezésében (pl.: szavazófülkék rendeltetésszerű elhelyezése, urnák szabályszerű lezárása stb.);

b)    vezeti a szavazás napján a névjegyzéket;

c)     vezeti a szavazás napján a visszautasítottak jegyzékét;

d)    vezeti a szavazás napján a mozgóurnát kérők jegyzékét;

e)     vezeti a szavazás napján az igazolás alapján a névjegyzékbe felvett választópolgárok „F” jelű jegyzékét;

f)      vezeti a napközbeni jelentéshez szükséges számlálólapot, és az előírt időpontban adatot szolgáltat a helyi választási irodának a napközbeni tájékoztató rendszerhez;

g)     előkészíti a szavazatszámláló bizottság döntéseit, intézkedéseit;

h)     a szavazás közben történt rendkívüli eseményről kiállított jegyzőkönyvet továbbítja a HVI vezetőjéhez;

i)       kitölti és továbbítja az adatlapot a HVI-nek;

j)       közreműködik a szavazóköri jegyzőkönyv kiállításában;

k)     közreműködik a jegyzőkönyveknek és az egyéb választási iratoknak a HVI székhelyére történő szállításában.

13.2. A szavazás előkészítése

A szavazás napján a szavazóhelyiség kinyitása előtt a jegyzőkönyvvezető részt vesz a szavazás előkészítésében. A szavazatszámláló bizottság legkésőbb 5:30 óráig elfoglalja helyét a szavazóhelyiségben. A bizottság a szavazáshoz előkészíti és számba veszi a szavazólapokat, a nyomtatványokat valamint az urnákat, és ellenőrzi, hogy a szavazás egyéb feltételei (például: szavazófülke, golyóstollak) a törvényi előírásnak megfelelően rendelkezésre állnak-e. A jegyzőkönyvvezető mindebben segítséget nyújt a szavazatszámláló bizottságnak, és közreműködik a szavazóhelyiség szabályszerű berendezésében (pl.: szavazófülkék rendeltetésszerű elhelyezése, urnák szabályszerű lezárása stb.)

13.3. A szavazás megkezdése

A szavazatszámláló bizottság 6:00 órakor kinyitja a szavazóhelyiséget. A szavazóköri jegyzőkönyvben a szavazás megkezdésének időpontjaként a szavazóhelyiség kinyitásának időpontját, azaz 6:00 órát kell rögzíteni.

A bizottság az elsőként szavazó választópolgár - aki nem lehet a szavazatszámláló bizottság tagja - jelenlétében megvizsgálja, hogy az urnák üresek-e, majd az urnákat lezárja és lepecsételi. Ellenőrzi, hogy az urnából a pecsét feltörése nélkül ki lehet-e venni szavazólapot. Ezt követően urnánként ki kell tölteni, és bennük el kell helyezni egy-egy Ellenőrző lapot (6-8. számú nyomtatványminta), amely tartalmazza az elhelyezés időpontját, az elsőként szavazó választópolgárnak és a szavazatszámláló bizottság tagjainak az aláírását. Valamennyi urna, így a mozgóurna hitelesítését is az elsőként szavazó választópolgár jelenlétében és közreműködésével kell elvégezni. A vizsgálat megtörténtét a szavazóköri jegyzőkönyvben fel kell tüntetni.

13.4. A névjegyzékbe való pótlólagos felvétel esetei,

13.4.1. Az igazolással szavazók

A névjegyzéket a szavazás napján a jegyzőkönyvvezető vezeti tovább.

Előfordulhat, hogy olyan választópolgár kíván szavazni, aki az adott szavazókör névjegyzékében nem szerepel. Amennyiben a választópolgár a személyazonosság és a lakcím megállapítására alkalmas igazolványokkal igazolja, hogy lakcíme a szavazókör területén van, akkor őt a jegyzőkönyvvezető a szavazatszámláló bizottság döntése alapján a névjegyzékbe pótlólag felveszi.

Amennyiben a Magyarországon élő választópolgárnak lakóhelye nincs, csak tartózkodási hellyel rendelkezik, úgy a névjegyzékbe ennek alapján felvehető.

Azon személyek, akiknek lakcíme csak az adott település megnevezését tartalmazza (pl. hajléktalanok), kizárólag a számukra kijelölt szavazókörben szavazhatnak. Őket a kijelölt szavazókörben működő szavazatszámláló bizottság döntése alapján a jegyzőkönyvvezető a névjegyzékre felveszi, ha igazolják személyazonosságukat és azt, hogy lakóhelyük a település.

A névjegyzékbe való felvétel előtt minden esetben ellenőrizni kell, hogy a kérelmező nem szerepel-e a választójoggal nem rendelkező nagykorú állampolgárok jegyzékében, illetve nem törölték-e - a külképviseleti névjegyzékbe való felvétel, vagy igazolás kiadása miatt - a névjegyzékből.

Azok az igazolással rendelkező választópolgárok, akik a szavazást megelőzően nem jelezték szavazási szándékukat az adott településen a helyi választási iroda vezetőjénél, a szavazás napján a település bármely szavazókörébe mehetnek szavazni, és ott az igazolás átadását és a személyazonosság megállapítására alkalmas igazolvány bemutatását követően szavazhatnak. Az igazolással szavazót a jegyzőkönyvvezető következő sorszámon felveszi a névjegyzékbe. Az igazolással szavazókról a szavazókörben külön jegyzéket - „F” jelű jegyzék - kell vezetni! (1-10. számú nyomtatványminta)

Adódhat olyan helyzet, hogy a választópolgár a lakóhelyétől távol történő szavazás érdekében kért és kapott igazolást, de valamilyen okból mégsem utazott el és a lakóhelyén kíván szavazni. Ilyen esetben a lakóhelye szerinti szavazatszámláló bizottság az igazolást tőle elveszi és a jegyzőkönyvvezető ismételten felveszi őt - következő sorszámon - a választók névjegyzékébe. Egyidejűleg a választópolgárt az „F” jelű jegyzékbe is fel kell venni.

A szavazás befejezését követően a jegyzőkönyvvezető a névjegyzéket az utolsó sorszám után következő sor áthúzásával lezárja.

13.4.2. A visszautasítottak jegyzéke

Nem szavazhat az a polgár, aki

nem rendelkezik választójoggal és ezért nem szerepel a szavazásra jogosultak névjegyzékén. A választójoggal nem rendelkező nagykorú állampolgárok névjegyzéke nem nyilvános, abba csak az érintett személy, a bíróság, a szavazatszámláló bizottság, (vagy más választási bizottság) és a választási iroda tagjai tekinthetnek be;

nem a lakóhelyén kíván szavazni (ahol a választók nyilvántartásába felvették) és érvényes igazolással nem rendelkezik;

személyazonosságát és lakcímét a megfelelő okmányokkal kétséget kizáróan nem tudja igazolni;

a külképviseleti névjegyzéken szerepel.

Az állampolgárt a jegyzőkönyvvezetőnek minden esetben fel kell vennie a visszautasítottak jegyzékébe (6-7. számú nyomtatványminta).

13.5. A rontott szavazólapok számának vezetése

Kitöltés után a választópolgár a szavazólapot borítékba teszi és az urnába helyezi. Ha az urnába helyezés előtt a választópolgár jelzi, hogy a szavazólapon hibát ejtett, annak kitöltését elrontotta, kérésére a bizottság elnöke a rontott szavazólap helyett újat ad. A cserére egy esetben, csak az urnába helyezés előtt van mód. Az elrontott szavazólapot be kell vonni és a rontott szavazólapok számát a jegyzőkönyvben rögzíteni kell.

A mozgásában gátolt személyt - kérésére - lakásán, tartózkodási helyén az illetékes szavazatszámláló bizottság két tagja a mozgóurnával felkeresi. A jegyzőkönyvvezető a mozgóurnát kérőkről nyilvántartást vezet (6-6. számú nyomtatványminta).

13.6. A számlálólap vezetése és a napközbeni jelentések elküldése

A jegyzőkönyvvezető vezeti a napközbeni jelentéshez szükséges számlálólapot és az előírt időpontban adatot szolgáltat a helyi választási irodának a napközbeni tájékoztató rendszerhez. A jegyzőkönyvvezetőnek az alábbi időintervallumokban kell adatot szolgáltatnia a HVI felé.

6.45-7.00, 8.45-9.00, 10.45-11.00, 12.45-13.00, 14.45-15.00, 16.45-17.00, 18.15-18.30

Fontos, hogy a jegyzőkönyvvezető az adatszolgáltatáshoz szükséges adatok gyűjtését és azok határidőre történő továbbításának feltételeit biztosítsa. A szavazókörben megjelent, szavazólapot átvevő választók számának megállapításához "Számlálólap" (3-1. sz. nyomtatványminta) áll rendelkezésre. A szavazók számáról és a jelentés időpontjáig nyilvántartásba vett választópolgárok számáról a számlálólapon kell jelentést adni a HVI vezetője részére. A megjelenés adatait a jegyzőkönyvvezető állapítja meg.

A "Számlálólap"-ot az utolsó jelentés után is vezetni kell. A szavazás befejeztével a számlálólapon megjelölt szavazószámnak meg kell egyeznie a szavazóként megjelentek számával.

13.7. Teendők rendkívüli esemény esetén

A szavazatszámláló bizottság elnöke felelős a szavazás napján a szavazóhelyiségben és környékén a rend fenntartásáért. Ennek érdekében hozott intézkedése mindenkire kötelező.

Rendkívüli eseménynek kell tekinteni minden olyan történést, amely a szavazás rendjének megzavarására irányul, gátolja a szavazás zökkenőmentes lebonyolítását, illetve amely nem tartozik a szavazás normális menetéhez. A teljesség igénye nélkül ilyenek lehetnek:

rosszullét miatt mentőt kell hívni egy választópolgárhoz, esetleg a bizottság valamely tagjához,

tűz üt ki, áramszünet következik be a szavazóhelyiségben,

 tettlegesen bántalmazzák vagy megfenyegetik a szavazatszámláló bizottság tagját,

választópolgárok összeverekednek a szavazóhelyiségben,

kábítószeres vagy ittas személy akadályozza a választópolgárokat a szavazásban,

kábítószeres vagy ittas személy inzultálja a szavazatszámláló bizottság tagjait,

bombariadó,

 haláleset történik a szavazóhelyiségben,

rendbontó személyek a szavazóhelyiség bútorzatát megrongálják, felborítják a szavazófülkét stb.

A rendkívüli események súlyuk szerint két csoportba sorolhatók: az egyik körbe azok tartoznak, amelyek a szavazatszámláló bizottság elnökének döntése nyomán gyorsan megszüntethetők, elháríthatók, így a szavazás folytatását nem veszélyeztetik (pl.: a rendbontó kivezettetése a szavazóhelyiségből).

Vannak azonban olyan rendkívüli, elháríthatatlan események, amelyek miatt a szavazás lehetetlenné válik. Ilyenek többek között:

 ha szavazatszámláló bizottság tagjainak száma három alá csökken;

ha haláleset történik;

 ha bombariadó van.

Ilyen esetekben a szavazást a szavazatszámláló bizottság elnöke felfüggeszti. Az urnákat és az iratokat zárolni, és a felfüggesztés tényéről a helyi választási iroda vezetőjét haladéktalanul tájékoztatni kell. Bombariadó esetén a fentieken kívül további intézkedési kötelezettség a szavazóhelyiség kiüríttetése és a rendőrség értesítése.

A rendkívüli események tényének rögzítésére külön jegyzőkönyv (3-4. számú nyomtatványminta) áll rendelkezésre. A rendkívüli eseményről készült jegyzőkönyvet a jegyzőkönyvvezető köteles továbbítani a helyi választási iroda vezetőjének.

13.8. Az adatlap továbbítása

A jegyzőkönyvvezető a szavazókörben leadott szavazatok első összeszámlálásának eredményéről adatlapot állít ki, amelynek adattartalmát soron kívül a HVI-n keresztül számítógépes feldolgozásra továbbítja (4-1. számú nyomtatványminta).

A HVI vezetője a szavazás napját megelőzően kitölti az adatlap “szavazóköri azonosító” rovatát. Az adatlapok további adatait a jegyzőkönyvvezető tölti ki.

Legfontosabb tudnivalók:

a)   minden rovat legyen kitöltve (ha nincs adat, akkor azt áthúzással kell jelölni),

b)  a beírt adatok a rovatok közötti számszaki összefüggéseknek feleljenek meg,

c)  az adatlap csak tollal tölthető ki,

d)  a jegyzőkönyvvezető aláírása szerepeljen az adatlapon.

A szavazás befejezését követően meg kell állapítani a szavazás napján a névjegyzékbe felvett és a névjegyzékből törölt választópolgárok számát, valamint a választás befejezésekor a névjegyzéken szereplők számát. A jegyzőkönyvvezető ezeket az adatokat, valamint a megye/főváros, település/kerület nevét és az előző nap 16 óráig a névjegyzékbe felvett választópolgárok számát az adatlap és egy jegyzőkönyvpéldány fejrovatába beírja. E munkafázis előkészítése a szavazókör bezárását közvetlenül megelőzően is megkezdődhet.

Az urnabontás, majd az első szavazatszámlálás után a jegyzőkönyvvezető a szavazóköri előzetes választási eredményt rögzítő adatlapot kitölti.

Az adatlapnak a választók nyilvántartására vonatkozó fejrovatát a névjegyzék és a visszautasítottak jegyzéke alapján kell kitölteni, majd ellenőrizni kell a rovatok közötti számszaki összefüggést.

A D rovatba beírt szám egyenlő az A és B rovatokba beírt számok összegének a C rovatba beírt számmal csökkentett értékével. (A+B-C)

Az E rovatba kerül a visszautasított választópolgárok száma, mely a 6-7. számú nyomtatványminta szerinti jegyzéken szereplő személyek számával azonos.

Az F rovatba kerül a szavazóként megjelentek száma. Ez nem más, mint azon választópolgárok száma, akik sajátkezű aláírásukkal ellátták a névjegyzéket illetőleg helyettük a szavazatszámláló bizottság két tagja aláírta azt.

Ezt követően kell kitölteni a H rovatot, ami a G és az F rovatokba írt számok különbsége: H=G-F. Amennyiben ennek értéke nulla vagy negatív, úgy a bizottságnak ezzel nincs további feladata.

Előfordulhat az az eset is, amikor az urnában több szavazólapot találnak, mint ahány polgár szavazott (H értéke pozitív).

Ebben az esetben a többlet erejéig a következő módosításokat kell elvégezni:

Az egyes listákra leadott érvényes szavazatok számából minden listára vonatkozóan egyaránt le kell vonni a többlettel egyező számú szavazatot, de az egyes listákra leadott szavazatok száma a levonás következtében nem csökkenhet 0 alá.

Az érvényes szavazatok számát (J rovat) csökkenteni kell a levont szavazatok számával, míg az érvénytelen szavazatok számát (I rovat) ugyanennyivel meg kell növelni.

A fentiek végrehajtásáról az eset leírásával, a számok pontos feltüntetésével jegyzőkönyvet kell felvenni és azt a szavazóköri jegyzőkönyvhöz kell mellékelni.

Az adatlapokat - a számszaki összefüggést vizsgálva - kitöltés után ellenőrizni kell:

G rovatba beírt szám egyenlő I, J és K rovatokba beírt számok összegével (G=I+J+K).

Az adatlapot a jegyzőkönyvvezető tölti ki és írja alá, majd a helyi választási iroda vezetője által meghatározott módon haladéktalanul továbbítja a polgármesteri hivatalba. Az adatlapok továbbítása fa*on, illetőleg telefonon történhet.

Az adatlap adatainak jelentése során a telefonon történt adatközlések esetében az adatvédelem biztosítása érdekében mind a szavazatszámláló bizottság mellett működő jegyzőkönyvvezetők, mind a választási iroda tagjai az alábbiak szerint kötelesek eljárni:

Adatközlés a hívó és a hívott fél közötti azonosítási utasítás betartásával történik. Az azonosítás annak megállapítására szolgál, hogy ellenőrizhető legyen a szavazókörből, a választási irodából: ki vagy kik adhatnak, ki vagy kik fogadhatnak adatot. A hívó és a hívott fél azonosítása során be kell mondani a jegyző által előre megadott jelszót. Ezeknek egyezőségét ellenőrizni kell. Az adatlap teljes adattartalmának bemondása, illetve leírása után az adatokat a hívott félnek a hívó részére vissza kell olvasni és szükség esetén azokat pontosítani kell.

Az adatlap kitöltése és továbbítása megelőzi a jegyzőkönyv kitöltését és továbbítását.

A HVI fogadja a beérkező adatlapokat. Ellenőrzi azok kitöltését, számszaki összefüggéseit. Amennyiben adathiány vagy összefüggés-hiba van az adatlapon, azt a jegyzőkönyvvezetővel egyeztetve javítja.

A HVI vezetője a jegyzőkönyvvezető jelzése alapján rendkívüli esetben elrendelheti a beérkezett és feldolgozott adatlap visszavonását. Kötelező visszavonni az adatlapot, ha annak adattartalma az előzetes eredményt befolyásolható eltérést mutat az időközben kialakult állapottól.

Hibás adatlap nem kerül a rendszerben feldolgozásra, ezért azok javítására az OEVI vezetője azonnal intézkedik. A javítást a HVI vezetőjével és az adatlapot kiállító jegyzőkönyvvezetővel egyetértésben végzi.

13.9. A jegyzőkönyvek kiállítása

A szavazás szavazóköri eredményének megállapítása a jegyzőkönyvek kiállításával fejeződik be, az adatlap kitöltésénél leírtak értelemszerű alkalmazásával. A jegyzőkönyv mintáját a 5-1. nyomtatványminta tartalmazza.

A jegyzőkönyvet csak tollal lehet kitölteni!

A jegyzőkönyvet a jegyzőkönyvvezető a szavazatszámláló bizottság döntései alapján tölti ki. A jegyzőkönyvvezető feladata a pontos, teljes kitöltés, valamint annak ellenőrzése, hogy a jegyzőkönyvet mindenki aláírta.

Külön felhívjuk a figyelmet azoknak a mellőzhetetlen számszaki és logikai egyezőségeknek a szükségességére, melyekre a jegyzőkönyvek az egyes hasábokat illetően nyomatékosan utalnak.

A jegyzőkönyvet 3 példányban kell elkészíteni. Ezek egy-egy másolati példányát a szavazatszámláló bizottság - kérésre - átadja a pártok jelenlévő megbízottainak. A választás tisztaságához és a hatóságként működő szavazatszámláló bizottságokba vetett bizalomhoz fűződő közérdek is indokolja, hogy a pártok megbízottjainak csak minden szempontból hibátlan jegyzőkönyvet szabad átadni.

Amennyiben a szavazókörben másolásra nincs lehetőség, a jegyzőkönyvmásolatok elkészítésére a helyi választási irodában kerülhet sor. A másolatokat minden esetben a szavazatszámláló bizottság elnöke hitelesíti (aláírással és bélyegzővel látja el).

A szavazás lebonyolításának és az eredmény megállapításának kérdéseivel foglalkozó ismertetést még két lényeges követelmény közreadásával zárjuk.

A választási szervek működése és tevékenysége, illetőleg a rendelkezésre álló adatok nyilvánosak. A nyilvánosságot korlátozza a szavazás titkosságának követelménye, illetőleg a személyes adatok, és személyhez fűződő jogok védelme. Az, hogy a választópolgár megjelent-e a szavazóhelyiségben, illetőleg leadta-e a szavazatát személyes adatnak minősülő információ, ezért a sem a szavazatszámláló bizottság, sem más választási szerv nem adhat senkinek tájékoztatást arról, hogy a választópolgárok közül ki szavazott és ki nem.

13.10. A választási iratoknak a HVI székhelyére történő szállítása

A szavazatszámláló bizottság a jegyzőkönyv első és második példányát, valamint a mellékleteket lezárt borítékba helyezi. A szavazás során felhasznált és fel nem használt (az előzőekben írtak szerint kötegelt és pecséttel lezárt) szavazólapokat, a jegyzőkönyv harmadik példányát, az egyéb választási iratokat (pl. igazolások) és a nyomtatványokat (pl. névjegyzék, választójoggal nem rendelkezők jegyzéke, stb.) a szállítódobozba helyezi és a jegyzőkönyvekkel, valamint az urnával együtt a jegyzőkönyvvezető közreműködésével a helyi választási irodához szállítja.

13.11. Önellenőrző kérdések a 13. fejezethez

258.    Mely időpontot kell rögzíteni a szavazás megkezdéseként?

a)      A szavazóhelyiség kinyitásának időpontját, azaz 6.00 órát*

b)      Az ellenőrző lap elhelyezésének időpontját

c)      Az elsőként szavazó választópolgár szavazatának leadása időpontját

259.    Hol kell rögzíteni a szavazás megkezdésének időpontját?

a)      Az ellenőrző lapon

b)      A szavazóköri jegyzőkönyvben*

c)      Az ellenőrző lapon és a szavazóköri jegyzőkönyvben is

260.    Mit kell aláírnia az elsőként szavazó választópolgárnak?

a)      A névjegyzéket

b)      A névjegyzéket és a jegyzőkönyvet

c)      A névjegyzéket és az ellenőrző lapot*

261.    Hány ellenőrző lapot kell kitölteni?

a)      Egyet

b)      Legalább egyet

c)      Urnánként egyet*

262.    Meddig kell vezetni a „Számlálólap”-ot?

a)      Az európai parlamenti választáson nem kell számlálólapot vezetni

b)      Az utolsó jelentésig

c)      Az utolsó jelentés után is vezetni kell*

263.    Mikor kell továbbítani az adatlapot?

a)      A jegyzőkönyv kitöltését és továbbítását megelőzően*

b)      A jegyzőkönyv kitöltését követően, továbbítását megelőzően

c)      A jegyzőkönyv kitöltését és továbbítását követően

264.    Ha a névjegyzékben nem szereplő polgár kíván szavazni, a személyazonosságon és a lakcímen túl mit kell ellenőrizni a névjegyzékbe való felvétel előtt?

a)      Elegendő a személyazonosságot és a lakcímet ellenőrizni

b)      Szerepel-e a kérelmező a választójoggal nem rendelkező nagykorú állampolgárok jegyzékében, illetve nem törölték-e a névjegyzékből a külképviseleti névjegyzékbe való felvétel, vagy igazolás kiadása miatt*

c)      Szerepel-e a kérelmező a választójoggal nem rendelkező nagykorú állampolgárok jegyzékében

265.    Mi a teendő, ha olyan választópolgár kíván szavazni, aki az adott szavazókör névjegyzékében nem szerepel, ám igazolja, hogy lakóhelye a szavazókör területén van?

a)      A megfelelő igazolványok bemutatása után a névjegyzékbe pótlólag fel kell venni*

b)      A megfelelő igazolványok bemutatása után az „F” jelű jegyzékbe és a névjegyzékbe pótlólag fel kell venni

c)      A választópolgár nem szavazhat a szavazókörben, ezért fel kell venni a visszautasítottak jegyzékébe

266.    Mi a teendő, ha olyan választópolgár kíván szavazni, aki az adott szavazókör névjegyzékében nem szerepel, és magyarországi lakóhelye nem lévén csak azt tudja igazolni, hogy tartózkodási helye a szavazókör területén van?

a)      A megfelelő igazolványok bemutatása után a névjegyzékbe pótlólag fel kell venni*

b)      A megfelelő igazolványok bemutatása után az „F” jelű jegyzékbe és a névjegyzékbe pótlólag fel kell venni

c)      A választópolgár nem szavazhat a szavazókörben, ezért fel kell venni a visszautasítottak jegyzékébe

267.    Mi a teendő, ha olyan, igazolással rendelkező választópolgár kíván szavazni, aki a szavazást megelőzően nem jelezte szavazási szándékát az adott településen a helyi választási iroda vezetőjénél? Az igazolás elvételét követően…

a)      A megfelelő igazolványok bemutatása után a névjegyzékbe pótlólag fel kell venni

b)      A megfelelő igazolványok bemutatása után az „F” jelű jegyzékbe és a névjegyzékbe pótlólag fel kell venni*

c)      A választópolgár nem szavazhat a szavazókörben, ezért fel kell venni a visszautasítottak jegyzékébe

268.    Mi a teendő, ha a választópolgár a lakóhelyétől távol történő szavazás érdekében kért és kapott igazolást, de valamilyen okból mégsem utazott el és a lakóhelyén kíván szavazni? Az igazolás elvételét követően...

a)      A megfelelő igazolványok bemutatása után a névjegyzékbe pótlólag fel kell venni

b)      A megfelelő igazolványok bemutatása után az „F” jelű jegyzékbe és a névjegyzékbe pótlólag fel kell venni*

c)      A választópolgár nem szavazhat a szavazókörben, ezért fel kell venni a visszautasítottak jegyzékébe

269.    Mi a teendő, ha olyan személy kíván szavazni, aki a külképviseleti névjegyzéken szerepel?

a)      A megfelelő igazolványok bemutatása után a névjegyzékbe pótlólag fel kell venni

b)      A megfelelő igazolványok bemutatása után az „F” jelű jegyzékbe és a névjegyzékbe pótlólag fel kell venni

c)      A választópolgár nem szavazhat a szavazókörben, ezért fel kell venni a visszautasítottak jegyzékébe*

270.    Hogyan szavazhat az a személy, akinek lakcíme csak az adott település megnevezését tartalmazza? (pl. hajléktalanok)

a)      Kizárólag a számukra kijelölt szavazókörben szavazhatnak a személyazonosság és a települési szintű lakcím igazolása után, ha nem szerepelnek a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok jegyzékében*

b)      Ezen a választáson nem szavazhatnak

c)      Az ilyen személynek nincsen választójoga

271.    Mi a teendő, ha olyan személy kíván szavazni, akinek nem a szavazókörben van a lakóhelye, és nem rendelkezik érvényes igazolással?

a)      A megfelelő igazolványok bemutatása után a névjegyzékbe pótlólag fel kell venni

b)      A megfelelő igazolványok bemutatása után az „F” jelű jegyzékbe és a névjegyzékbe pótlólag fel kell venni

c)      A választópolgár nem szavazhat a szavazókörben, ezért fel kell venni a visszautasítottak jegyzékébe*

272.    Hány példányban kell kiállítani a jegyzőkönyvet?

a)      1

b)      2

c)      3

13.12. Gyakorló feladatok a jegyzőkönyvvezetők felkészüléséhez

Felhívjuk fegyelmét, hogy Ön minden feladatát a szavazatszámláló bizottság döntését követően látja el!

A feladatok végén található nyomtatványok közül válassza ki az adott esetek megoldásához szükségeseket!

A nyomtatványok kitöltésével végezze el az alábbi feladatokat!

1. Mi a teendő a következő esetben? Töltse ki az ehhez szükséges nyomtatvány(oka)t!

Komondor Megye, Spánielfalva 54-es szavazókörében 9 óra 38 perckor szavazni szeretne Kuvasz Uszkár (Spánielfalva, 1935.35.15., an. Palota Pincsi, Spánielfalva, Csau u. 12. sz. alatti lakos, aki köztudottan csalásból él. Miután az adatait ellenőrzik, kiderül, hogy nincs rajta a névjegyzéken és szerepel a NESZA adatbázisban. Mi a teendő?

2. Mi a teendő a következő esetben? Töltse ki az ehhez szükséges nyomtatvány(oka)t!

Mudi Puli Komondor Megye, Spánielfalva 54-es SZSZB jegyzőkönyvvezetője az alábbi esettel szembesül:

A szavazókörben megjelenik Westy Terrier Puli Megye, Komondorvár Eb tér 5. sz. alatti lakos egy a Komondorvári HVI által kiállított igazolással. Szavazni szeretne Komondor Megye, Spánielfalva 54-es szavazókörében. A személyazonosító igazolvány száma 020202WT.”

Mi a teendő?

3. Mi a teendő a következő esetben? Töltse ki az ehhez szükséges nyomtatvány(oka)t!

Komondor Megye Spánielfalva 54-es sz. szavazókörében a szavazás napján 11 óra 35 perckor megérkezik Kutyafülü Tacskóné, aki mozgó urnát szeretne kérni férje, Kutyafülü Tacskó számára (Névjegyzékbeli sorszáma: 25, személyi azonosítója: 73209114567, lakcíme: Spánielfalva, Vizsla u. 15.). Mi a teendő?

4. A következő szöveg hibáit a kiválasztott iratminta kitöltésével javíthatja!

Buldogfalvi Buldog 23410 Komondor Megye, Spánielfalva Kutya tér 3. szám alatti lakos elvállalta, hogy 2004. június 13-án köz reműködik a helyi 54-es szavazókörben, mint jegyzőkönyvvezető. A szavazás napján felvette legénykori öltönyét, és fejébe csapta a Fo*i Párttól kapott kis kalapot és elindult otthonából. 5 óra 45 perckor megérkezett a szavazókörbe. Az asztalra kipakolta az otthoni tízórais csomagját és nekiállt reggelizni. Majd 6 órakor kinyitotta a szavazóhelyiséget és az elsőként szavazó választópolgárral kitöltetett egy ellenőrzőlapot, amelyet kitöltés után elfa*olt a területi választási iroda vezetőjének.

5. Töltse ki a kiválasztott nyomtatvány(oka)t az alábbi adatokkal!

Komondor Megye, Spánielfalva 54-es szavazókörében 14 óra 45 percig 863 választópolgár jelent meg. Ezenkívül 22 embert vettek fel a névjegyzékbe és 9 embert töröltek. A jelentést a következő telefonszámra kell küldeni: 03-75-311-196

6. Mi a teendő a következő esetben? Töltse ki az ehhez szükséges nyomtatvány(oka)t!

Komondor Megye, Spánielfalva 54-es szavazókörében 16 óra 01 perckor megjelenik Új Fullandi 23410 Spánielfalva, Pincsi köz 45. sz. alatti lakos) brit állampolgár, aki korábban felkerült a magyar névjegyzékre. Szavazni szeretne. A névjegyzék ellenőrzése során kiderül, hogy ő felvételét kérte a prágai külképviseleti névjegyzékre, és azon szerepel. Mi a teendő?

7. Mi a teendő a következő esetben? Töltse ki az ehhez szükséges nyomtatvány(oka)t!

Komondor Megye, Spánielfalva 54-es szavazókörében 17 óra 53 perckor megérkezik Bernát Hegyi, aki erősen ittas állapotban, szidalmazta és megütötte a SZSZB (Berni Pásztor) tagját. Személyazonosságát és lakcímét nem tudta igazolni megfelelő okmányokkal. Mi a teendő?

8. Töltse ki a következő nyomtatvány(oka)t az alábbi adatokkal!

Komondor Megye, Spánielfalva 54-es szavazókörében a szavazás napját megelőző nap 16 óráig a névjegyzékbe felvett választópolgárok száma 1199. A szavazás napján a névjegyékbe felvett választópolgárok száma 38. A szavazás napján a névjegyzékből törölt választópolgárok száma 29. Visszautasított választópolgárok száma 11. Szavazóként megjelentek száma 1135. Urnában lévő szavazólapok száma 1135. Érvénytelen szavazatok száma 25. Érvényes szavazatok száma Oroszlán lista(azonosító 777, kapott szavazat 1000), Nyúl lista (azonosító 111, kapott szavazat 110). Rontott szavazólapok száma 27.

9.A következő esetek alapján töltse ki a kiválasztott nyomtatvány(oka)t!

a)Délelőtt 10 órakor Szegfű Arisztid (0000 Virágfalva, Rózsa út 1.) megjelenik Virágfalván a 001-es szavazókörben, és közli, hogy ő nem kapott értesítő szelvényt, de szeretne szavazni. A választási bizottság igazolványai alapján megállapítja, hogy a választójoggal nem rendelkező állampolgárok névjegyzékében szerepel.

b)Délelőtt 11 órakor Gerbera Géza (0000 Virágfalva, Sor u. 0.) megjelenik Virágfalván a 001-es szavazókörben, mert szavazni szeretne. A szavazatszámláló bizottság megállapítja, hogy Gerbera Géza a külképviseleti névjegyzéken szerepel.

A szavazatszámláló bizottság elnöke: Viola Ágoston

Jegyzőkönyvvezető: Nefelejcs Ágota

10. A következő esetek alapján töltse ki a kiválasztott nyomtatvány(oka)t!

a) Délután 2 órakor Zöldségeskertben a 002-es számú szavazókörben (0001 Zöldségeskert, Ágyás út 57.) egy erősen ittas személy akadályozza a választópolgárokat a szavazásban. A szavazatszámláló bizottság értesíti a rendőrséget, akik megérkezésük után kivezetik a rendbontót. Ezek után rendben folytatódik a szavazás.

A szavazatszámláló bizottság elnöke: Kertész Hajnalka

A szavazatszámláló bizottság tagjai: Virág Benedek

                                         Krizantén Béla

                                         Orchidea Sámuel

                                         Rózsa Piroska

b) Délután 5 órakor Virágágyásban a 008-as számú szavazókörben (0005 Virágágyás, Palánta u. 114.) összeverekedik 2 választópolgár. A szavazatszámláló bizottság értesíti a rendőrséget, akik megérkezésük után kivezetik a rendbontókat. Ezek után rendben folytatódik a szavazás.

A szavazatszámláló bizottság elnöke: Rózsa Szegfű

A szavazatszámláló bizottság tagjai: Ibolya Ottó

                                         Krizantén Tihamér

                                         Színes Kázmér

c) Délután 6 órakor Tocsogóban a 012-es számú szavazókörben (0018 Tocsogó, Vizes tér 398.) Bányiné Varga Piroska néni a szavazóurna előtt hirtelen összeesik. A szavazatszámláló bizottság értesíti a mentőket, akik megállapítják, hogy Bányiné Varga Piroska néni szívrohamban meghalt. A bizottság felfüggeszti a szavazást, bár Zálogos Adrián szavazatszámláló bizottsági tag szerint folytatni kell a szavazást.

A szavazatszámláló bizottság elnöke: Katrok Fanni

A szavazatszámláló bizottság tagjai: Zálogos Adrián

                                         Köles Matild

                                               Csíkostál Patrik

                                               Tízöles Bánk

13.13. Nyomtatványok a gyakorló feladatok megoldásához

NYOMTATVÁNY MEGNEVEZÉSE ELŐÁLLÍTÁSA
MINTÁJA


1.Igazolás alapján a névjegyzékbe felvett választópolgárok jegyzéke
1. sz. mell.
10. sz. minta

2.Napközbeni jelentések számlálólapja
3. sz. mell.
1. sz. minta

3.Jegyzőkönyv a szavazás közben előfordult fontosabb eseményekről, valamint a szavazatszámláló bizottság elnökének a rend fenntartása érdekében tett intézkedéseiről
3. sz. mell.
4. sz. minta

4.Adatlap a szavazóköri eredményről
4. sz. mell.
1. sz. minta

5.Szavazóköri jegyzőkönyv
5. sz. mell.
1. sz. minta

6.Nyilvántartás a mozgóurnát kérőkről
6. sz. mell.
6. sz. minta

7.Visszautasítottak jegyzéke
6. sz. mell.
7. sz. minta

8.
Ellenőrzőlap az urnák lezárásához
6. sz. mell.
8. sz. minta


Vissza a főoldalra