Választási információk vakok és gyengénlátók számára


Főoldal / Információk / Választási füzetek témacsoportos megjelöléssel, összefoglalók

1. Hogyan tanuljunk

1.1 Általános ismertető

Ez a tananyag az Európai Parlamenti választásokhoz kapcsolódó és közreműködő szervek feladataival és hatásköreivel kapcsolatos igazgatási és informatikai ismeretek elsajátítását segíti elő.

A tananyagot távoktatási formában kell elsajátítania, ami azt jelenti, hogy nagyrészt egyedül, oktató segítsége nélkül, viszont tetszőleges tempóban, idejét szabadon beosztva készülhet fel a tananyagból.

A távoktatási formának megfelelően a tananyag feldolgozása különbözik az eddig megszokottól, ugyanis a tananyagot elektronikus, multimédiás formátumban bocsátjuk az Ön rendelkezésére.

Fontos, hogy a tanulás során kollegáival együtt dolgozza fel a tananyagot, egymást segítve és bátorítva. Ha ennek ellenére megakad az anyag elsajátításában, segítséget nyújtunk Önnek tutor hálózatunkon keresztül. A tutor a képzés tartalmi kérdéseiben segíthet önnek, informatikai problémái esetén az OVI Technikai Támogatás Csoportja áll a rendelkezésére.

A tananyag két független részből áll, az első - és lényegesen nagyobb - a jegyzők a második a jegyzőkönyvvezetők számára szükséges ismereteket tartalmazza.

A tanfolyam sikeres elvégzésének feltétele

a jegyzők esetében

egy teszt

és egy tudásszint felmérés (igazgatási próbateszt) sikeres megoldása,

a jegyzőkönyvvezetők esetében egy igazgatási gyakorlófeladat (vizsgafeladat) sikeres megoldása.

A jegyzőkönyvvezetők vizsgafeladata az oktatási anyagot tartalmazó multimédiás CD-n található meg, mely megoldását tetszőleges számban ismételheti. A feladat megoldása után a rendszer egy azonosító kódot ad meg. A vizsgafeladat a jegyzőkönyvvezetők esetében nem más, mint ennek az egy azonosító kódnak a bevitele.

A jegyzők esetében az igazgatási próbán való részvétel feltétele a teszt sikeres teljesítése.

A képzés sikeres befejezését a tananyagban található kérdések, feladatok elhelyezésével próbáltuk segíteni.

A kurzus tananyagát papíralapú illetve elektronikus formában is átadtuk Önnek. Ennek megfelelően a tanfolyam kezdetekor az alábbi anyagokat kellett, hogy kézhez kapja:

Tájékoztató levél, mely az alábbiakat tartalmazza:

- Kurzus időkeretét, illetve azon belül a javasolt időütemezést,

- Az ön segítőjének (tutor) nevét és telefonszámát,

- A tudásszint felmérés időpontját, valamint a bonyolítás módját

- A multimédiás CD telepítési információit,

- Az OVI Technikai Támogatás Csoport elérhetőségét,

- Multimédiás CD, mely a választással kapcsolatos távoktatási tananyagot tartalmazza,

- Papíralapú tananyag, mely kivonatos formában ismerteti a legfontosabb ismereteket.

Kérjük, hogy ellenőrizze valóban megkapta-e ezeket az anyagokat! Amennyiben nem, úgy kérjük, azonnal hívja tutorát!

A tananyag elsajátítása jegyzők esetében mintegy 35-40 órát vesz igénybe, jegyzőkönyvvezetők esetén az időszükséglet ennél lényegesen kevesebb.

A tananyag interaktív feldolgozását olyan anyagrészek elkészítésével is segítettük, melyek szerepe a tudás szintjének mérésében, az önellenőrzésben fontos. Az egyes anyagrészek tárgyalása után közvetlenül olyan feladatok következnek, melyek segítenek az anyag megértésében, az ismeretek elmélyítésében. A tananyag feldolgozása során az alábbi fogalmak gyakran ismétlődnek.

Önellenőrző kérdések

Az ellenőrző kérdések szerepe, hogy teszteljék, hogy az előzőekben tárgyalt anyagrészre Ön mennyire emlékszik, illetve azokat mennyire érti. Ezek általában csak néhány percet vesznek igénybe az idejéből. Az ellenőrző kérdések választós jellegűek, azaz a felsorolt lehetséges megoldásokból kell kiválasztania az egy jó megoldást. Az ellenőrző kérdések megoldását a könyv végén megadjuk, illetve a multimédiás változatban a kérdések végén azonnal közöljük a helyes megoldást.

Kérjük, ne hagyja ki ezeket a kérdéseket, mert ezek megoldása a tanfolyam sikeres elvégzésének a kulcsa!

Tesztek

A tananyag feldolgozása során a jegyzőknek egy tesztet kell megoldania, melyek eredménye rögzítésre kerül a központi adatbázisban. A tesztkérdések az önellenőrző kérdésekből kerülnek kiválasztásra.

Jegyzőkönyvvezetőknek nem kell teszteket megoldani.

Gyakorló feladatok

Az önellenőrző kérdések mellett a gyakorló feladatok szerepe is jelentős a tananyag begyakoroltatásában. Ezek olyan feladatok, melyek megoldását nem közöljük. Ilyen feladatokkal csak a jegyzőkönyvvezetők találkoznak.

Igazgatási próba

A próbateszt jegyzők esetében a teszthez hasonló, azaz a próbateszt kérdései is az önellenőrző kérdésekből kerülnek kiválasztásra.

Jegyzőkönyvvezetők esetén a képzést záró aktus az okmányirodai rendszerbe történő bejelentkezéssel zárul, amely egy kérdésből áll, válaszul meg kell adnia a CD-n található vizsgafeladat megoldása során kapott kódszámot.

1.2 Jelölésrendszer

A tananyag feldolgozását, vizuális áttekinthetőségét különböző piktogramok segítségével igyekeztünk megkönnyíteni.

Az alábbi piktogramokat, illetve különleges jelöléseket használjuk a tananyagban.

Figyelmeztetés

Ez a piktogram olyan részek mellett található, melyek elolvasására a tananyag készítői külön fel kívánják hívni az Ön figyelmét. Az ilyen részek dőlt betűkkel lettek szedve a nyomtatott tananyagban.

Önellenőrző kérdések

Ez a piktogram az önellenőrző kérdéseket jelöli az anyagban.

Gyakorló feladatok

Ez a piktogram a gyakorló feladatokat jelöli az anyagban.

Teszt

Ez a piktogram jelzi, hogy most olyan teszt következik, amelynek eredménye rögzítésre kerül a központi szerveren.

1.3 Hogyan segítjük az Ön tanulását?

A tanfolyamra történő beiratkozásától kezdve az Országos Választási Iroda Technikai Támogatás Csoportja, valamint egy konzulens, távoktatási szakszóval tutor fogja Önt a tanulásban segíteni. Az OVI Technikai Támogatás Csoportja a felmerülő informatikai problémáiban, a tutor a tananyaggal kapcsolatos tartalmi kérdéseiben fogja Önt segíteni. A kézhez kapott tájékoztató levélben közöltük Önnel, hogy mely telefonszámon érheti el tutorát, illetve az OVI Technikai Támogatás Csoportját.

A tutor már az első napokban megkeresi Önt telefonon, és a tesztek alapján is tájékozódik az Ön előrehaladásáról.

Bármilyen problémája van, ne habozzon felhívni Őt! A tutor feladata, hogy Önt segítse, nyugodtan éljen ezzel a lehetőséggel! Előfordulhat, hogy a tutor a kérdésére esetleg nem tud azonnal választ adni, de gondoskodni fog arról, hogy a kérdése eljusson a megfelelő szakértőhöz, és megválaszolásra kerüljön.

1.4 Az osztályozásról

Jegyzők

A tananyag elsajátítását a tanfolyam alatt a jegyzőknek egy teszt, illetve a tanfolyam végén igazgatási próbateszt sikeres megoldásával kell bizonyítaniuk.

A tesztet legalább ’megfelelt’ szinten kell teljesítenie, ez a feltétele az igazgatási próbateszt megkezdésének.

Sikertelen teszt esetén lehetősége van új tesztet megoldania, sikeres teljesítés esetén a megelőző sikertelen kísérletek törlésre kerülnek.

A tanfolyam végén kapott minősítés az alábbi fokozatokra bomlik:

nem felelt meg, vagy megfelelt

Nem felelt meg az a hallgató, aki a tesztet nem tudta ’megfelelt’ szinten teljesíteni, illetve az igazgatási próbateszt során ’nem felelt meg’ minősítést kapott.

Ne feledje, hogy az igazgatási próbát csak az kezdheti meg, aki a tesztet ’megfelelt’ szinten teljesítette!

Megfelelt minősítést akkor kap, ha a tesztet, illetve az igazgatási próbatesztet is ’megfelelt’ szinten teljesítette.

Feltétlenül javasoljuk, hogy a teszteket Önállóan oldja meg, sikertelen teszt esetén is Önállóan próbálkozzon tovább. A tesztek ugyanis az igazgatási próbára való felkészülés leghatásosabb eszközei!

Jegyzőkönyvvezetők

A jegyzőkönyvvezetők tananyaga kisebb, s így a számonkérés is ennek megfelelően változik.

A jegyzőkönyvvezetők vizsgafeladata a multimédiás oktatóanyagban található meg, mely megoldását tetszőleges számban ismételhetik. A multimédiás oktatóanyagban található feladat megoldása után egy kódszámot kapnak vissza a rendszertől.

A jegyzőkönyvvezetők a tanfolyamot a TVI által megadott időpontban az okmányirodai rendszerbe történő bejelentkezéssel zárják, amely csak egyetlen kérdésből áll, válaszul meg kell adnia az oktatóanyagban található vizsgafeladat megoldása után kapott kódszámot. Kérjük, hogy a jegyzőkönyvvezetők a CD-n található vizsgafeladatot többször oldják meg, hogy biztosak legyenek a feladat sikeres teljesítése felől.

1.5 Segítségkérés

A kurzus végzése során előfordulhat, hogy Önnek valamilyen okból segítségre van szüksége. Ilyen esetekben először a tutorhoz forduljon. Amennyiben a teszt és vizsgarendszerbe történő belépési kísérlete valamilyen okból nem sikeres, úgy ne a tutort, hanem a tájékoztató levélben megadott Országos Választási Iroda Technikai Támogatás Csoport telefonszámot hívja.

1.6 Multimédiás oktatóanyag használata

A multimédiás oktató CD önmagában is teljes tananyag. A használata a következő:

Tegye be a CD-t a CD meghajtóba!

Az oktató anyag automatikusan indul.

Amennyiben az oktatóanyag nem indult el, úgy az alábbi lépéseket hajtsa végre:

1.      A Windows START menüjéből válassza ki a Futtatás menüpontot!

2.      A megjelenő ablakba pontosan az alábbiakat írja: D:\EP_VALASZTAS (Ha a CD meghajtó nem a D: meghajtó, akkor a CD meghajtó betűjelét üsse be a D: karakterek helyett!)

3.      Kattintson az Ok gombra!

Ezzel elindult az oktató szoftver.

A multimédiás oktatószoftver használatával kapcsolatos ismereteket a szoftver fogja bemutatni.

1.7 Önellenőrző kérdések

1.      Ki a tutor?

a)      A tanfolyamon résztvevő hallgató.

b)      Az a személy, aki segít a tanfolyam alatt felmerülő problémáim megoldásában*

c)      A nagypapa latin neve

1.      Mi az önellenőrző kérdés?

a)      Kifejtő választ igénylő feladat

b)      Olyan feladat, melynek eredménye beleszámít a vizsgába.

c)      Az adott anyagrész elsajátítását mérő kérdés, melynek megoldása megtalálható a könyv végén.*

2.      Hány tesztet kell sikeresen megoldania a jegyzőnek?

a)      Egyet*

b)      Kettőt

c)      Hármat

3.      Hány tesztet kell sikeresen megoldania a jegyzőkönyvvezetőnek?

a)      Egyet

b)      Kettőt

c)      Egyet sem*

4.      Hányszor kísérelheti meg egy teszt megoldását?

a)      Csak egyszer

b)      Maximum ötször

c)      Ahányszor csak akarja*

5.      Kihez kell először segítségül fordulnom gond esetén?

a)      A miniszterhez

b)      A tutorhoz*

c)      A hivatalvezetőhöz

1.8 A következő lépés

Ha a tájékoztató levélben leírt összes anyagot kézhez kapta, úgy már el is kezdheti a tanulást.

Amennyiben hiányt vél felfedezni, úgy azonnal hívja a tutorát!

Javasoljuk, hogy a szoftvert is próbálja azonnal elindítani. Bármilyen hiba merül fel a futtatás során, azonnal forduljon az OVI Technikai Támogatás Csoportjához!

Reméljük, hogy a tananyag elsajátítása közben hatékonynak találja és megkedveli ezt az újszerű oktatási formát. Az Országos Választási Iroda vezetőjeként sok sikert és eredményes munkát kívánok Önnek!

Rytkó Emília
az Országos Választási Iroda vezetője


Vissza a főoldalra