Választási információk vakok és gyengénlátók számára


Főoldal / Információk / Választási füzetek témacsoportos megjelöléssel, összefoglalók

2. A névjegyzék vezetése a szavazás napjáig

A névjegyzéket a HVI vezetőjének a választást megelőző nap (2004. június 12.) 16.00 óráig manuálisan tovább kell vezetnie.

2.1 Az uniós állampolgárok névjegyzékbe vétele

Azoknak az uniós választópolgároknak, akik a Magyar Köztársaság területén bejelentett lakóhellyel rendelkeznek lehetőségük van arra, hogy az Európai Parlamenti képviselők választásán választójogukat Magyarországon gyakorolják.

A BM KH az idegenrendészeti nyilvántartásból átvette az Európai Unió más tagállamainak letelepedési, bevándorlási vagy tartózkodási engedéllyel, illetőleg tartózkodási vízummal rendelkező, jogszerűen Magyarországon tartózkodó és lakóhellyel, tartózkodási hellyel, illetőleg szálláshellyel (a névjegyzékbe vétel tekintetében a továbbiakban együtt: lakóhely) rendelkező a magyar jog szerint nagykorú, illetőleg 2004. június 13-ig nagykorúvá váló állampolgárainak adatait.

Az Országos Választási Iroda (a továbbiakban: OVI) - a névjegyzékbe vétel iránti kérelem nyomtatványát mellékelve - 2004. március 1-ig levél útján tájékoztatta az átvett adatok nyilvántartásából az uniós választópolgárt választójoga magyarországi gyakorlásának feltételeiről és módjáról.

A HVI vezetője 2004. április 30-ig fogadja a fentiekben nyilvántartott Európai Uniós választópolgárok névjegyzékbe vétele iránti kérelmeit.

A HVI vezetője minden ilyen esetben a választójogosultságot és a lakóhelyet a BM KH útján levélben (faxon) egyezteti és folyamatosan, de legkésőbb 2004. május 4-ig dönt a névjegyzékbe vételről.

A névjegyzékbe vételre - értelemszerűen - csak az 1.1. pont szerinti BM KH által készített névjegyzék állomány kinyomtatását követően kerülhet sor. Tekintettel arra, hogy az uniós választópolgár névjegyzékbe vétel iránti kérelmét a névjegyzék állomány kinyomtatását megelőzően is eljuttathatja a HVI vezetőjéhez különös gondossággal szükséges ügyelni a kérelmek biztonságos tárolásáról és teljes körű feldolgozásáról.

A HVI vezetője az uniós választópolgárt a névjegyzékbe vételről értesítő megküldésével, a névjegyzékbe vétel elutasításáról a határozat kézbesítésével haladéktalanul értesíti és tájékoztatást ad át a szavazás módjáról. A HVI vezetőjének döntése ellen a kézhezvételt követő 3 napon belül lehet kifogást benyújtani.

A HVI vezetője "Adatlap" továbbításával az adatok számítógépes feldolgozását végző okmányiroda, illetőleg országgyűlési egyéni választókerületi választási iroda (a továbbiakban: OEVI) útján haladéktalanul értesíti a BM KH-t a névjegyzékbe vett uniós állampolgárok következő adatairól:

  1. családi és utónév,
  2. születési családi és utónév,
  3. nem,
  4. személyi azonosító, vagy a tartózkodási jogosultságot igazoló okmány száma és érvényességi ideje,
  5. állampolgárság,
  6. születési idő,
  7. születési hely,
  8. bejelentett magyarországi lakcím (lakóhely),
  9. annak a településnek, szavazókörnek vagy választókerületnek a megnevezése, amelynek névjegyzékében az uniós választópolgár az állampolgársága szerinti tagállamban legutoljára szerepelt.

    2.2. A választójogukat külföldön - az Európai Unió más tagállamában -gyakorló magyar állampolgárok adatainak kezelése a névjegyzékben

    A tagállamok illetékes központi szervei értesítést küldenek a BM KH-nak - a kettős vagy többes szavazás elkerülése érdekében - arról, ha a magyar választópolgárok az unió más tagállamában kívánják választójogukat gyakorolni. Az OVI a BM KH-tól kapott adatokat - a választójogukat külföldön gyakorló magyar állampolgárok nyilvántartásából - levélben továbbítja az illetékes HVI részére legkésőbb a szavazást megelőző nap 16.00 óráig (2004. június 12-én 16.00 óráig).

    A választójogukat külföldön gyakorló választópolgárok nyilvántartása a következő adatokat tartalmazza:

  10. családi és utónév,
  11. születési családi és utónév,
  12. nem,
  13. személyi azonosító,
  14. állampolgárság,
  15. születési idő,
  16. születési hely,
  17. annak a településnek, szavazókörnek vagy választókerületnek a megnevezése, amelynek névjegyzékében a választópolgár a Magyar Köztársaságban legutoljára szerepelt.

    A HVI vezetője az előbbiek szerinti adatszolgáltatás alapján nem veszi fel a névjegyzékbe, illetőleg a névjegyzék elkészítését követően törli a névjegyzékből (vagy a külképviseleti névjegyzékből) azt a polgárt, aki a választójogukat külföldön gyakorló választópolgárok nyilvántartásában szerepel. A HVI vezetője a névjegyzékből való törlésről haladéktalanul értesíti az érintett választópolgárt.

    2.3. A magyar külképviseleti névjegyzék

    Az a magyar, illetőleg Magyarországon választójogát gyakorolni kívánó uniós polgár, aki a választás napján külföldön tartózkodik kérheti a külképviseleti névjegyzékbe való felvételét.

    (Azokat a külképviseleteket, amelyeken választás kerül lebonyolításra a 116. számú "Választási Füzet" tartalmazza!)

    A külképviseleti névjegyzékbe való felvételt a magyarországi lakóhely szerinti névjegyzékben szereplő magyar vagy uniós választópolgár személyesen vagy meghatalmazottja útján kérheti a lakcíme szerint illetékes HVI vezetőjétől a szavazást megelőző 30. napig (2004. május 14.). A külképviseleti névjegyzékbe való felvétel ajánlott levélben is kérhető úgy, hogy az legkésőbb a szavazást megelőző 30. napig (2004. május 14.) megérkezzen a HVI-hez.

    A külképviseleti névjegyzékbe való felvételre irányuló kérelemnek tartalmazni kell a kérelmező:

  18. családi és utónevét,
  19. születési családi és utónevét,
  20. személyi azonosítóját, ennek hiányában a tartózkodási jogosultságot igazoló okmánya számát és érvényességi idejét,
  21. születési helyét és idejét,
  22. anyja születési családi és utónevét,
  23. magyarországi lakóhelyét,
  24. a lakcímét igazoló hatósági igazolvány okmányazonosítóját, tovább
  25. annak az országnak vagy településnek a megjelölését, ahol a külképviselet működik és a kérelmező a választójogát gyakorolni kívánja, valamint
  26. a kérelmező külföldi értesítési címét, ha a HVI vezetőjének döntéséről szóló értesítés kézbesítését nem a magyarországi lakcímére kéri.

A HVI vezetője a kérelem alapján haladéktalanul dönt a választópolgár külképviseleti névjegyzékbe vételéről. A külképviseleti névjegyzékbe vétellel egyidejűleg törli a választópolgárt a lakóhelye szerinti névjegyzékből. A HVI vezetője a kérelmezőt a külképviseleti névjegyzékbe vételéről az erről szóló értesítővel, illetőleg a külképviseleti névjegyzékbe vétel elutasításáról határozattal haladéktalanul értesíti. Az elutasítás indoka a választójog, illetőleg a magyar külképviselet hiánya.

A külképviseleti névjegyzék a választópolgároknak a 2.3.1. pont a-f) pontjai szerinti adatait, valamint a külképviselet megjelölését tartalmazza.

A HVI vezetője a külképviseleti névjegyzék adatairól az adatok gépi feldolgozását végző OEVI útján folyamatosan, de legkésőbb a szavazást megelőző 21. napot bezárólag (2004. május 23. ) haladéktalanul értesíti az Országos Választási Irodát.

Nem kerül sor szavazásra, azon a külképviseleten, amelynek névjegyzékében egyetlen választópolgár sem szerepel. [Ve. 99/N. § (1) bekezdés] A külképviseleten működő szavazatszámláló bizottsági tagok és póttagok külképviseleti névjegyzékbe való felvételüket a szavazást megelőző 15. napig (2004. május 29.) kérhetik a HVI vezetőjétől. A külképviseleti névjegyzékbe vételükről a HVI vezetője - az OEVI útján - értesíti a szavazást megelőző 9. napig (2004. június 4.) az OVI-t.

Az OVI a külképviseleti névjegyzékbe vett személyek választójogát ellenőrzi, a külképviseleti névjegyzékek adatait külképviseletenkénti bontásban csoportosítja, kinyomtatja, a kiutazás előtti napon hitelesíti és átadja a külképviseleten működő SZSZB elnökének.

2.4. A jegyzők egymás közötti értesítése

Új lakóhelyre történő bejelentkezés esetén a HVI vezetője ÉRTESÍTÉS-t küld a településen, fővárosi kerületben új lakóhelyre bejelentkező választójogosult személyről az előző lakóhelye szerint illetékes jegyzőnek. A HVI vezetője a tartózkodási hely szerint illetékes jegyzőt értesíti, ha a hozzá bejelentkező polgár csak tartózkodási hellyel rendelkezett, függetlenül attól, hogy egyidejűleg azt megszünteti-e vagy sem.

A korábbi lakcím szerint illetékes HVI vezetője hivatalból tájékoztatja az új lakcím szerint illetékes HVI vezetőjét arról, hogy a választópolgár

  • a névjegyzékben szerepelt, vagy
  • a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartásában szerepelt, továbbá annak okáról, vagy
  • igazolást kapott, vagy
  • a külképviseleti névjegyzékben szerepelt, vagy
  • sem a névjegyzékben, sem a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartásában, sem a külképviseleti névjegyzékben sem a választójogát külföldön gyakorló magyar állampolgárok nyilvántartásában nem szerepelt.

A HVI vezetője értesítést küld az illetékes jegyzőnek abban az esetben is, ha nála - az adott településen, fővárosi kerületben - olyan a választójogosultság megváltozásával összefüggő, személyi adatokban bekövetkezett változás történik (haláleset, kiskorú házasságkötése, nagykorú névváltozása, stb.), amelynél az érintett személy lakóhelye (annak hiányában a tartózkodási helye) nem az adott településen van.

2.5. A névjegyzék vezetésének szabályai

A névjegyzékbe történő felvétel esetén a választópolgár adatait - nevét, lakcímét - a felvétel okának feltüntetésével a névjegyzéken az utolsó sorszámot követő sorszámmal kell felvenni.

A névjegyzékből történő törlésnél vagy helyesbítéseknél a törlendő személy adatait, illetve a helyesbíteni kívánt adatot - az eredeti adatok olvashatóságát nem érintő módon - a névjegyzéken át kell húzni.

A törlés, felvétel okát a HVI vezetőjének a névjegyzék munkapéldányán szövegesen, valamint a névjegyzékből utólag az igazolás kiadása miatt töröltekről (T jelű) vagy a névjegyzékbe utólag az igazolás bemutatása miatt felvettekről (F jelű) vezetett jegyzéken kell feltüntetni. A felvételt, a törlést, valamint a helyesbítést dátummal és aláírással kell hitelesíteni. (A "T", illetve "F" jelű jegyzékeken kizárólag az igazolás kiadása miatt törölt, vagy igazolás kiadása miatt felvett választópolgár adatait kell szerepeltetni!)

A névjegyzékét módosítani kell, ha:

  • ha az uniós választópolgár kéri a névjegyzékbe való felvételét,
  • ha a választópolgár a külképviseleti névjegyzékbe kéri felvételét,
  • ha a választópolgár a választójogát az Európai Unió más tagállamában kívánja gyakorolni,
  • a választópolgár igazolást kér,
  • a választópolgár érvényes igazolással jelentkezik,
  • az állampolgár személyazonosító igazolványa (vagy más személyazonosításra alkalmas hatósági igazolványa) és lakcímet igazoló hatósági igazolvány alapján kéri felvételét,
  • az állampolgár választójogát visszanyerte, vagy elvesztette,
  • a választópolgár a választás előtt lakóhelyet változtat,
  • a választópolgár - jogos kifogás alapján - a helyi választási iroda vezetőjének döntése vagy bírósági határozat alapján felvételre vagy törlésre kerül,
  • a választást megelőzően a személyiadat- és lakcímnyilvántartáson a személy egyéb adataiban bekövetkezett változást vezettek át (pl. halálozás, honosítás, névváltozás, stb.),
  • ha a jegyző a névjegyzék ellenőrzése során a nyilvántartás hiányosságából vagy hibájából eredően utólagosan módosítja a névjegyzékeket.

A HVI vezetője hozzá a BM KH-tól, illetve más jegyzőtől érkezett - a személyi adatokban és a lakcímekben bekövetkezett - változásokról, valamint a választójoggal nem rendelkező polgárok nyilvántartásában bekövetkezett változásokról kapott értesítés alapján, a névjegyzék mindkét példányát egyaránt továbbvezeti.

Ennek során a HVI vezetője:

  1. felveszi a névjegyzékre a nála lakóhelyet létesített, időközben magyar állampolgárság megszerzése vagy házasságkötés révén választójogosulttá vált, valamint a választójogát időközben visszanyert polgárt;
  2. felveszi az illetékességi területén igazolással szavazni kívánó polgárt a névjegyzékére, valamint az igazolás alapján névjegyzékre vett választópolgárok jegyzékébe ("F" jelű nyomtatvány);
  3. felveszi az Európai Unió más tagállamának választópolgárát, ha választójogát - kérelem alapján - Magyarországon kívánja gyakorolni;
  4. felveszi azt az állampolgárt, aki személyazonosító igazolványa (vagy más személyazonosításra alkalmas hatósági igazolványa) és lakcímet igazoló hatósági igazolvány alapján kéri felvételét;
  5. felveszi azt a választópolgárt, akit - jogos kifogás alapján - a HVI vezetőjének döntése, vagy bírósági határozat alapján névjegyzékre kell venni;
  6. törli a névjegyzékről a nála lakóhelyét megszüntető választópolgárt, az időközben elhalálozott, illetőleg magyar állampolgárságát vagy választójogát elvesztő polgárt;
  7. törli a névjegyzékről a külképviseleti névjegyzékre felvett választópolgárt, továbbá a választójogukat az Európai Unió más tagállamában gyakorló választópolgárok nyilvántartásában szereplő polgárt;
  8. törli a választópolgárt a névjegyzékéről, ha lakóhelyétől távol történő szavazás miatt igazolást ad ki, és felveszi őt az igazolás kiadása miatt a névjegyzékből törölt választópolgárok jegyzékébe ("T" jelű nyomtatvány);
  9. törli azt a választópolgárt, aki - jogos kifogás alapján - a HVI vezetőjének döntése, vagy bírósági határozat alapján a névjegyzékből törölni kell;
  10. átvezeti a nála lakóhellyel rendelkező polgárok tekintetében a név- és a településen belüli lakcímváltozásokat.

Ha jegyzői vagy bírósági döntés alapján az érintett választópolgárt a névjegyzékre felvették, abból törölték, vagy azon adatait helyesbítették, erről a választópolgárnak értesítést kell küldeni.


Vissza a főoldalra