Választási információk vakok és gyengénlátók számára


Főoldal / Információk / Választási füzetek témacsoportos megjelöléssel, összefoglalók

4. A választási információs szolgálat működésének tárgyi, technikai és személyi feltételei

4.1. A választási információs szolgálat működésének tárgyi, technikai feltételei

A választási információs szolgálatot a lehetőségekhez mérten olyan körülmények között indokolt elhelyezni, ahol a személyesen megjelenő polgárokat kulturáltan, a hivatal más tevékenységének zavarása nélkül tudják fogadni. A helyiségben nem lehet elhelyezni a választópolgárt befolyásoló plakátokat, kiadványokat, szórólapokat.

Fontos, hogy a választási információs szolgálat könnyen elérhető legyen, például külön telefonvonallal rendelkezzék.

A választási információs szolgálatnak olyan adatbázissal kell rendelkeznie, amelyből a 2. pontban felsorolt információkat szolgáltatni tudja (jogszabályok, Országos Választási Bizottság állásfoglalásai, Országos Választási Iroda vezetőjének intézkedései, a helyi és területi választási iroda vezetőjének utasításai, tájékoztató kiadványok, címadatok). Ezek hozzáférhetőségét Internet csatlakozással ellátott számítógép biztosításával, vagy a felsorolt anyagok és dokumentumok írott formában történő rendelkezésre bocsátásával is lehet biztosítani.

Ott, ahol az megvalósítható, jól segíti a munkát az üzenetrögzítős telefon, a telefax és az önálló e-mail cím biztosítása. Az Országos Választási Iroda VISZ-ében működésében kedvezőek a tapasztalatok az ingyenesen hívható telefonszám működésével kapcsolatban.

4.2. A választási információs szolgálat működésének személyi feltételei

A választási információs szolgálat feladatait olyan személy lássa el, aki megfelelő ismeretekkel rendelkezik a választójog, a választási eljárás és a választási igazgatás, Európai Unióval kapcsolatos kérdések területén, illetve a személyi adat- és lakcímnyilvántartás területét is ismeri. Lehetőség szerint az e feladattal megbízott munkatárs a választás ideje alatt csak a választási információs szolgálat ellátásával foglakozzék vagy egyéb feladatainak elvégzését úgy szervezze meg, hogy bármikor képes legyen a választási információs szolgálat teendőinek ellátására.

A munkatársak számát a feladatok függvényében indokolt meghatározni, a feladat ellátása váltakozó személyzettel is megszervezhető. Amennyiben többen látják el a választási információs szolgálat feladatait, mindegyiküknek magas szintű jogszabály ismerettel kell rendelkeznie.

A választási információs szolgálat munkatársaival szembeni követelmény a pártsemlegesség, a tolerancia, a türelem, továbbá az, hogy a válaszadás során kizárólag a jogszabályok rendelkezéseit ismertessék, jogértelmezési kérdésekbe ne bocsátkozzanak.

4.3. A választási információs szolgálat működéséhez szükséges információk köre

A választási információs szolgálat nem tudja feladatát ellátni, ha nem állnak rendelkezésére a válaszadáshoz szükséges naprakész információk. Ezek az információk részben az egész országban egységesek, részben azonban helyi jellegűek.

Az országosan egységes információk közül a választási jogszabályok és az Országos Választási Bizottság állásfoglalásai a Magyar Közlönyben, internetes oldalunkon és a Választási Ügyviteli Rendszeren is megjelennek.

Az egyéb országos információkat az Országos Választási Iroda vezetői intézkedésben, körlevélben vagy kiadvány formájában juttatja el a választási irodákhoz. A választási irodák vezetőinek felelőssége, hogy a választópolgárokat, jelölő szervezeteket érintő információkat a választási információs szolgálat munkatársai is megismerjék.

Az információk beszerzését megkönnyíti, hogy a jogszabályok és kiadványok szövege letölthető formában az Országos Választási Iroda honlapján is megtalálható.

A VISZ működéséhez szükséges legfontosabb információk a teljesség igénye nélkül:

  • a területi választási bizottság címe, telefon és fax száma,
  • a választási jogorvoslat elbírálására illetékes bíróság címe és telefonszáma
  • a területi választási bizottság ülésének helye, időpontja,
  • névjegyzék, amennyiben a közszemlére tételt a választási információs szolgálatban oldják meg,
  • a választókerületek és szavazókörök területének leírása, szavazókörök címjegyzéke,
  • a választás napján a részvételi adatok,
  • a választási eredményeket tartalmazó közlemények. A választási információs szolgálat keretében lehet biztosítani a szavazóköri jegyzőkönyvek megtekintésének lehetőségét
  • a helyi, az országgyűlési egyéni választókerületi és a területi választási iroda vezetőjének hivatali címe, telefon és fax száma.

Vissza a főoldalra