Választási információk vakok és gyengénlátók számára


Főoldal / Információk / Informatikai ismertető

Választásinformatikai ismertető

Európai Parlament tagjai választásának informatikai háttere

Magyarországon az általános választások, így az Európai Parlament (EP) tagjai választásának informatikai rendszerei 1990 óta lefedik a teljes választási esemény folyamatát, a névjegyzék-készítéstől a végleges jogi eredmény megállapításáig.

A választási informatikai rendszerek fejlesztésénél - a lehetőségekhez képest - minden esetben figyelembe vesszük a mindenkori információs technológia fejlesztéseit. 

Jelenleg az okmányhálózat használata és az alkalmazások integrált kialakítása biztosítja a kitűzött célok megvalósulását:
- folyamatos, nulla hibával történő üzemelés,
- a választás előzetes nem hivatalos eredményének számítógépes megállapítása,
- a választás hivatalos eredményének támogatása,
- a választás tisztaságának megőrzése, a választási alapelvek érvényesülése,
- a választási szervek, a média, és a választópolgárok folyamatos tájékoztatása.

A következőkben a választást támogató főbb informatikai rendszerek leglényegesebb funkciót ismertetjük. A később ismertetésre kerülő rendszereken túl még számos, kisebb rendszer üzemel, és biztosítja a tájékoztatási, vezetési és más, speciális igények kielégítését, mint például a közszolgálati televíziók adástámogató rendszere, a választás történeti adatbázis, a kiadványkészítés, a pénzügyi információs rendszer, valamint a belső ügyviteli rendszer. 


A körzetesítést, névjegyzék-készítést és kezelést, valamint a választójoggal 
nem rendelkezők nyilvántartását (NESZA) kezelő, Választás Előkészítő Rendszer

A rendszer képes a korszerűsített népesség-nyilvántartó rendszer megyei adatbázisán a körzetesített adatállományok fogadására és átadására. Kezeli a központi rendszerből érkező, választójoggal nem rendelkezők állományát.

A programrendszer lehetővé teszi a névjegyzékek, értesítőszelvények nyomtatását centralizált, és decentralizált (helyi önkormányzati nyomtatási lehetőség) működési módban.

A rendszer fel van készítve a pártok, a választási szervek, valamint más szolgáltatás igénylésére jogosultak részére statisztikai jellegű adatszolgáltatási igények kielégítésére.


A választás előkészítő rendszer (VER) és a nyomdai adatküldést és fogadást támogató rendszer


A szavazóköri azonosítók, jegyzőkönyv minták előállítása, a rendszer fontos elemei;
- mennyiségi adatokat ad a logisztikai feladatokat és kellékanyagokat biztosító vállalkozó(k) felé előre egyeztetett formában;
- a rendszer képes a költségvetési-logisztikai rendszer felé történő adattovábbításra előre egyeztetett formában;
- a VER szolgáltatja az adatokat a szavazatösszesítési adatbázis megalapozásához. 

A választásnapi rendszer

A választásnapi Választás Előkészítő Rendszer adataiból kiindulva építi fel saját adatbázisát.

A Rendszer nyomon követi a szavazókörök működését, s ha például egy szavazókör valamilyen esemény, pl. tűz miatt kiesik, ez a nyilvántartásában is megjelenik. A pontosan vezetett nyilvántartás a választási adatlapokkal, jegyzőkönyvekkel való elszámolásnál is fontos szerephez jut.
A választásnapi rendszer napközben több alkalommal összegyűjti-összesíti a szavazókörökből a választáson megjelent szavazópolgárok számát, s azt az Interneten és a közszolgálati televíziókban közzéteszi. Az estelegesen előforduló rendkívüli eseményekről (pl. valamelyik szavazókörbe rosszul lett egy választópolgár vagy rendzavarás történt) is tájékoztatást ad az Interneten.
Este, a szavazókörök bezárásakor induló, előzetes szavazatösszesítő rendszer fő vonalaiban az országgyűlési képviselő választáson alkalmazott architektúrát követi. Ez azt jelenti, hogy az adatbevitelt végző munkaállomások (kliensek) az ország több száz pontján dolgoznak, az összesítéseket és eredmény-számításokat a központi alkalmazás végzi el. Közöttük biztonságos hálózati kapcsolat teremti meg az adatátvitelt.
Az urnák lezárása után megkezdődik a szavazatok megszámlálása. A gyors eredményösszesítés érdekében az 1997. évi C törvény végrehajtásáról szóló BM rendeletben meghatározottak szerint, a szavazókörökben dolgozó jegyzőkönyvvezetők az első számlálás eredményéből adatlapokat állítanak ki, amelyen a szavazatszámláló bizottság által még vitatott szavazatokat is fel lehet tüntetni. Az elkészült adatlapokat a polgármesteri hivatalokba továbbítják, ahol a HVI-k ellenőrzik azok helyes kitöltését. Ezt követően az adatlapokat a hálózatba kapcsolt településeken helyben azonnal feldolgozzák, vagy faxon, telefonon vagy gépkocsival bekerülnek a legközelebbi feldolgozó helyre (okmányirodába, illetve helyi adatbeviteli rendszert üzemeltető polgármesteri hivatalba). Az adatok a hálózaton keresztül a központi adatbázisba jutnak, ahol a központi rendszer mintegy 5 percenként elvégzi a szavazatok összesítését és kiszámolja az eredményeket.
A központi rendszer a kiszámított eredményeket az internetes tájékozató rendszeren - a WEB szerver farmon - keresztül azonnal nyilvánosságra hozza, s egyúttal átadja a közszolgálati televíziók digitális stúdióiban dolgozó, választási adástámogató rendszernek. Az Európai Parlament tagjainak választása a tagországok mindegyikében lényegében azonos időben zajlik. Amíg az időzónákra tekintettel az utolsó választás be nem fejeződik, egyetlen, a választást korábban befejező tagországban sem lehet az eredményeket nyilvánosságra hozni. Ez az időpont magyar idő szerint 22 óra, ezért a tájékoztató rendszer ebben az időpontban hoz nyilvánosságra először előzetes eredményt.

Az előzetes eredmények folyamatos közzététele általában a szavazatok 99%-ot meghaladó összesítésénél fejeződik be. A befejezést követően a rendszer elkészíti az OVI jelentését, majd a választás napját követő napon megjelenő négy plusz egy nyelvű gyors tájékoztató kiadványhoz, ad át adatokat.


Az Európai Parlament tagjai választásának Internetes Információs Rendszere

Az internetes információs rendszer biztosítja, a választás előkészítése és lebonyolítása alatt, a nagyközönség, a választási szakapparátus, a pártok és a médiák tájékoztatását.

Az információk megjelenítésénél a gyorsaság és a közérthetőség dominál, de nem elhanyagoltak a bemutatás esztétikai és formai kellékei sem. A rendszerből nemcsak egyszerű adatok (eredmény jegyzőkönyvek), hanem előre programozott elemzések, és a korábbi választások adataival történő összehasonlító elemzések is lekérhetők.

Mind a választás előkészítési folyamatról mind pedig az eredmény megállapításról internetes-intranetes tájékoztatást adunk az országgyűlési képviselő választásnál megszokott formában.

Hagyományainkhoz híven a szavazási esemény napján folyamatosan tájékoztatjuk a közszolgálati televíziókat, valamint az itt működő TELETEX szolgáltatások felé aktuális információkat biztosítunk.

A választási eseményekről kiadványokat készítünk, valamint a szavazóköri jegyzőkönyvek teljes állományából CD-t állítunk elő.

A szolgáltatás - magyarul, szűkített tartalommal angolul, németül valamint franciául - elérhető a www. valasztas.hu, www. unioscsatlakozas.hu és a

www.election.hu; internetes címeken.

Az internetes tájékoztató rendszer információtartalma lefedi az EU parlamenti képviselőválasztás igazgatási-, jogi- és informatikai előkészítése és lebonyolítása során keletkezett dokumentumok tartalmát, valamint a választás eredményének adatait.

Szolgáltatásunkban újdonságként jelenik meg az Országos Választási Iroda állandó dizájnnal elkészített menüstruktúrája, illetve a választási Web "hangos verziója"

Ez utóbbi a verzióval - szándékaink szerint - egyfelől a vakok és gyengénlátók speciális tájékozódását szeretnénk segíteni. Másfelől pedig, saját eszközeinkkel kívánunk hozzájárulni e réteg esélyegyenlőségének javításához.

Ennek érdekében a választási folyamat alatt keletkező információhalmaz egy részét, majd ezt követően a választás eredményét menüvezérelt struktúrában, hangos navigációval kínáljuk fel az érintett érdeklődők számára.

Az Európai Parlament tagjainak választása internetes tájékoztató rendszerének szolgáltatásai

Weblapjaink kiemelkedő szolgáltatása a dinamikus adatok közlése, melyek a választás napján folyamatos információt nyújtanak a szavazáson megjelent szavazópolgárok számának alakulásáról, majd a választási esemény estéjén, tájékoztató adatokat közölnek a szavazatszámlálás éppen aktuális állásáról, majd az előzetes eredményről.

 

Az EP tagjai választása internetes szolgáltatásának menüszerkezete

Országismertető
Rövid ismertetőt ad Magyarországról (magyarul, angolul, németül, franciául)
A választási rendszer bemutatása (magyarul, angolul, németül, franciául)
Szavazókörök címei
Magyarország közigazgatási térképe

Jog
A szekció tartalmazza azokat a jogszabályokat, amelyek a választással kapcsolatosan az állampolgárok, valamint a választási apparátus számára eligazítást nyújtanak.

Megtalálhatóak benne a(z):

Alkotmány (magyarul, angolul, németül, franciául)
Törvények (magyarul, angolul, németül, franciául)
Országgyűlési határozatok (magyarul, angolul, németül, franciául)
Belügyminiszteri rendeletek (magyarul, angolul, németül, franciául)
OVI vezetőjének intézkedései (magyarul)

 

OVB
OVB tagok neve, fényképe, delegált tagok pártállása (magyarul, angolul, németül, franciául)
OVB határozatok, állásfoglalások, közlemények (magyarul)

Naptár (magyarul, angolul, németül, franciául);

A választási naptár feladata, hogy grafikai támogatással jelenítse meg az egyes választási eljáráshoz tartozó eseményeket, láthatóvá téve azok sorrendiségét.

Szavazóköri információk: megye, tel., vpolg.száma, szkörök címei (magyarul és angolul)

Választásinformatikai ismertető (magyarul, angolul, németül, franciául);
A választási IT, a VÜR. populáris ismertetése.

Jelöltek, Listák(magyarul, angolul, németül, franciául)

Napközbeni jelentések (magyarul, angolul, németül, franciául);

Eredmények (magyarul, angolul, németül, franciául);

Elemzések (magyarul, angolul, németül, franciául);

Rendkívüli események (magyarul)

Előző választások
Választástörténet (magyarul)
NATO népszavazás 1997. (magyarul és angolul)
Országgyűlési képviselő választás 1998. (magyarul és angolul)
Önkormányzati választás 1998. (magyarul)
Időközi választás 1999-2002. (magyarul)
Országgyűlési képviselő választás 2002. (magyarul és angolul)
Önkormányzati választás 2002. (magyarul és angolul)
Kisebbségi Önkormányzati választás 2003. (magyarul)
EU Népszavazás 2003. (EU hivatalos nyelvein)
Időközi választások 2003-2004. (magyarul)

Első választók (magyarul)

Választás Információs Szolgálatok (magyarul)

Központi VISZ (magyarul és angolul)

Linkek
az eu-s információs oldalakra

Levelezés (magyarul és angolul)

Hangos verzió (áttérés a hangos verzióra)

Hírek, aktualitások (magyarul)

Információk
A szekció népszerűsítő formában tartalmazza, a választással kapcsolatos általános célú, tájékoztató jellegű dokumentumokat, információkat, valamint a fogyatékkal élők. célzott tájékoztatását.

Megtalálhatóak benne a:

Tájékoztató a Magyarországon élő európai uniós polgárok szavazásáról
Lakossági tájékoztató (magyarul, angolul, németül, franciául)
Szolgáltatásaink
Nagykövetségek címei, elérhetőségei;
Tájékoztató a külképviseleti szavazásról (magyarul, angolul, németül, franciául);
Fogyatékkal élők tájékoztatása; (magyarul, angolul, németül, franciául);
Tájékoztató plakátok a szavazás módjáról (magyarul, angolul, németül, franciául);
Reklámfilmek és hanganyagok
Sajtótájékoztatók (filmek, képek, hanganyagok - magyarul);
Választási füzetek, témacsoportos összefoglalók (magyarul, angolul, németül, franciául);
GYIK (magyarul és angolul, németül, franciául);
Fogalmak (magyarul, angolul, németül, franciául);
Választási Szakszótár;

A Vakok, gyengénlátók verziója
(magyarul)

Jog
A szekció tartalmazza azokat a jogszabályokat, amelyek a választással kapcsolatosan az állampolgárok, valamint a választási apparátus számára eligazítást nyújtanak.

Megtalálhatóak benne a(z):

Alkotmány
Törvények
Országgyűlési határozatok
Belügyminiszteri rendeletek 
OVI vezetőjének intézkedései

OVB
OVB tagok neve, delegált tagok pártállása
OVB határozatok, állásfoglalások, közlemények (magyarul)

Információk
A szekció, népszerűsítő formában tartalmazza a választással kapcsolatos általános célú, tájékoztató jellegű dokumentumokat, információkat, valamint a fogyatékkal élők célzott tájékoztatását.

Megtalálhatóak benne a:

Fogyatékkal élők tájékoztatása;
Lakossági tájékoztató;
Sajtótájékoztatók hanganyagai;
Választási füzetek témacsoportos összefoglalói;
GYIK;
Fogalmak

Jelöltek, Listák (szűkített verzió)

Napközbeni jelentések

Eredmény (szűkített verzió)

Elemzések (szűkített verzió)

Központi VISZ


A végleges szavazatösszesítő rendszer

A végleges szavazatösszesítés az előzetes szavazatösszesítés lezárásától a jogerős eredmény megszületéséig tart. Szerepe elsősorban a választási irodák eredmény megállapítási tevékenységének támogatása.

Ebben a fázisban már csak a szavazóköri jegyzőkönyvek dolgozhatók fel, s a feldolgozott jegyzőkönyveket érintő jogorvoslati események adatai.

A jogorvoslatok lezárása után a jogerős eredményekből elkészül a jogerős választási eredmény adatokat tartalmazó CD.
Elkészül az OVB jelentés és megtörténik az adatok betöltése a Választástörténeti Adatbázisba.


A választási visszaélések valószínűségét jelző rendszer

Felhasználva a 2002. évi országgyűlési képviselő-, az önkormányzati és kisebbségi választásnál, valamint a 2003. április 12-én lebonyolított népszavazásnál alkalmazott statisztikai elemzési módszereket, adaptáljuk azokat az Európai Uniós Parlamenti képviselők választására is.

A programok biztosítják az igazolással szavazók adatainak, valamint az igazolások kiadási adatainak rögzítését. A rögzített adatok ellenőrzésével és összevetésével lehetőség lesz az esetlegesen elkövetett csalások felderítésére.

A rendszer a szavazat összesítési adatbázis több szempont szerinti vizsgálata réven nyújtanak segítséget a visszaélés gyanús esetek megkereséséhez mind az előzetes, mind a végleges eredmények tekintetében. A kapott adatok elemzése után az illetékes választási szervek megtehetik a szükséges intézkedéseket.


Választás Ügyviteli Rendszer

A Választási Ügyviteli Rendszer (VÜR a választásokkal kapcsolatos ügyviteli feladatok ellátására, szervezésére, a választási szervek közötti kommunikáció lebonyolítására szolgál, felhasználva a mai modern informatikai eszközöket és az okmányirodák között kiépített zárt számítógépes hálózat adta lehetőségeket. A fent leírtakból következően a rendszerbe bejelentkezni és azt használni csak az erre jogosultságot kapott számítógépek és felhasználók képesek.

A rendszer elsődleges célja informatikai kommunikációs csatorna működtetése az országos-, a területi-, illetve a helyi választási szervek között. Ezen csatorna elektronikus levelezési, illetve úgynevezett fórum lehetőséget kínál a regisztráltak számára, amely utóbbi témakörökre osztva a hozzászólók véleményét, segítségkérését teszi lehetővé az üzenő táblákéhoz hasonlóan.

A rendszer továbbá adatbázisként is üzemel, mely tartalmazza a regisztráltak adatait területi rendszerbe foglalva, rekordonként megjelölve az illető nevét, címét, telefonszámát, faxszámát illetve email elérhetőségét is. További adatok találhatóak a rendszer üzembe helyezése óta lefolyt választások archív anyagaiból, valamint a különféle választásokkal kapcsolatos - pl. választási jegyzőkönyvek kivonatai - egyéb adatokról is.

Megtalálható a Jog- és dokumentumtárban a felhasználó számára fontos jogszabályok, a rendszer kezelésével vagy a választási folyamatokkal kapcsolatos egyéb elektronikus anyagok is.

A választási naptár tájékoztat mindenkit a fontos határidők és határnapokról, valamint egyéb olyan fontos eseményekről, időpontokról, helyszínekről, amelyek a választásokkal kapcsolatosak.

Help Desk címszó alatt megtalálhatóak a különböző választásokkal foglalkozó egyéb rendszerek-, a hálózat-, valamint a projektek felelősei, akik segítséget nyújtanak a rendszer felhasználóinak esetlegesen felmerülő problémáival kapcsolatosan.


Vissza a főoldalra