4. NÉVJEGYZÉK ÖSSZEÁLLÍTÁSA,
TOVÁBBVEZETÉSE, LEZÁRÁSA

4.1. A választójogosultság, a lakóhely és lakcím fogalma a választási eljárásban

A Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény 70. §-ában foglaltak értelmében, országos népszavazás esetén választójoggal rendelkezik minden,

- a Magyar Köztársaság területén lakóhellyel rendelkező nagykorú magyar állampolgár.

Nincs választójoga annak, aki jogerős bírói ítélet alapján cselekvőképességet korlátozó, vagy kizáró gondnokság, illetőleg a közügyektől való eltiltás hatálya alatt áll, szabadságvesztés büntetését, vagy büntető eljárásban elrendelt intézeti kényszergyógykezelését tölti.

A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 149. §-ának q) pontja szerint lakóhelynek tekintendő annak a lakásnak, vagy ennek hiányában – a külföldön élő magyar állampolgár kivételével – szükségből használt helyiségnek, szálláshelynek a címe, amelyet a választópolgár életvitelszerűen otthonául használ, amennyiben azt a személyiadat- és lakcímnyilvántartásba lakcímként bejelentette.

A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI törvény 5. §-ainak (4) bekezdése szerint, "A polgár lakcím adata: bejelentett lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címe (a továbbiakban együtt: lakcím).".

A hivatkozott törvényi rendelkezésekre figyelemmel a Magyarországon élő sem magyarországi, sem külföldi lakóhellyel nem rendelkező választójogosultat bejelentett érvényes tartózkodási helye, címe szerint kell a névjegyzékbe felvenni.

4.2. A névjegyzék és az értesítő elkészítése

A Ve. IV. fejezetében, valamint a Ve. végrehajtására a 2006. január 1. előtti időpontra kitűzött országos népszavazáson szóló 61/2004. (X. 22.) BM rendeletben foglaltaknak megfelelően a településeken és a főváros kerületeiben a helyi választási iroda (a továbbiakban: HVI) vezetője gondoskodik a választójoggal rendelkező polgárok névjegyzékének (a továbbiakban: névjegyék) szavazókörönkénti elkészítéséről (elkészíttetéséről) és azon a változások folyamatos átvezetéséről.

A választójoggal rendelkező állampolgárok névjegyzéke a polgárok személyiadat- és lakcímnyilvántartásának, valamint a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartásának adatai alapján készül.

A névjegyzék tartalmazza a választópolgár

- családi és utónevét,

- születési családi és utónevét,

- lakcímét,

- a névjegyzékbeli sorszámát,

- a személyi azonosítóját (csak a közszemlére nem kerülő példányán szerepel).

Abban az esetben, ha egy lakcímen két azonos nevű személy szerepel, akkor a névjegyzék tartalmazza a választópolgár születési dátumát is.

A névjegyzék a választópolgárok adatain kívül tartalmazza még a megye, település megnevezését és a szavazókör sorszámát.

A Belügyminisztérium Központi Adatfeldolgozó, nyilvántartó és Választási Hivatala (a továbbiakban: BM KH) a névjegyzék és az értesítő elkészítéséhez előállítja a választójoggal rendelkező magyar állampolgárok névjegyzékre kerülő adatait, kiegészítve a körzetadatokkal.

a) a névjegyzék és az értesítő a HVI megbízásából a közigazgatási hivatalban, Budapest és a Pest megyei települések esetén a BM KH-ban nyomtatható, vagy

b) a közigazgatási hivatal a HVI rendelkezésére bocsátja a településre vonatkozó állományt ebben az esetben a HVI készíti (kinyomtatja) vagy más HVI-vel készítteti el (kinyomtattatja) a névjegyzéket és az értesítőket.

A névjegyzék és az értesítők elkészítéséhez a BM KH a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok jegyzékét a fővárosi kerületek és a Pest megyei települések számára közvetlenül, a többi település számára a közigazgatási hivatal útján adja át. A HVI a jegyzék számítógépes átadását is igényelheti.

A HVI vezetője a névjegyzéket és az értesítőt a közigazgatási hivataltól kapott állományt felhasználva készíti vagy készítteti el. A választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok adatait felhasználva elkészíti a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok jegyzékét szavazóköri bontásban.. A névjegyzék manuális továbbvezetéséhez 2 példányt kell készíteni (egyik a személyi azonosító feltüntetésével a másik anélkül), elektronikus továbbvezetéshez 1 közszemlére tett - a személyi azonosító nélküli - példányt (amelynek másolatát kell az arra jogosult igénylők részére átadni), névjegyzék záráskor további 1 példányt kell nyomtatni. Az esetleges további munkapéldányok saját költség terhére készíthetők el.

Azon HVI-k számára, amelyek a névjegyzéket a közigazgatási hivatallal készíttetik, a közigazgatási hivatal legkésőbb a névjegyzék átadásával egy időben rendelkezésre bocsátja a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok jegyzékét.

A szavazás napját megelőző huszonkilencedik napig (2004. november 6.) a HVI vezetője a névjegyzék összeállításával egyidőben a választópolgároknak elkészíti vagy elkészítteti a névjegyzékbe történt felvételről szóló értesítőket, melyeket a választópolgárok részére zárt borítékban küld meg.

4.3. A névjegyzék közszemlére tétele

A Ve. 14. § (1) bekezdésében foglaltak szerint a településeken, fővárosi kerületekben a névjegyzéket a szavazás napja előtt huszonkilenc nappal – nyolc napra, 2004. november 6-tól november 13-ig – közszemlére kell tenni.

A HVI vezetője gondoskodik arról, hogy a névjegyzék a polgármesteri hivatal olyan helyiségében (pl.: ügyfélszolgálati irodában, jegyzői titkárságon, népesség-nyilvántartás irodájában, választási információs szolgálat, stb.) kerüljön elhelyezésre, ahol az minden érdeklődő állampolgár kérésére megtekinthető. A közszemlére tétel idejéről és helyéről a lakosságot a helyben szokásos módon (hirdetmény útján) tájékoztatni kell. A közszemle alatt biztosítani kell, hogy a választópolgárok a névjegyzékből való kihagyás vagy jogellenes felvétel miatt a HVI vezetőjénél esetleges kifogásaikat előterjeszthessék.

A névjegyzékből való kihagyás vagy a névjegyzékbe való felvétel miatt benyújtott kifogásról a HVI vezetője legkésőbb a kifogás beérkezését követő napon dönt. Ha a kifogásnak helyt ad, a névjegyzéket módosítja. Ha a HVI vezetője a kifogásnak nem ad helyt azt legkésőbb a beérkezését követő napon megküldi a helyi bíróságnak, Budapesten a Pesti Központi Kerületi Bíróságnak. Ha a bíróság a kifogást alaposnak tartja, elrendeli a névjegyzék módosítását.

4.4. A település - címre bejelentett választópolgárok szavazási lehetősége

Az a polgár, aki sem érvényes lakóhellyel, sem érvényes tartózkodási hellyel nem rendelkezik, csak akkor szavazhat, ha az adott településen a választás előtt településszintű lakóhelyet létesít.

A csak település szintű lakóhellyel rendelkező személyeket fel kell venni a település egy meghatározott, a HVI vezetője által kijelölt szavazókör névjegyzékére, ezzel biztosítva számukra a szavazás lehetőségét.

A HVI vezetőjének minden ilyen esetben levél (fax) útján egyeztetnie kell a BM Központi Hivatallal, hogy a bejelentkezni kívánó személy szerepel-e a választójoggal nem rendelkezők (a továbbiakban: NESZA) nyilvántartásában.

4.5. A külképviseleti névjegyzék

A külképviseleti névjegyzékbe való felvételt a választópolgár személyesen vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt meghatalmazással rendelkező meghatalmazottja útján kérheti a lakcíme szerinti HVI vezetőjétől a magyarországi szavazást megelőző 16. napig (2004. november 19. 16.00 óra). A külképviseleti névjegyzékbe való felvétel ajánlott levélben is kérhető, mely kérelemnek a magyarországi szavazást megelőző 16. napon (2004. november 19.) meg kell érkeznie a HVI-be.

A kérelemnek tartalmaznia kell:

a) családi és utónévét,

b) születési családi és utónevét,

c) személyi azonosítóját,

d) születési helyét és idejét,

e) anyja születési családi és utónevét,

f) magyarországi lakóhelyét,

g) annak az országnak vagy településnek a megjelölését, ahol a külképviselet működik és a kérelmező a választójogát gyakorolni kívánja, valamint

h) a kérelmező külföldi értesítési címét, ha a HVI vezetőjének döntéséről szóló értesítés kézbesítését nem a magyarországi lakcímére kéri.

A HVI vezetője a kérelemről haladéktalanul dönt és tájékoztatja annak tartalmáról a választópolgárt. A külképviseleti névjegyzékbe való felvétel esetén értesítőt küld a választópolgárt részére és egyidejűleg törli a polgárt a lakóhelye szerinti névjegyzékből. A külképviseleti névjegyzékből való kihagyás, vagy felvétel miatti kifogásról legkésőbb a beérkezést követő napon dönt. Elutasító döntés esetén haladéktalanul, de legkésőbb a kifogás beérkezését követő napon továbbítja azt a bírósághoz.

A külképviseleti névjegyzék adattartalma megegyezik a kérelemben felsorolt a)-f) pontokban felsoroltakkal, valamint a külképviselet megjelölésre kerül.

A szavazást megelőző 8. napig (2004. november 27.) a HVI vezetője az Országgyűlési Egyéni Választókerületi Választási Iroda (továbbiakban: OEVI) útján értesíti az Országos Választási Irodát (továbbiakban: OVI) a külképviseleti névjegyzék adatairól.

Az OVI a külképviseleti névjegyzékbe vettek választójogát ellenőrzi, külképviseletenként csoportosítja, lezárja és megküldi az illetékes külképviseleti választási irodának (a továbbiakban: KÜVI). A külképviseleti névjegyzéket a KÜVI kinyomtatja és hitelesíti, de azt semmilyen esetben nem módosíthatja.

4.6. A választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok jegyzékének vezetése

A választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok jegyzéke tartalmazza:

a) a település nevét,

b) a településen belül a szavazókör sorszámát,

c) a polgár személyi azonosítóját,

d) családi és utónevét,

e) születési családi és utónevét,

f) anyja nevét,

g) születési helyét és idejét,

h) lakóhelyét, ennek hiányában tartózkodási helyét,

i) a választójogból kizárás okát, kezdetének és várható megszűnésének időpontját.

A közigazgatási hivatalok - a fővárosi kerületek és a Pest megyei települések esetében a BM KH - a szavazást megelőző 3. napig (2004. december 2.) változásjegyzéket készít és megküldi a HVI-k részére.

A HVI vezetője a változásjegyzék alapján felülvizsgálja nyilvántartását, majd amennyiben szükséges a következő javításokat végzi el:

- törli a jegyzékből azokat, akik választójogukat visszanyerték;

- felveszi a jegyzékbe azokat, akik választójogukat elveszítették;

- ha a választójogát elveszített polgárnak ezt megelőzően a lakóhelyétől távol történő szavazás miatt igazolást adott ki, értesíti az illetékes jegyzők a polgár választójogának elvesztéséről.

4.7. Igazolás kiadása, igazolással szavazás

Az a választópolgár, aki a szavazás napján lakóhelyétől távol más magyarországi településen kíván szavazni, a lakóhelye szerint illetékes helyi választási iroda vezetőjétől igazolást kérhet. Igazolást személyesen vagy meghatalmazott útján legkésőbb a szavazást megelőző második napon (2004. december 3. 16.00 óra), ajánlott levélben pedig úgy lehet kérni, hogy az a szavazást megelőző ötödik napon (2004. november 30.) megérkezzen a választási irodához. Az ajánlott levélben kért igazolást postafordultával, ugyancsak ajánlott levél útján kell a választópolgárnak megküldeni.

Igazolás faxon nem kérhető és nem adható!

Igazolást legkésőbb a választást megelőző második napon (2004. december 3. 16.00 óra) lehet kiadni. A HVI vezetője az igazoláson feltünteti, hogy a választópolgár mely településen kíván szavazni.

A HVI vezetője - kérelemre - az igazolás alapján felveszi az igazolással szavazni kívánó polgárt a névjegyzékre, valamint az igazolás alapján névjegyzékre vett választópolgárok jegyzékébe. Törli a választópolgárt a névjegyzékről, ha igazolást ad ki. Egyidejűleg feltünteti a névjegyzéken annak a településnek a nevét, ahol a választópolgár igazolással szavazni kíván, és felveszi őt az igazolás kiadása miatt a névjegyzékből törölt választópolgárok jegyzékére.

Az igazolás alapján a névjegyzékből törölt választópolgárok jegyzékét (T), valamint az igazolás alapján a névjegyzékbe felvett választópolgárok jegyzékét (F) két példányban kell vezetni. Az 1. számú példányt a szavazást követően a szavazóköri jegyzőkönyvekkel együtt az OEVI-hez kell továbbítani, amely azokat feldolgozza.

Azok a választópolgárok, akik a választást megelőzően nem jelezték szavazási szándékukat az adott településen a HVI vezetőjénél – előzetesen nem kérték felvételüket egy meghatározott szavazókör névjegyzékére – a szavazás napján a település bármely szavazókörébe mehetnek szavazni, és ott az igazolás és a személyazonosság megállapítására alkalmas igazolvány bemutatását követően szavazhatnak.

A szavazatszámláló bizottságnak ellenőriznie kell, hogy az igazoláson a szavazás helyeként az a település szerepel-e, ahol a szavazókör van.

Az igazolást be kell vonni és a választópolgárt az igazolással szavazók "F" jelű jegyzékére is fel kell venni.

Adódhat olyan helyzet, hogy a választópolgár a lakóhelyétől távol történő szavazás érdekében kért és kapott igazolást, de valamilyen okból mégsem utazott el és a lakóhelyen kíván szavazni. Ilyen esetben a szavazatszámláló bizottság az igazolást tőle elveszi és ismételten felveszi őt - a következő sorszámon - a választók névjegyzékébe. Egyidejűleg a választópolgárt az "F" jelű jegyzékbe is fel kell venni.

4.8. A névjegyzék továbbvezetése, lezárása

A névjegyzékbe történő felvétel esetén a választópolgár adatait - nevét, lakcímét - a felvétel okának feltüntetésével a névjegyzéken az utolsó sorszámot követő sorszámmal kell felvenni.

A névjegyzékből történő törlésnél vagy helyesbítéseknél a törlendő személy adatait, illetve a helyesbíteni kívánt adatot - az eredeti adatok olvashatóságát nem érintő módon - a névjegyzéken át kell húzni.

A törlés, felvétel okát a HVI vezetőjének a névjegyzék munkapéldányán szövegesen valamint a névjegyzékből utólag az igazolás kiadása miatt töröltekről ("T" jelű) vagy a névjegyzékbe utólag az igazolás bemutatása miatt felvettekről ("F" jelű) vezetett jegyzéken kell feltüntetni. A felvételt, a törlést, valamint a helyesbítést dátummal és aláírással kell hitelesíteni. (A "T", illetve "F" jelű jegyzéken kizárólag az igazolás kiadása miatt törölt, vagy igazolás kiadása miatt felvett választópolgár adatait kell szerepeltetni!)

A névjegyzéket módosítani kell, ha:

- ha a választópolgár a külképviseleti névjegyzékbe kéri felvételét,

- ha a választópolgár igazolást kér,

- a választópolgár érvényes igazolással jelentkezik,

- az állampolgár személyazonosító igazolványa (vagy más személyazonosításra alkalmas hatósági igazolványa) és lakcímet igazoló hatósági igazolvány alapján kéri felvételét,

- az állampolgár választójogát visszanyerte, vagy elvesztette,

- a választópolgár a választás előtt lakóhelyet változtat,

- a választópolgár - jogos kifogás alapján - a helyi választási iroda vezetőjének döntése vagy bírósági határozat alapján felvételre vagy törlésre kerül,

- a választást megelőzően a személyiadat- és lakcímnyilvántartáson a személy egyéb adataiban bekövetkezett változást vezettek át (pl.: halálozás, honosítás, névváltozás, stb.)

- ha a jegyző a névjegyzék ellenőrzése során a nyilvántartás hiányosságából vagy hibájából eredően utólagosan módosítja a névjegyzékeket.

Az előbbiekre tekintettel a névjegyzéket a HVI vezetője a hozzá hivatalos úton érkező változásokat manuálisan vagy elektronikusan továbbvezeti és az érintett választópolgárnak a változás tényéről (felvétel, törlés, helyesbítés) értesítést küld.

A HVI vezetője a szavazás megelőző napon (2004. december 4. 16.00 óra után) a névjegyzéket az utolsó bejegyzést követően áthúzással lezárja, felvezeti rá a zárásig felvettek, töröltek és a záráskor szereplő választópolgárok számát, végül aláírásával és pecsétjével hitelesíti. Ezt követően a HVI vezetője:

a) a "Zárólap" egyetlen kitöltött példányát faxon haladéktalanul megküldi az OEVI-nek adatrögzítés céljából, az eredeti példányt nála marad;

b) kitölti az "Összesítő lap" fejrészét, valamint 1-2-3. oszlopait és hat példányban lemásolja a napközbeni jelentések megküldéséhez.

A HVI vezetője a lezárt és hitelesített névjegyzéket a szavazás előtti nap a szavazatszámláló bizottság elnökének átadja.

4.9. Önellenőrző kérdések

36. Ki rendelkezik választójoggal az alábbiak közül?

a. előzetes letartóztatásban lévő személyek

b. szabadságvesztés büntetését töltő személy

c. büntető eljárásban elrendelt intézeti kényszergyógykezelését töltő személy

37. A választójoggal rendelkező polgárok névjegyzékének közszemlére tett példánya milyen adatokat tartalmaz a választópolgárról?

a. névjegyzékbeli sorszám, családi és utónév, születési családi és utónév, személyi azonosító

b. családi és utónév, születési családi és utónév, lakcím, névjegyzékbeli sorszám

c. névjegyzékbeli sorszám, családi és utónév, lakcím

38. Milyen adatot kell feltüntetni a névjegyzéken, ha azon egy lakcímen két azonos nevű személy szerepel?

a. születési hely

b. születési dátum

c. anyja neve

39. A névjegyzéken választópolgárok adatain kívül milyen más adat szerepel?

a. a megye, település megnevezése

b. a település megnevezése, a szavazókör sorszáma

c. a megye, település megnevezése, a szavazókör sorszáma

40. Országos népszavazás alkalmával hányadik napig kell a HVI vezetőjének összeállítani a névjegyzéket?

a. 58. nap

b. 29. nap

c. 39. nap

41. Hány napra kell közszemlére tenni a névjegyzéket?

a. 8 napra

b. 7 napra

c. 5 napra

42. A névjegyzékből való kihagyás vagy a névjegyzékbe való felvétel miatt benyújtott kifogásnak a HVI vezetője nem ad helyt azt hivatalból hová továbbítja?

a. a területi választási iroda

b. a helyi választási bizottság

c. a helyi bíróság (a fővárosban a Pesti Központi Kerületi Bíróság)

43. A település-címre bejelentett választópolgár melyik szavazókörben szavazhat?

a. a település bármelyik szavazókörében

b. amelyiket a HVI vezetője kijelölt

c. amelyiket a helyi választási bizottság kisorsolt

44. Milyen módon lehet kérni a választópolgárnak a külképviseleti névjegyzékre vételt?

a. csak személyesen

b. személyesen vagy ajánlott levélben

c. személyesen, ajánlott levélben, meghatalmazott útján teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt meghatalmazással

45. A külképviseleti névjegyzékbe való felvétel iránti kérelemről a HVI vezetője mennyi időn belül dönt?

a. haladéktalanul

b. 3 nap

c. 8 nap

46. A külképviseleti névjegyzékkel kapcsolatban mit kell tennie a külképviseleti választási irodának?

a. kinyomtatja

b. kinyomtatja és hitelesíti

c. kinyomtatja és hitelesíti, a változásokat átvezeti

47. Ki vezeti át a településen választójoggal nem rendelkező polgárok nyilvántartásában történt változásokat?

a. a közigazgatási hivatal vezetője

b. az országos választási iroda tagja

c. a helyi választási iroda vezetője

48. Igazolás milyen módon nem adható ki?

a. faxon

b. a választópolgár meghatalmazottjának

c. ajánlott levélben

49. Milyen esetben kell a "T" és "F" jelű jegyzéken változást átvezetni?

a. minden, a névjegyzéket módosító ok miatt

b. csak igazolás kiadása okából

c. a választójog elvesztése vagy visszanyerése esetén

50. A HVI vezetője mikor zárja le a névjegyzéket?

a. a szavazás előtti második napon 16.00 órakor

b. a szavazás napján a szavazókör kinyitását megelőzően

c. a szavazást megelőző nap 16.00 órakor