Az Országos Választási Bizottság
33/2004. (V. 4.) határozata

Az Országos Választási Bizottság a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 34. § (2) bekezdésében megállapított hatáskörében eljárva Cs. P. panasza tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Országos Választási Bizottság a panaszt hatásköre hiányában érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.

A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett kifogást lehet az Országos Választási Bizottságnál benyújtani. A kifogást úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2004. május 7-én 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban a jogi képviselet kötelező.

Indokolás

I.

A választási törvény megsértése miatt Cs. P. panaszt tett a Budapest IX. kerületi Helyi Választási Iroda ellen. Beadványa szerint 2004. április 21-én a Budapest IX. kerületi Helyi Választási Irodánál szerette volna megtekinteni a közszemlére tett választói névjegyzéket, de ott kérésére azt a választ adták, hogy csak saját adatait tekintheti meg, és a névjegyzéket nem mutatták meg számára.


A Fővárosi Választási Bizottság a 3/2004. (IV. 26.) OVB állásfoglalás ismeretében a 14/2004. (IV. 28.) számú határozatában megállapította hatáskörének hiányát, és az ügyet az Országos Választási Bizottsághoz továbbította. Itt jegyzi meg az Országos Választási Bizottság, hogy a Ve. 34. § (2) a) pontjának második mondata szerint az állásfoglalás ellen jogorvoslatnak helye nincs.

Az Országos Választási Bizottság 3/2004. (IV. 26.) OVB állásfoglalásával megállapította, hogy a Ve-nek az Európai Parlament tagjainak választásáról szóló XI/A. fejezete megalapozza, hogy a Ve. 99/K. § (1) d) pontjában meghatározott területi választási bizottság a Ve. 99/A. §-a alapján alkalmazandó 77. §-a szerinti panaszügyekben eljárjon. Ennek megfelelően a területi választási bizottságok az eljárási jogosultságuk körébe tartozó ügyekben [Ve. 77. § (3) bekezdés] az Európai Parlament tagjainak választása során érdemben eljárni kötelesek. Az eljárási kényszert az országos népszavazás körében alkalmazott eljárási szabályokhoz hasonlóan nem zárja ki az az anyagi jogi jellegű szabályozás, amely szerint az Európai Parlament tagjainak választása során az ország területe egy választókerületet alkot. Az illetékes területi választási bizottság eljárási kötelezettségének következtében az Országos Választási Bizottságnak az ügyben nincs hatásköre, ezért a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.

A fenti negatív hatásköri összeütközést illetően az esetleges jogorvoslati eljárás határozhatja meg az érdemi döntés meghozatalára jogosult és köteles választási szervet.

II.

A határozat a Ve. 34. § (2) bekezdésén, 77. §-án, 80. §-án, 99/A. §-án, valamint 99/K. § (1) bekezdésén alapul.


Budapest, 2004. május 4.


Dr. Molnár Miklós
az Országos Választási Bizottság
elnökhelyettese